V dnešním článku proto prozkoumáme výhody dynamického strečinku, ale také vám řekneme, jak ho můžete začlenit do své cvičební rutiny a následně vám nastíníme příklady tohoto dynamického strečinku.
Co je dynamický strečink?
Dynamický strečink se obvykle zařazuje před samotným tréninkem a zahrnuje aktivní pohyb svalů a kloubů v celém rozsahu jejich pohybu.
Tento styl strečinku má za cíl zvýšit váš dosah, optimalizovat aktivní rozsah pohybu, zlepšit průtok krve do vašich tkání a připravit vaše svaly včetně šlach na trénink.
I když se vám dynamický strečink může na první pohled zdát jako velmi aktivní pohyb díky jeho pohybové části, tak se nenechte zmást, protože dynamický strečink je stále velmi kontrolovaný a nezvedne vám příliš tepovou frekvenci – jde o zahřátí a rozhýbání některých částí těla, které se ve vašem tréninku objeví.
Co není dynamický strečink?
Dynamický strečink by se neměl zaměňovat se statickým strečinkem, kdy místo začlenění kontinuálního pohybu do strečinku držíte strečinkovou pozici po dobu 20 sekund nebo déle. Statický strečink se obvykle provádí po tréninku, když už jste zahřátí.
Jak vysvětluje Harvard Health Publishing (Harvard Medical School), provádění statických strečinků před cvičením může ve skutečnosti podkopat váš výkon, a proto dynamické strečinky jsou mnohem lepší volbou. Výzkum také ukázal, že statický strečink před aktivitou může u sportovců vést ke snížení síly a výkonu!
Pamatujte však, že nejde o to dokončit co nejvíce dynamických cviků v určitém časovém rámci nebo se hýbat s intenzivní energií. Vaše pohyby by měly být kontrolovány a dokončeny pohodlným tempem.
Jak dynamický strečink funguje?
Dynamický strečink funguje tak, že aktivně stahujete svaly, aby se vaše klouby pohybovaly v celém rozsahu jejich pohybu, čímž se zvyšuje průtok krve a teplota svalů. Tyto cviky v podstatě připraví vaše svaly a pojivovou tkáň, připraví také vaše tělo na cvičení aktivací neuromuskulárních spojení v pracujících svalech a pomohou vašim buňkám získat kyslík, který potřebují pro cvičení.
Pro koho je dynamický strečink vhodný?
Dynamický strečink je vhodný a dobrý úplně pro každého, bez ohledu na to, jaká je vaše kondice, věk nebo preferovaný styl cvičení. Dynamický strečink také může být skvělým způsobem, jak zvýšit úroveň zahřátí. V závislosti na vaší flexibilitě a pohyblivosti mohou být pro vaše tělo lepšími možnostmi některé dynamické strečinky.
Kdy zařadit dynamický strečink?
Dynamický strečink je ideální pro zahřátí svalů, které budete používat při svém tréninku – to znamená, že dynamický strečink je perfektní, než se plně ponoříte do svého cvičení!
I když je dynamický strečink ideální před tréninkem, neznamená to, že ho nemůžete dělat i v jiných částech dne. Pokud máte na cvičení jen krátkou chvíli, dynamický strečink je skvělým pomocníkem pro zacílení na konkrétní svaly a zvýšení tepové frekvence.
Příklady dynamického strečinku
Nyní, když jsme vám řekli, co dynamický strečink je a co není, jak funguje a pro koho je dobrý, pojďme prozkoumat několik příkladů, které můžete snadno začlenit do své cvičební rutiny:
Boční výpady
Jedním z nejjednodušších a nejdostupnějších dynamických úseků je boční výpad. Boční výpady procvičí vaše kvadricepsy, hýžďové svaly a adduktory.
Kroužení pažemi
Ano, je to tak! Kroužení pažemi je dynamický cvik. Procvičování paží, ramen, hrudníku a zad díky kroužení pažemi je snadný cvik, který můžete dělat bez ohledu na svou úroveň kondice.
Kopy do hýždí (zakopávání)
Díky tomuto cviku zrychlíte svou tepovou frekvenci a zahřejete svaly nohou.
Výpady v chůzi
Výpad při chůzi je relativně snadný a je naprosto ideálním příkladem efektivního dynamického protažení. Můžete se také zastavit ve spodní části výpadu a sáhnout paží nad hlavu, abyste se protáhli i po straně trupu.
Kočičí hřbet
I když je kočičí hřbet tradičně považován za jógovou pozici, je také skvělým dynamickým strečinkem pro zahřátí ramen, krku a páteře.
Veškeré výhody dynamického strečinku
Když máte málo času nebo se prostě nemůžete obtěžovat rozcvičkou, toto jsou výhody dynamického strečinku. Pamatujte však, že součástí vašeho tréninku by mělo být vždy dobré zahřátí.
Dynamický strečink zahřeje vaše svaly a může zvýšit výkon
Všichni víme, že se musíme zahřát, než začneme cvičit (zejména pokud se jedná o náročný trénink jako HIIT nebo silový trénink), a dynamický strečink je perfektní způsob, jak toho dosáhnout. Když svaly správně zahřejete, obvykle podáte při cvičení daleko lepší výkon a také se budete cítíte méně ztuhlí.
Dynamický strečink může zlepšit váš rozsah pohybu a pohyblivost
Výzkum ukázal, že dynamický strečink může zlepšit váš rozsah pohybu, flexibilitu a zároveň snížit ztuhlost, a to ať už jste na začátku své kondiční cesty, nebo se cvičení věnujete již nějakou dobu, zlepšená pohyblivost je obrovskou výhrou, ať se nacházíte na jakékoli úrovni cvičení.
Pokud se právě teď ptáte a dumáte, co znamená mobilita nebo rozsah pohybu, tak není důvod se tímto stresovat. Tyto termíny jednoduše odkazují na rozsah pohybu kloubu. Dynamický strečink dokáže zázraky tím, že aktivně pohybujete svaly a klouby do jejich koncového rozsahu. Pokud se dynamický strečink dělá důsledně a s kontrolou, může to vést k lepšímu rozsahu pohybu, což znamená, že ze svého tréninku můžete získat více.
Dynamický strečink může předcházet zraněním a napomáhat zotavení
Pokud se před cvičením zahřejete dynamickým strečinkem, můžete výrazně snížit své šance na zranění – jen se ujistěte, že zahříváte svaly, které budete při tréninku používat! Dynamický strečink vám také může pomoct při regeneraci svalů, sníží ztuhlost a podpoří lepší mobilitu před dalším tréninkem.
Zdroje:
- https://www.health.harvard.edu/dynamic-stretches
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273886/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6370952/
- https://www.insider.com/guides/health/fitness/dynamic-stretching
- https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/physical-activity/other-activities/7-dynamic-warm-ups