Pracovat jako horský vůdce musí provázet celoživotní vášeň pro hory a musí to být poslání. Jak tomu bylo u vás?

Vyrostl jsem kousek od Liptovské Mary, do Tater to mám blízko. Lyžuji od čtyř, pěti let, lezení a jeskyňářství jsem se začal věnovat ve dvanácti letech. Vystudoval jsem sice střední elektrotechnickou školu, ale hned, jak jsem ji dokončil, jsem nastoupil na horské záchranné službě. V horách tedy pracuji celou svou kariéru.

A pak jste se rozhodl, že chcete být horským vůdcem. Co tomu předchází a jak to vlastně probíhá?

Předtím, než jsem se dostal do kurzu, jsem musel mít nalezeno mnoho túr v horách. Jednalo se o lezecké, ale i skialpové túry, v Alpách, v Tatrách, na skalách, ale i ledovcích. Seznam zdolaných túr se zasílá rovnou s přihláškou a na základě toho si mě pozvali na přijímačky. Ty se skládají z lezení na skále, na ledě, lyžování, jde se na kondiční túru.... Kdo to vše zvládne, je zařazený do výcviku. Ten trvá tři až čtyři roky a skládá se z takových menších kurzů - lyžování ve volném terénu, skialpinismus v ledovcové oblasti, letní či zimní lezení, lezení na krátkém laně. Po jejich absolvování se člověk stane "aspiranetem" a může začít provázet turisty pod dohledem horského vůdce. Takových túr jsem absolvoval asi třicet, až pak mě pustili k závěrečným zkouškám. Skládají se opět z lezení ve skále, túry v ledovcové oblasti, lyžování a dalších dovedností. Až jsem v létě úspěšně zvládl závěrečné zkoušky ve francouzském Chamonix, stal jsem se horským vůdcem.

To je velmi časově, ale i finančně náročné. Spočítal jste si někdy, na kolik vás to vyšlo?

Kurzy se odehrávaly většinou v Alpách, hodně času jsme strávili ve švýcarském Zermattu, v Dolomitech, lyžovat jsme jezdili do Rakouska... Náklady jsem spočítal asi na 15 tisíc eur. Ale když hory milujete a chcete zbytek života strávit na horách, peníze neřešíte.

Jsou zkoušející přísní?

Dost.

Co bylo nejtěžší?

Pro mě přijímačky. Cítil jsem velký psychický tlak, moc jsem se chtěl dostat a bál jsem se selhání. V samotném kurzu jsem pak zažil mnoho těžkých situací, o to větší radost jsem ale měl, když jsem to dodělal.

Ulehčili vám to praktické zkušenosti z horské služby?

Horská služba mi dala základ, co se týče pohybu a orientace v horském terénu, během záchranných akcí. Bylo to velké plus.


Kde chcete působit a co vás baví víc, zima nebo léto?

Mám radši zimu, je to pestřejší, různorodější. Na lyžích se dá rychleji pohybovat. V zimě provázím turisty na skialpy, ledové lezení, túry, v létě se věnuji lezení a vysokohorským túrám. Chci působit hlavně na Slovensku, lákají mě i Alpy. V Tatrách si turisté berou nejčastěji průvodce, když lezou na Gerlach, který je nejvyšší a nejpopulárnější. Ale máme zde mnoho dalších krásných kopců. A mám zkušenost, že kdo zdolá Gerlach, začne toužit po dalších kopcích a dalších túrách.


Po kterých? Kam byste je ještě v Tatrách poslal?

Pyšné štíty, Ledový štít, Prostřední hrot, Vysoká. Tatry mají spoustu krásných míst.

Kolik je na Slovensku guidů s licencí Mezinárodní federace asociací horských vůdců? A kolik stojí vzít si horského vůdce?

Asi 53 aktivních. Například za túru na Gerlach zaplatíte od 330 do 390 eur. Záleží na počtu osob. Na laně mohu mít jednoho až dva lidi. Když jsou příznivé podmínky, tak na Gerlach i tři. Nesmí být ale sníh, ani hrozit nebezpečí bouřky.

Poraďte mi, jak si vybrat horského vůdce, když se někam chystám?

Všichni horští vůdci mají stejné vzdělání a každý z nich vede túru tak, aby byla co nejbezpečnější a klient si ji užil. Lze se řídit i recenzemi na internetu, někdy tam bývají, anebo doporučení známých.


V posledních letech jsou v kurzu skialpy. Co byste jako zkušený horský vůdce doporučil skialpovému začátečníkovi?

Navštívit některou z půjčoven, kde vám poradí a ukáží co a jak. Až si to půjdete vyzkoušet, volte jednoduchý terén. Tam si vyzkoušejte, jestli vás bude bavit honit se nahoru do kopců, anebo zda chcete raději jezdit z kopce dolů po sjezdovkách. Když člověk se skialpinismem začíná a chce se pouštět i do volného terénu, měl by být dobrý lyžař, mít lyžování zvládnuté na vyšší úrovni.

Zdroj: Youtube