Premium obsah

Hnědá tuková tkáň a otužování

Hnědá tuková tkáň a otužování
Komu by se nelíbilo nehnout ani brvou a spalovat při tom kalorie? To je sen snad každého z nás. V těle ale existuje tkáň, která působí trochu jako takové spalovací zařízení. Jmenuje se hnědá tuková tkáň. Informací, které o této tkáni v našem organismu víme, je bohužel zatím dost málo. Jde o tukovou tkáň, která je velmi metabolicky aktivní. Nejvíce této tkáně mají zvířata spící zimním spánkem a novorozenci, kteří si její pomocí regulují teplotu.

Jak to funguje?

Představte si auto, které stojí na místě a přitom spálí půlku své nádrže. Tak podobně funguje i hnědá tuková tkáň v našem těle. Je to tuková tkáň, která je charakteristická svým nažloutlým zbarvením. Obsahuje mnoho mitochondrií, které běžně v těle slouží k tvorbě energie v podobě molekul ATP. V případě hnědé tukové tkáně ale energie z tuků není používána pro tvorbu molekul ATP, ale vychází naprázdno, slouží pouze k výrobě tepla.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.