Premium obsah

Diastáza – nejčastější problém žen po porodu

Diastáza – nejčastější problém žen po porodu
Diastáza neboli rozestup přímého svalu břišního je nejčastější problém, s kterým se potýkají ženy po porodu. Může ovšem potrápit kohokoli bez ohledu na pohlaví. Mezi rizikové faktory se řadí tzv. abdominální obezita (velké procento tuku v oblasti břišní dutiny) a nevhodné posilování břišních svalů. Co takovou diastázu způsobuje konkrétně u žen po porodu?

Co přesně je diastáza?

Jako diastáza se označuje přímo viditelné nebo alespoň testovatelné rozšíření prostoru mezi přímým svalem břišním. Přímý sval břišní (m. rectus abdominis) prochází podélně v přední části břišní stěny od hrudního koše na stydkou kost. Napříč je rozdělen několika šlašitými přepážkami, které jsou viditelné při nízkém procentu podkožního tuku. Podélně je pak rozdělen bílou vazivovou čárou, tzv. lineou albou, která není ničím jiným než zakončením ostatních břišních svalů, které uzavírají břišní stěnu šikmo a napříč – dvě vrstvy šikmých břišních svalů a příčný sval břišní. Všechny vrstvy musí pracovat synchronně a v tom správném směru, aby byla břišní stěna efektivně zpevněna. Pokud postranní břišní svaly nefungují tak, jak by měly, pak může při zvětšení nároků na zpevnění břišní stěny dojít k rozšíření výše zmíněné liney alby.

Zvětšující se děloha – velký nápor na břišní stěnu

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.