Premium obsah

Gravel: Přijemný hybrid na cykloturistiku

Gravel: Přijemný hybrid na cykloturistiku
Gravel. Říká vám to slovo něco? V cyklistické oblasti je nyní slyšet odevšud. Gravelové odvětví cyklistiky se totiž postupně vyprofilovalo ve zvláštní fenomén, jehož příznivci mají nejen jiná kola, ale také se jinak oblékají a jejich cesty vedou jinými směry. Do přírody, cestou necestou, za dobrodružstvím.

Historie gravelové cyklistiky sahá až do počátku 20. století. Tehdy byly silnice často nezpevněné a kamenité, a proto bylo běžné, že cyklisté jezdili na kolech s tlustými plášti, které byly schopné zvládnout různé povrchy. Gravelová cyklistika jako samostatný sport a závodní disciplína se však začala vyvíjet až v posledních desetiletích. V 80. a 90. letech se v USA začaly pořádat tzv. "gravel grinder" závody, které kombinovaly silniční úseky se štěrkovými cestami a lesními stezkami. Tyto závody přitahovaly jak silniční cyklisty hledající nové výzvy, tak i horské cyklisty, kteří se chtěli více zaměřit na silniční cyklistiku.

Zdroj: Youtube

Gravel je totiž kombinací obou světů. Kolo se podobá silničnímu, ale vyrážíte s ním mimo silnice na cesty nejrůznějších povrchů. Na dlouhé švihy, mnohadenní túry, expedice. Na odlehlé malebné trasy, venkovské silnice, lesní cesty, štěrkové a písečné úseky. Cestování na gravelovém kole tak umožňuje objevovat nová místa, prozkoumávat přírodu a zažívat unikátní dobrodružství.

Gravelová kola mají obvykle odlišnou geometrii rámu než silniční kola - zejména delší horní rámovou trubku, což poskytuje stabilnější jízdu a lepší ovladatelnost na nestabilním terénu. Zároveň mají vyšší představec umožňující pohodlnější posed a lepší kontrolu nad koly.

Ideálním místem, kam na gravel, je Rakousko. Zdroj: Zuzana Kantorová

Hlavním znakem těchto kol jsou však širší pneumatiky, což zajišťuje lepší trakci a stabilitu na různých typech povrchů, včetně štěrku, písku a bláta. Pneumatiky mají obvykle hladší středový vzorek pro nižší valivý odpor na silnici a hrubší boční vzorek pro lepší přilnavost v terénu.

Gravelová kola jsou velmi často vybavena mechanickými nebo hydraulickými kotoučovými brzdami. Ty poskytují silnější a spolehlivější brzdný výkon, což je důležité při jízdě na nestabilních a rychle se měnících površích.

Protože graveloví nadšenci vyrážejí mnohdy na několikadenní dobrodružství, mají kola obvykle více montážních bodů pro připevnění nosičů, blatníků a dalšího příslušenství. To cyklistům umožňuje přenášet zavazadla nebo přizpůsobit kolo podle svých potřeb při dlouhých výletech nebo bikepackingových dobrodružstvích.

Jak se oblékat

Ruku v ruce se specifiky kol jde rovněž oblečení. V kurzu jsou volnější funkční cyklistické kalhoty v nevýrazných barvách korespondující s přírodou. V tretrách se kromě jízdy dá i pohodlně chodit. Ostatní příslušenství je vylepšováno různými funkčními vychytávkami – připnout lze nově rovněž třeba svačinu na helmu a tak dále.

Gravel zvládne jakýkoliv terén. Zdroj: Zuzana Kantorová

Gravelová cyklistika je prostě zvláštní svět, který stojí za to vyzkoušet. Parádní trasy naleznete samozřejmě u nás, ale pokud chcete pořádný horský terén, není daleko ani Rakousko., které díky své rozmanitosti nabízí něco pro každého. Výhodou velké části rakouských horských regionů je absolutní připravenost na téměř všechny druhy cyklistů.
Rakouské Alpy jsou známé svými průsmyky, které jsou vynikající pro gravel cyklistiku. Mezi nejznámější patří Grossglockner Hochalpenstrasse, Silvretta Hochalpenstrasse a Timmelsjoch. Aktivní odpočinek a nádhernou přírodu nabízí třeba také okolí Zell am See - Kaprunu či spolkové země Korutany, Štýrsko, Salcbursko a Tyrolsko.

Zdroj: www.bikeradar.com, welovecycling.cz, www.austria.info/cz, www.levelsportkoncept.cz

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.