Nultou vrstvu představuje kvalitní spodní prádlo jako boxerky nebo sportovní podprsenka. Určitě není dobré ji podcenit, protože právě v oblasti slabin dochází k velkým teplotním ztrátám. Termo prádlo je přiléhavé a jeho základní funkcí je odebírat vlhkost, dostávat ji od těla pryč do dalších vrstev. Pokud fouká, je potřeba, aby i samotné prádlo dobře izolovalo.

Co se týče termo prádla, dá se podle materiálu rozdělit do tří skupin. První skupinou je to z umělých vláken jako polyester, polypropylen, thermolite nebo nylon. Její výhodou je nízká cena dobrá izolace i schnutí. Nevýhodou může být menší životnost a především to, že může zadržovat pach potu. Mezi další skupiny patří prádlo z přírodních materiálů jako je bavlna, bambusové vlákno, viskóza nebo merino vlna (ta může být přímo na těle nepříjemná). Třetí skupinu pak tvoří směsové materiály, které seženete například pod označením Dri Release. Jejich výhodou je, že se nemačkají, rychle schnou i odvádí pot, ale mají nižší izolační vlastnosti než třeba merino vlna.

Myslete na to, že jiné prádlo je potřeba na lyže, na výšlap do extrémních podmínek nebo na několikadenní trail, kde nemáte možnost se převléknout. Oblíbené je třeba prádlo s nanočásticemi stříbra, které je antibakteriální, a tak nezpůsobuje nepříjemný odér.

Další vrstvu tvoří trička s krátkým nebo dlouhým rukávem. Na výběr máte opět z různých materiálů:

SYNTETIKA

Tričko ze syntetických materiálů je vyrobeno z materiálu na bázi ropy a má dvě hlavní výhody. Hodně rychle schne, odvádí pot, a je relativně levné. Využijete ho všude tam, kde se rychle zpotíte a potřebujete, aby tričko zůstalo suché. Hodí se na jednodenní túry, kdy víte, že si ho odpoledne sundáte a hodíte do pračky.

MERINO VLNA

Přírodní materiál, který se získává z ovcí žijících v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Je hodně oblíbený, protože do sebe dokáže absorbovat vlhkost, aniž by změnil své vlastnosti, a je moc příjemný na těle. Ani když takové tričko propotíte, nebude studit a při dlouhodobém nošení

nezapáchá, takže ho můžete nosit i několik dní vkuse. Dalším benefitem je, že je hypoalergenní, tudíž šetrné ke kůži a vyhovuje tak i lidem s citlivou pokožkou. Jedná se ale ale o dražší materiál.

SMĚS MERINO VLNY PLUS SYNTETIKY

Z obou materiálů si bere to dobré. Je odolnější na opotřebení a může se tak zdát jako nejfunkčnější

varianta na trhu. Patří sem například směs primino.

Třetí vrstva by měla nejenom posouvat vlhkost dále od těla, ale musí i dobře izolovat. Patří sem mikiny a svetry s hutnějším materiálem a větší hmotností kolem 200 až 300 gramů. Na výběr máte opět z umělých vláken jako je fleece či polartec alpha, anebo z těch přírodních. Mikina z merino vlny má tu výhodu, že i když na ní nesete těžký batoh a zpotíte se pod ním, nebude vás to na zádech studit.

FLEECE

Pokud neprší a nejsou extrémní teploty, je fleecová mikina či lehčí bunda výborná, zvlášť, když jste pod ní dobře „navrstvení“. Flecové mikiny a bundy mívají i podšité očko na prostrčení palce, které vám pomůže chránit hřbet ruky před zimou.

Fleece je vyrobený ze 100% polyesteru, který se zpracovává do kroucených vláken a povrch

tkaniny se pak vyčesává, načež vznikne vlas, který dobře izoluje teplo. Vyrábí se v různých tloušťkách, což má vliv na hřejivost.

G - 1000

Pevný materiál, který se používá na bundy, kalhoty i batohy vás ochrání před deštěm a větrem,ale třeba i při prodírání křovím, protože je velmi odolný (a to například i proti jiskrám z ohně). Obsahuje zhruba 35 procent bavlny a 65 procent polyesteru. Dobře dýchá, odvádí vlastní pot, ale pokud se naimpregnuje voskovou impregnací, tak se prodyšnost velmi snižuje.

Čtvrtá vrstva nás chrání proti chladu a větru a patří sem svrchní bundy ze softshellu. Ty můžou částečně odolat i vlhkosti, bývají plněné peřím nebo umělým vláknem, a můžete je pohodlně zmáčknout do malého balení. Problém u peří však nastává, když se nacucá vodou – to pak bunda ztrácí veškeré svoje izolační schopnosti.

SOFTSHELL

Představuje měkkou skořápku v podobě bund, které chrání proti vlhkosti. Na výběr máte dvě varianty – membránový a nemembránový softshell. Nemembránový softshell je hodně strečový,

dobře prodyšný a snadno ho sbalíte do ruličky. Díky tomu, že je materiál nahusto utkaný, vás ochrání proti větru. Seženete ho i ve voděodolné úpravě. Na druhou stranu membránový softshell je stoprocentně větrudodolný i voděodolný a je o něco teplejší, ale hůře prodyšný. Z toho vyplývá, že membránový sofshell více využijete v zimě. Myslete na to, že impregnace prodlouží životnost vaší bundy a taky zlepší její schopnost odpuzovat vodu. Softshell dobře poslouží jako poslední

vrstva, pokud se budete hodně hýbat i kolem nulových teplot. Nespoléhejte ale na něj, pokud přijde větší déšť nebo se někde zastavíte a budete delší dobu čekat na jednom místě. Pak by vám taková vrstva nestačila a vy byste mohli snadndo prochladnout.

GORE-TEX

Membrána GORE-TEX je mimořádně tenká vrstva z expandovaného polytetrafluoroetylenu, slaminovaná s vnější textilií a v řadě případů i s podšívkou. Je trvale nepromokavá a větruvzdorná, ale zároveň prodyšná. Znamená to, že vlhkost z vnějšího prostředí ani studený vítr neproniknou dovnitř, zatímco pot může unikat ven. Prodyšnost zajišťuje větší pohodlí a suchou kůži, a to i při velké námaze, takže se tento materiál hodí i na extrémní horské výšlapy. Bundy z GORE-TEXU si můžete vzít i do minusových teplot, nebo když sněží. Jedná se ale o dražší záležitost, například outdoorová bunda stojí v rozmezí 5000 až 10 000 korun.

Zdroje:

  • www.rockpont.cz
  • www.hanibal.cz
  • www.army-shop.cz