PĚTADVACÍTKA PRO DOMINIKU

Dominika, máma od tří dětí, které jí občas dávají pořádně zabrat, se přihlásila na poloviční pětadvacetikilometrovou trať. Ačkoli tuto nálož kilometrů už několikrát ujela, nikdy ne v rámci závodů. Běžky má ráda odmalička a láska k nim přežila i období puberty a tři mateřské. „Až když jsem poznala svého muže, začala jsem jezdit pravidelněji a více výkonnostně. Zajet si pořádný závod mě láká už dlouho,“ zamýšlí se Dominika.

Její dlouhodobý cíl je ujet J50 a pak Vassalopet, závod, který si alespoň jednou za život musí zajet každý běžkař, co se chce dostat do běžkařského nebe. Dominika ale vzhledem k relativně malým dětem, které potřebují hodně péče i energie, uvažuje reálně. Je jí jasné, že bez pořádného tréninku se závody na takové vzdálenosti nedají zvládnout. Proto si pro svůj první závod na běžkách vybrala J25.

LETOS 25 A PŘÍŠTÍ ROK 50

„Začít s kratším závodem je výborné rozhodnutí. Dominika tuto vzdálenost v pohodě ujede, ale i ta vyžaduje pravidelný trénink. Zároveň si zažije předzávodní a závodní atmosféru, která může s psychikou udělat své. Věřím, že následující rok si pak v pohodě troufne na padesátku,“ komentuje Dominičino rozhodnutí Marek Pazderský, trenér a šéf největšího amatérského týmu běžeckého lyžování u nás. Dominika má od loňska nové lyže a nedá na ně dopustit. „Koupila jsem si klasické lyže, které se sice musí mazat, ale věřím, že se to naučím. Bohužel jsem na nich loni kvůli pracovním povinnostem a sněhovým podmínkám stála jen jednou, ale i tak jsem si je užila. Díky trénování na J25 si slibuji, že se na běžky budu dostávat pravidelně,“ raduje se Dominika.

POSÍLIT STŘED TĚLA A VYLEPŠIT KONDICI

Dominika si od pravidelných tréninků slibuje nejen více času stráveného na běžkách, ale i zlepšení kondice a posílení středu těla. Jak sama správně říká, běžecké lyžování není v síle rukou a nohou, ale ve správném zapojení všech svalových skupin a také v dobře zvládnuté technice. Díky pravidelnému běhání a chození během jarních a letních měsíců pracovala Dominika na budování základní vytrvalosti. Bohužel v září s nástupem dětí do škol a školky její pohybové aktivity poněkud oslabily a už se jí na ně nepodařilo úplně navázat.

TRÉNINKY SE VYPLATÍ

„Pokud jste zvyklí pravidelně se hýbat, stačí vám pro natrénování na J25 sportovat alespoň třikrát týdně. Samozřejmě čím víckrát, tím lépe, ale i s touto četností distanci 25 km v pohodě zvládnete,“ vysvětluje Marek Pazderský. Podle něj je ideální jít si dvakrát v týdnu zaběhat nebo zvolit jiný sport, který máte rádi, a o víkendu si dopřát delší, zhruba dvouhodinovou vytrvalostní pohybovou aktivitu. „Ideální je chůze s holemi nebo třeba kolečkové brusle. A samozřejmě jakmile napadne sníh, hurá na hory. Nezapomínejte ani na posilování středu těla a nácvik rovnováhy. Core posílíte klasickými ‚prkny‘ a rovnováhu můžete trénovat například tím, že si stoupnete na bosu a budete se snažit udělat holubičku,“ dodává Pazderský.

Pro Dominiku je nejjednodušší aktivitou, kterou bez problémů zvládne dvakrát v týdnu, běhání. „Nerada běhám potmě s čelovkou, takže se budu snažit vyšetřit si hodinku nebo i více přes den, jak mi děti a práce dovolí. Běhání chci přes týden doplnit jógou, domácím posilováním a o víkendu túrou. A jakmile napadne sníh, plánuji s rodinou trávit víkendy na horách a samozřejmě běžkovat,“ těší se Dominika.

50 PRO MARKÉTU

Markéta je z pohledu běžeckého lyžování mazákem. Jizerskou padesátku jela několikrát a k tomu i další ‚laufařské‘ závody včetně Vassova běhu. Běžky zkrátka miluje. „Běžky jsou pro mě dokonalým sportem. Jsem spíš vytrvalec, adrenalinové a příliš dynamické sporty moc nevyhledávám. Běžky spojují vytrvalostní aktivitu v přírodě s dokonalým relaxem hlavy. Prostě nasadíte si lyže a jedete. Problémy a starosti jdou stranou. Naopak mám zkušenost, že na běžkách dostávám spoustu dobrých nápadů. A když k tomu vyjde ještě počasí, nemá pro mě tenhle sport konkurenci,“ zamýšlí se Markéta.

KAŽDÁ PADESÁTKA JE VÝZVA

Ačkoli má Markéta za sebou už hodně podobných závodů, uvědomuje si, že na každou padesátku je potřeba se připravit. „Mým cílem není čas nebo pořadí, ale především si závod užít – se vším všudy. S nádhernou atmosférou, s radostí z pohybu a samozřejmě si v rozumné míře i malinko zazávodit. K tomu, abyste závod absolvovali s úsměvem, je potřeba mít natrénováno. Sice mě v cíli bolí celý člověk, ale závod si po celou dobu užívám. Každý ročník je totiž díky počasí a sněhovým podmínkám jiný, takže vás nikdy neomrzí, i když znáte na trase pomalu každý metr,“ vysvětluje Markéta.

ZÚROČÍ SE TRÉNINK NA TRIATLON?

Markéta přes léto místo na běžky trénovala na triatlon. Místo kolečkových lyží, na které je zvyklá, zařadila kolo a plavání a spíš v kratších časových úsecích. Ani jí se podzim z pohledu pohybových aktivit příliš nevydařil. Teď už je ale po menších zdravotních komplikacích fit a chystá se trénovat. Markéta zkouší ‚ženský‘ trenérský přístup, domluvila se s Radkou Falge z KOA, se kterou trénovala na triatlon, aby jí s přípravou na dálkové běhy pomohla. „Při tréninku na triatlon jsem si uvědomila, jak moc mě baví plavání a jak moc může být prospěšné i pro běžky, nyní si plním přání naučit se kraula. Jeden z tréninků se tedy snažím vyplnit právě plaváním,“ poznamenává Markéta.

Radka jí tenhle přístup schvaluje. „Je zkušená vytrvalostní sportovkyně. Letní trénink na triatlon je za mě skvělé obohacení, každý nový pohyb dělá přípravu zajímavější a úspěšnější. Kombinace více sportů nám také přináší prevenci proti přetížení a zranění. Markéta díky triatlonu objevila plavání a pravidelný trénink v bazénu letos skvěle doplňuje její zimní přípravu. Kromě běhu a běhu na klasických i kolečkových lyžích v tréninku zařazujeme také posilovnu, v níž se zaměřujeme na rozvoj specifické síly. Součástí přípravy je i jóga, která do tréninku přináší potřebnou kompenzaci, protažení a mobilitu.

Konkrétně tedy Markétu čeká: dvakrát týdně běhání nebo kolečkové lyže, ty později nahradí běžky, jednou plavání a jednou či dvakrát týdně by měla zařadit silový trénink nebo jóga,“ dodává Radka Falge. A věří, že pro Markétu bude trénink zajímavý a přinese očekávané výsledky.

Zdroje:

Kondice 12/2023

https://www.ski-tour.cz/