Premium obsah

Toto cvičení vám pomůže dožít vysokého věku. Denně stačí pár minut

Toto cvičení vám pomůže dožít vysokého věku. Denně stačí pár minut
Toto tradiční čínské cvičení podobně jako jóga pracuje s životní energií. V době letních prázdnin a home officů je na něj ideální čas. Likviduje totiž škodlivé následky stresu, harmonizuje tělesnou energii a posiluje imunitu. Je klíčem ke zdraví a dlouhověkosti.

Slovo čchi znamená ‚životní energie, síla‘; kung ‚kultura, cvičení‘. Je součástí tradiční čínské medicíny staré více jak 6000 let. V Číně patří k nejoblíbenějším formám cvičení, protože má stejně jako jóga schopnost rozvíjet sílu, pružnost a vytrvalost těla i dechu a zklidňuje mysl.

Zdroj: Youtube

Energie (čchi) proudí naším tělem a oživuje nás. Tato životní síla obíhá v akupunkturních drahách, takzvaných meridiánech. Jsou to právě meridiány, které vám ‚napíchnou‘, půjdete-li za čínským lékařem. Čchi zajišťuje komunikaci mezi orgány a její schopnost hladce proudit naším tělem rozhoduje o našem zdraví či nemoci. Pokud se čchi někde zablokuje, vzniká nemoc. Čchi může blokovat mnoho věcí počínaje nevhodnou stravou, nepřiměřenou fyzickou zátěží a konče třeba stresem.

„Má učitelka čchi-kungu říká: Kam jde mysl, tam jde energie. Když si uvědomíme, že i myšlenka dokáže ovlivnit to, jak se cítíme ve svém těle, naučí nás to být ohleduplnějšími a vnímavějšími vůči sobě samým. To je základ dobrého zdraví,“ vysvětluje lektorka čchi-kungu Hana Suberová.

Sama se k němu dostala před pěti lety v období, kdy v životě prožívala stres a napětí. Změnilo jí to pohled na sebe i na zdraví. „Lekce čchi-kungu mi daly úžasný nástroj nejen pro fyzické, ale hlavně pro psychické zdraví. Uvědomila jsem si, že všechno začíná u mě a že je důležité o sebe pečovat,“ říká. Smyslem cvičení je aktivovat zablokovanou energii čchi v meridiánech neboli energetických drahách.

Klíč ke zdraví

Toto relaxačně pohybové cvičení se provádí v pomalém tempu v souladu s dechem a stejně jako jóga i čchi-kung harmonicky rozvíjí osobnost po stránce tělesné, duševní a duchovní. „Cvičíme sestavy pro očištění, harmonizaci a další. Procházíme společně celou sestavu, která je složena z automasáží včetně akupresurních bodů pro zlepšení hormonálního systému, poklepů těla, jež uvolňují toxiny a stagnující energii, a na závěr společně zpíváme tibetské léčivé mantry,“ popisuje průběh lekce Suberová, která své hodiny nyní vede v online prostoru.

Pravidelná praxe čchi-kungu již v krátkém čase začne pozitivně měnit váš život, zlepšovat zdraví, přinášet stabilitu, jas a vhled do vašeho života. Cvičení čchi-kung uvolňuje stres ze svalů, zklidňuje psychiku a zvyšuje odolnost organismu proti nemocem i negativnímu působení druhých lidí. Uvolňuje emoce a zklidňuje mysl. „Učí, jak si udržet energii a jak přistupovat k různým životním situacím tak, abychom se v nich cítili dobře a neztráceli energii,“ vysvětluje Suberová. Ideální ‚pilulka‘ pro zklidnění v dnešní bláznivé době. Čchi-kung ale působí blahodárně i na fyzické tělo. Napravuje držení těla a celé páteře, aby se nepoškozovaly jednotlivé obratle.

Žádné složitosti

Díky pomalým pohybům v souladu s hlubokým dýcháním se rozproudí zablokovaná čchi (životní síla) v hlavních energetických centrech a viditelně se uvolní nahromaděný stres a napětí po celém těle. Cvičení čchi-kung zvyšují tok energie v celém meridiánovém systému těla a mají tak blahodárné účinky na naše celkové zdraví.

„Hned jsem si všimla, že se mi lépe spí, jsem klidnější a vyrovnanější. Situace, ve kterých jsem dříve reagovala nepřiměřeně, se eliminovaly. K tomu mi pomohly tak jednoduché techniky. Nic složitého to není,“ vypráví s úsměvem Suberová s tím, že na svých lekcích vítá úplně každého – těhotné ženy a třeba i ty, kteří na tom nejsou zdravotně úplně dobře. „Například ženy s myomy, endometriózou nebo po ženských operacích. Také v průběhu onkologické léčby a po ní má čchi-kung úžasné účinky. Cvičit lze i v posteli,“ říká Hanka, která vedle čchi-kungu vede i lekce hormonální jógy pro ženy. Přestože jóga a čchi-kung vycházejí z různých tradic a pohledů, mají podle ní mnoho společného. „Čchi kung je takové hraní s energií, uvolňování napětí a pozorování jemného pohybu, který ovlivňuje její tok. Totéž vlastně dělá jóga, jen skrze jógové pozice, ásany, dechová a další cvičení.“

Lék na bolavá záda

Tím, že cvičení odbourává škodlivé účinky stresu, dokáže velmi efektivně ulevit i od bolesti zad. „Často stresem nevědomky stahujeme svaly, což způsobuje dysbalance v těle a bolest. Čchi-kung učí napětí uvolnit tak, aby energie tělem volně proudila a bolest zmizela,“ vysvětluje princip cvičení Suberová.

A doporučuje vyzkoušet si toto malé univerzální cvičení: „Posaďte se s rovnými zády. Zhluboka se nadechněte, pomalu přes upažení vzpažujte s dlaněmi vzhůru a představte si, že rukama nabíráte energii až nad svou hlavu a s výdechem ruce klesají středem těla dlaněmi otočenými k zemi dolů. Smýváte ze sebe všechno, co již vaše tělo nepotřebuje, co mu už neslouží. Několikrát zopakujte.“

PRAVIDELNÁ PRAXE ČCHI-KUNGU – Benefity

✶Tím, že přispívá k uvolnění těla i mysli, likviduje škodlivé následky stresu.

✶Zvyšuje sexuální energii i celkovou kondici.

✶Zlepšuje schopnost koncentrace, koordinace a pohybu.

✶Upravuje metabolismus a tím formuje postavu (kila dolů půjdou sama!).

✶Reguluje a aktivuje činnost vnitřních orgánů.

✶Zlepšuje pružnost všech kloubů i celé páteře, celkové držení těla.

✶Harmonizuje tělesnou energii a posiluje imunitu.

Působí proti stresu, úzkosti, odstraňuje únavu a poruchy spánku.

✶Otevírá cestu k pozitivnímu myšlení a osobnímu rozvoji.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.