Běhat paní Eva začala, když jí bylo 35 let. Od té doby ji tenhle sport nepustil. „Byl květen, ještě za starých časů, a v Tlmačích se uskutečnil Běh osvobození, jak to tehdy bývalo zvykem. A tak jsme skupina mladých jeli na ten závod rovnou z oslavy. Ale byly to jen dva kilometry. Mně se to moc zalíbilo, tak jsem se rozhodla, že to zopakuji i další den a pak zase další, až jsem nakonec běhala každičký den. Za dva měsíce už to bylo 20 kilometrů a za necelé dva roky jsem absolvovala svůj první maraton. Po pěti letech jsem uběhla rovnou sto kilometrů,“ říká paní Eva, které byste sedm křížků na krku rozhodně nehádali.

V zahraničí potkává stoleté maratonce

Denně si v rámci tréninku zaběhne 15 kilometrů, a jak sama říká, udržuje ji to fit nejen po fyzické stránce (ve svém věku neřeší žádné zdravotní problémy), ale i té duševní, jak Kondici prozradila: „Když mi je dobře, vychutnávám si to štěstí v přírodě, a když se cítím špatně, popláču si u běhání. Právě při běhu jsem našla řešení mnoha problémů, kterým jsem musela v životě čelit. Zamlada jsem samozřejmě řešila úplně jiné věci než teď na stará kolena. Pořád je to ale o tom, že mě běh drží psychicky nad vodou.“ I proto s ním chce pokračovat, jak dlouho to jen půjde. Při svých běžeckých cestách prý potkává i stoleté maratonce, a to je pro ni velkou motivací.

Běhala na střeše i v garážích

Díky běhání se dostala i na spoustu zajímavých míst. „Běžela jsem maraton na střeše obrácené pyramidy budovy Slovenského rozhlasu, který se má letos obnovit a ráda na něj opět přijdu. V Německu v Sondershausenu jsme běhali v solném dole v přilbách a čelovkách. Dokonce i vyhodnocení se odehrávalo v dole pod zemí a na 35. kilometru nám podávali červené víno. V Česku jsem pak běžela v podzemních garážích nákupního střediska. A například v Prievidzi jsme v zimě ve školní budově běželi 90metrový okruh, což byl vlastně čtverec po chodbách školy. A tam jsem byla dokonce nejmladší, to už je co říct,“ zavzpomínala pro Kondici na svoje běžecké zážitky. Mezi ty nejvýznamnější patří bezesporu i její první maraton v dalekých Spojených státech.

„Byl to můj první maraton ve velkém světě, do té doby jsem absolvovala maratony s pár stovkami účastníků a najednou jich tam bylo více než 45 tisíc! Už když jsme přiletěli do New Yorku, byl to pro mne velký šok. Všechno jsem si předtím teoreticky nastudovala, protože poprvé jsem šla sama do velkého světa.“ Úsměvné je, že na svůj nejpovedenější závod, kdy uběhla 42 kilometrů a 195 metrů za 3 hodiny a tři minuty, si prý skoro nevzpomíná. Radost jí dělá, že se před třemi lety stala členkou Diamantového klubu v rámci košického Mezinárodního maratonu a smí tak doživotně běhat bez startovného.

Maraton dnes běhá za pět hodin

Položila si vůbec tahle dáma, která je v neuvěřitelné kondici, někdy otázku, zda je na čase s maratony přestat? „To víte, že ano. Nastavila jsem si osobní limit na 3 hodiny a 30 minut. Jak ale šel čas, byla jsem pomalejší, ale stejně jsem se maratonů nedokázala vzdát. Tak jsem přistoupila na nový limit, a to 4 hodiny 30 minut. Dnes mi těch 42 kilometrů trvá pět hodin, i tak jsem ale spokojená a nechce se mi ještě přestat, ať si myslí každý, co chce,“ usmívá se tahle vášnivá sportovkyně. Běhu prý vděčí za mnohé a nejde zdaleka jen o dobrou fyzičku.

„Bez něj bych nikdy nedosáhla takové trpělivosti a sebeovládání. Přináší mi velkou fyzickou a snad ještě lepší psychickou svěžest. Takže s ním ještě vydržím, i když nějaké velké plány už si nedělám.“

V sobotu 7. října můžete legendární běžkyni Evu Seidlovou vidět na pražské Ladronce, kde si střihne závod jako Kapitánka týmu Puma v rámci ČEZ RunTour. „Máme velkou radost, že se nám k příležitosti 75. výročí Pumy podařilo sestavit neskutečný běžecký tým, který propojuje československé generace. Kapitánka Eva letos oslavila 75. narozeniny a zároveň si stihla zaběhnout svůj 506. maraton. Je inspirací pro nás všechny a zároveň je důkazem toho, že láska k běhu může kvést v každém věku,“ říká Lucie Hložánková, Senior Manager Communication Marketing značky PUMA.

Zajímá vás, co tahle běžkyně dělá, když zrovna neběhá? Její vášní a životním motorem jsou prý její čtyři vnučky, čtení knih a také práce na dvou zahradách a rodinném vinohradě. Fyzická práce je prý totiž další aktivitou, která jí pomáhá zůstat fit.

Zdroje:

Eva Seidlová, maratonkyně • https://sportnet.sme.sk/spravy/rozhovor-eva-seidlova-beh-maratony-rekorderka-podcast-vykroc/

https://feedit.cz/2023/10/02/puma-sestavila-bezecky-tym-jaky-cesko-jeste-nevidelo-propojuje-generace-i-krajiny/