Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:

Podzim bývá pro rodiče menších dětí výzvou, i když po pohybu nijak netouží. Nový rozvrh školy, nové povinnosti, nový režim, nové kroužky, k tomu pracovní povinnosti, každodenní starosti a dny mají stále jen 24 hodin. Kam tam ještě nacpat pohyb?

1. Dopřejte si čas, než si všechno sedne

Chvíli trvá, než se nový školní rok rozběhne a než se po prázdninách vrátí všechno do zaběhnutých kolejí. I pokud jste stále s dětmi doma, může být problém si s partnerem sladit příchody ze zaměstnání a čas sama pro sebe. „Dopřejte si dva tři týdny, než se všechno ustálí, nespěchejte na sebe,“ říká Katharine.

2. Dejte si realistické cíle

Pokud se večer sotva doplazíte k televizi, neplánujte si denně hodinu cvičení. Zvažte, kolik času dokážete najít a co se vám bude chtít dělat. I zdánlivě nenáročné nebo krátké pohybové aktivity mají smysl. Rozhodně je jejich efektivnost větší, než když nebudete dělat nic, protože vám zrovna nezbývá energie na kruhový trénink nebo 10 km běhu. Někdy nedělejte klidně nic. „Občas mě nabije hrnek kafe, občas se potřebuju vybít sportem. Někdy je fajn pustit si relaxační hudbu a jen se protáhnout. Nezdá se to, ale tělu to hodně prospěje,“ radí trenérka.

3. Vyberte si sport, který vás baví

Ačkoliv je dnes velmi moderní běh, jde o aktivitu energeticky poměrně náročnou a ne zrovna vhodnou, pokud jste vyčerpaná. Navíc než se dostanete do stavu, kdy vám běh vyplavuje endorfiny a vy ho jednoduše milujete, může to celkem dlouho trvat. Zkuste třeba jógu, pilates, nordic walking nebo tanec. „Spoustu lidí si myslí, že tanec není sport a nemohou při něm zhubnout. Dělala jsem roky balet a přísahám, že je to neskutečná dřina. Taneční lekce, které děláme, jsou poskládané z několika kroků, které zvládnete na první dobrou,“ uklidňuje Katherine ty, kdo se bojí složitých choreografií. Navíc tanec je skvělý i pro děti. Zkuste si nějakou on-line lekci i s nimi.

4. Využijte každou volnou minutu

Čekáte na děti během kroužku? Chodíte s dětmi na hřiště? Uspáváte v kočárku? Oblékněte se do sportovního a využijte příležitost. „Běžte si místo sezení v šatně zaběhat, na plavání si vezměte plavky a skočte do vedlejší dráhy. Na procházky s dcerou chodím v 90 % případů ve sportovním a jakmile usne zacvičím si. Někdy je to jen deset minut, někdy mnohem více, obojí má ale smysl,“ motivuje maminky tanečnice a trenérka.

5. Buďte připravená

Právě proto, že času není nazbyt, mějte plán. „Pokud máte jen sem tam pár minut, zaměřte se na určitou partii,“ radí Katharine Selešiová. Pomoct vám může i předem sepsaný trénink nebo inspirativní video – na internetu lze najít nejrůznější úrovně a typy cvičení i délku trvání tréninku od pětiminutovek až po více než hodinové jógové lekce. Inspiraci můžete čerpat i mezi našimi videolekcemi. Chybu neuděláte, ani když si zaplatíte pár lekcí s trenérem, který vám ukáže, které cviky se pro vás hodí a jak je správně provádět. Pokud máte v okolí venkovní workoutové hřiště a nevíte, co si na něm počít, nebojte se zeptat těch, kdo tam cvičí a vám se jejich styl líbí. Uděláte jim rozhodně radost a kdoví, třeba získáte i parťáka. Ve dvou se to lépe táhne (a domluvené tréninky se pak hůře vynechávají nebo přesouvají na druhou kolej).

Zdroj: