Premium obsah

Energie pod lupou: Jak dostat ze svého výkonu maximum, 3. díl

Energie pod lupou: Jak dostat ze svého výkonu maximum, 3. díl
Trénink je pro běžce zásadní, stejně důležité je ale to, co si nakládáte na talíř. Od stravy se totiž odvíjí až třetina výkonu. Co a jak jíst, aby vás jídelníček nebrzdil, ale naopak vám pomohl k vysněným běžeckým metám?

Co jíst a kdy? Zohledněte intenzitu tréninku i jeho délku.

Běh s nízkou intenzitou na 30 minut

PŘED: Není třeba, stačí se dostatečně napít.

BĚHEM: Jídlo v průběhu tréninku není potřeba.

PO: Do jedné hodiny si dejte plnohodnotné jídlo (snídaně/oběd/večeře). Pokud chcete něco menšího, připravte si proteinový nápoj s hrstí méně sladkého ovoce (např. borůvky či maliny) nebo proteinovou tyčinku. Normální jídlo si dejte až po třech hodinách.

HYDRATACE: Stačí až po běhu (voda k doplnění tekutin).

Běh se střední intenzitou 60 až 120 minut

PŘED: 2 plátky knäckebrotu s žervé + ½ banánu nebo nektarinky / müsli tyčinka + 2 PL tvarohu / 2 plátky sušeného či čerstvého ananasu a 1,5 dcl nízkotučného kefíru nebo některá ze svačinek na následující dvoustraně.

BĚHEM: Energetické nároky organismu mohou být hrazeny sportovním nápojem s obsahem glukózy. Pro jistotu je dobré mít v kapse müsli tyčinku nebo trochu sušeného ovoce pro případ hladu.

PO: Cca do 30 minut si dopřejte sladkou nebo slanou sacharidovou svačinku k doplnění svalového glykogenu – viz recepty. Pokud chcete hubnout, dejte si proteinový nápoj s méně sladkým ovocem. Za dvě hodiny si dejte plnohodnotné jídlo s dostatkem komplexních sacharidů a kvalitních bílkovin (např. vařené brambory, losos v páře a dušená zelenina). Můžete si dopřát i druhou večeři nebo další svačinku bohatou na bílkoviny (např. polotučný tvaroh se dvěma kostičkami 70% hořké čokolády nebo čajovou lžičkou medu).

HYDRATACE: Při běhu se každou půlhodinu napijte sportovního nápoje. Po běhu si dejte minerální vodu / bylinkový nebo ovocný čaj / džus s vodou v poměru 1 : 1.

Intervalový běh se střídáním střední a vysoké intenzity na 60 až 70 minut

PŘED: 2 plátky knäckebrotu s žervé + ½ banánu nebo nektarinky / müsli tyčinka + 2 PL tvarohu / 2 plátky sušeného či čerstvého ananasu a 1,5 dcl nízkotučného kefíru nebo některá ze svačinek na následující dvoustraně BĚHEM: Není potřeba, ale můžete si pomoci sportovním nápojem. Pro jistotu je dobré mít v kapse müsli tyčinku nebo trochu sušeného ovoce pro náhlý případ hladu.

PO: Do hodiny si dejte plnohodnotné jídlo (snídaně/oběd/večeře). Pokud chcete něco menšího, připravte si proteinový nápoj s hrstí méně sladkého ovoce (např. borůvky či maliny) nebo proteinovou tyčinku. Normální jídlo si dejte až po třech hodinách.

HYDRATACE: Každou půlhodinu se napijte sportovního nápoje nebo vody. Po běhu si dejte minerální vodu / bylinkový nebo ovocný čaj / džus s vodou v poměru 1 : 1.

Jakýkoli běh nad 120 minut

PŘED: Hlídejte si i stravu předchozího dne. Večer před během zařaďte do večeře komplexní sacharidy, které zajistí zásobení svalového glykogenu. 3–4 hodiny před plánovaným během si dejte lehce stravitelné jídlo s obsahem bílkovin a komplexních sacharidů, ale chudé na tuky (např. vaječnou omeletu s novým bramborem).

BĚHEM: Jestliže běžíte déle než dvě hodiny, glukóza obsažená ve sportovních nápojích už nestačí. Pro takto dlouhé běhy se hodí svačinky z následující dvoustrany. Počítejte jednu svačinku na každou hodinu.

PO: V období 30–90 minut si můžete dát například palačinku s ovocem a tvarohem nebo pudink s ovocem. Do tří hodin by mělo následovat plnohodnotné jídlo opět s dostatkem bílkovin (např. kuře s rýží či bramborová kaše s treskou). Pokud se chystáte na náročný trénink i další den, můžete si dopřát druhou večeři – proteinový koktejl s ovocem.

HYDRATACE: V průběhu výkonu se každou půlhodinku napijte sportovního nápoje. Po tréninku pijte častěji, ale v malých dávkách nápoje výše doporučené.

Zdroj:
časopis Kondice 10/2020

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.