Premium obsah

Na dámské kolo jedině nastro. A další věci, o kterých jste určitě nevěděli

Na dámské kolo jedině nastro. A další věci, o kterých jste určitě nevěděli
Základem nejen silniční cyklistiky je kvalitní oblečení, které dobře padne a kopíruje linie těla. Jak vrstvit? Potřebujete rukávky? Jak vybrat kvalitní kratasy? A víte, že se do nich chodí naostro?

Oblečení musí dýchat, odvádět teplo a materiály musí mít samosušící schopnost, kdy využívají tělo jako radiátor. Když je chladněji, podvlékněte si pod něj funkční triko, anebo vozte návleky na ruce a nohy.

V kalhotách se o pohodlnější posed postará cyklistická vložka. "Jak se usadíme, tak se nám i pojede. Sedací partie jsou hlavní styčný bod mezi kolem a tělem. Dobře padnoucí kraťasy s vložkou, střižené do pozice v sedle a netlačí na břicho, jsou klíčové,“ říká Zdeněk Solař.

Zdroj: Youtube

Vložky pro dámy a pány jsou řešeny jinak a v ceně se odráží použitý materiál kalhot, pěny ve vložce, šle a další detaily. Důležité je pořádně si kraťasy vyzkoušet.

Při výkonnostní cyklistice je zapotřebí být oblečený tak, aby vám bylo prvních pět minut trochu chladno. Pak se zahřejete a je příjemnější cítit chvíli lehký chlad, než se celou dobu "vařit".

Vrstvěte, ale ne příliš. Dvě, s vestičkou maximálně tři vrstvy jsou na horní část těla zcela dostačující.

Bohyně nesedí doma! A umí to nandat i mužům
Bohyně nesedí doma! A umí to nandat i mužům

Markeťačky, ekonomky, konzultantky, advokátka... Věk 18 až 40 let. Svobodné, zadané, nejčastěji ale mámy od rodin. Celoživotní sportovkyně, ale i ženy, které se začaly hýbat po třicítce i později. Optimistky, pohodářky, s nimiž je legrace. Seznamte se s Bratislavskými Bohyněmi, partou holek, bláznů do silniční cyklistiky.

Když se ochladí, oceníte lehkou funkční bundu. Měla by být prodyšná, vodě a větru odolná a skladná. „Do kapsy dresu si ji dejte i v létě. Počasí se může kdykoli změnit a ženy jsou na zimu citlivější,“ radí bývalý profesionální cyklista Petr Benčík.

Nepostradatelnou součástí výbavy je helma (po utažení musí na hlavě perfektně sedět) a cyklistické rukavice. Nezapomeňte na sportovní brýle, nesmí nikde tlačit, zkoušejte je i s helmou.

Zdroj:

  • Autorský článek
  • cyklista Petr Benčík
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.