Nemusíte být žádný Rocky Balboa, umět boxerské techniky ani znát základy boxování, abyste se mohli přihlásit na lekci fitboxu. Tenhle sport je navíc populární u žen, protože ho nelimituje váha ani výška (samozřejmě ani věk, začít můžete kdykoli). Stačí naučit se několik základních pohybů, které se při sestavách opakují. Celou lekci doprovází rytmická hudba, takže se nemusíte stydět zakřičet si z plných plic a pořádně se do tréninku obout!

Zdroj: Youtube

Údery a výkopy

Co je vlastně fitbox? Jedná se o speciálně vytvořený dynamický cvičební program, při kterém se pod vedením lektora využívá prvků boxu a kickboxu na speciálně upravených totemech. Během lekce se střídají dynamické údery a kopy, při kterých dochází k velkému energetickému výdeji a efektivnímu posilování končetin a trupu. K velkým výkonům vás bude motivovat hudba v rychlejším rytmu.

Jaké jsou hlavní výhody tohoto kondičního sportu? Fitbox vám výrazně zvýší kondici, pomůže redukovat nadbytečné kilogramy a komplexně posílí celé tělo. Funguje jako antistresové cvičení, kterým si můžete pročistit hlavu třeba po náročném pracovním dnu.

Každý podle své fyzičky


Věděli jste, že lidská ruka je geneticky postavená tak, aby dobře fungovala pro údery pěstí? Pojednává o tom tato studie.

Základní údery jsou součástí i každého tréninku fitboxu, v kombinaci s téměř nevyčerpatelným množstvím cviků. Sílu úderů do pytle nebo totemu si každý reguluje sám podle svých možností a kondice, a tak nevadí, pokud nemáte sílu v rukou nebo nohou. Tu získáte časem. Co je k němu potřeba? Kromě sportovního oblečení a obuvi taky boxové rukavice či bandáže, které jsou důležité ke zpevnění zápěstí a částečné ochraně prstů.

Boxerský trénink je jiné kafe

Pravý boxerský trénink není totéž jako kondiční lekce boxu, mezi které patří právě fitbox nebo kickbox. Ty si z boxu berou právě jen kondiční cvičení, které u boxu slouží převážně jako zahřívací start tréninku. A chybí při nich náročné boxerské techniky. Takže i fitbox je skutečným boxerským tréninkem inspirován, ale jeho cílem není dostat vás na zápas do ringu. Pokud se mu chcete věnovat rekreačně, má za cíl zlepšit vám kondici a zdraví. A taky užít si zábavu a vyplavit endorfiny. Počítejte ale s tím, že první lekce budou nejspíš bolet. A při zahřívacím kole možná vypotíte duší – čekají vás dřepy, výskoky, skákání přes švihadlo a další „masakry“. Pak přichází na řadu boxování do pytle a nejrůznější sestavy, které se v závěru kombinují a opakují.

Jaké přínosy má fitbox pro zdraví?


Podporuje zdraví srdce a cév

Jednou z největších výhod boxování je, že zlepšuje vaši kardiovaskulární kondici, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku, cukrovky a dalších chronických onemocnění. Efektivně při něm kombinujete sílu i výbušnost, pracujete s výdrží.

Budujete svalovou hmotu

Silový trénink je další hlavní složkou boxerských fitness hodin. Běžně se střídají intervaly posilování s vlastní vahou nebo pomůckami s údery na pytel a dalšími technickými pohyby. I když boxerské tréninky nezahrnují specifické odporové pohyby, zvyšují sílu celého těla.

Je to proto, že při boxu potřebujete zapojovat celé tělo, což se děje třeba při úderech pěstí. Váš střed těla (core) se stabilizuje, vaše spodní část těla a boky se otáčejí a dodávají sílu úderu. A samozřejmě pracuje celá horní část těla, aby zasadila úder.

Rozvíjíte vytrvalost

Cvičení boxu není snadné. Je to intenzivní zážitek. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše dovednosti nebo kondice, dobrý boxerský trénink by měl být dřina! Pokud pravidelně navštěvujete hodiny boxu, bude pro vás časem snazší cvičit déle a intenzivněji. Boxerské tréninky jsou skvělým doplňkem tréninkových plánů, pokud se účastníte vytrvalostních akcí, jako je třeba běh na dálku a triatlon.


Udržujete si zdravou váhu

Jakýkoli druh fitness rutiny je vynikajícím způsobem, jak si pomoct při hubnutí nebo udržení váhy. Je však prokázáno, že box poráží jiné typy cvičení díky efektivnímu spalování kalorií. Navíc budujete svaly, a čím více máte svalů, tím spalujete také více kalorií. Boxerské tréninky jsou rychlé a náročné. Jedna hodina může spálit i 600 kalorií v závislosti na vaší váze a intenzitě tréninku.

Posílíte psychickou odolnost
Intenzivní povaha tréninku, fyzická a mentální výzva a údery mířené na tvrdý pytel nebo totem – to všechno přispívá ke zdravé psychické rovnováze. Proto můžete fitboxem snižovat stres a úzkosti, zlepšit si náladu, uvolnit napětí v těle. A v neposlední řadě budete tak unavení, že se vám v noci nejspíš bude spát jako v bavlnce.

Zdroje:


https://prazsky.denik.cz/ostatni_region/potrebujete-ze-sebe-vybit-stres-zajdete-si-na-fitbox-20170328.html


https://www.euforie.cz/cs/fitness/skupinove-lekce/fitbox/


https://www.researchgate.net/profile/Laura-Guidetti/publication/11281922_Physiological_factors_in_middleweight_boxing_performance/links/02bfe512734afc645d000000/Physiological-factors-in-middleweight-boxing-performance.pdf


https://journals.biologists.com/jeb/article/218/20/3215/14318/In-vitro-strain-in-human-metacarpal-bones-during


https://www.issaonline.com/blog/post/top-benefits-of-a-boxing-workout-and-why-you-should-try-it