Nemám čas. To je nejčastější výmluva, proč necvičit, tedy hned po větě: ‚Cvičení mě nebaví.‘ Jestli jste s časem taky na štíru a cvičit byste přesto chtěli, je čas přenastavit si to v hlavě. Cvičení totiž může mít mnoho podob. Pokud si ho představujete jako hodinu ve fitku třikrát do týdne, může to být vzhledem ke čtyřicetihodinovému pracovnímu týdnu, péči o rodinu, o domácnost a společenskému životu opravdu dost nereálné. Když se na to ale podíváte jinak a přistoupíte na to, že cvičením může být jednoduše jakýkoli pohyb, ve kterém je trochu života, najednou zjistíte, že cvičit můžete vlastně docela dost.

KDYŽ NEMÁTE VŮBEC ŽÁDNÝ ČAS

Prostě si stoupněte.

Úplně jednoduchá změna polohy a možnost chvíli stát má pro tělo mnoho benefitů. Pokud většinu dne sedíte u pracovního stolu, nastavte si na telefonu upozornění a každou hodinu se postavte.

Využijte toho… … že nosíte tašku, batoh nebo nákup. Oblíbený cvik, který se jmenuje ‚farmer’s carry‘, spočívá v tom, že do jedné ruky vezmete zátěž (v tomto případě tašku) a nesete ji v natažené paži blízko těla. Zpevněte přitom celé tělo, především střed, a snažte se, abyste se za zátěží nenakláněli. Rázem máte skvělý cvik!

… že byste měli dodržovat pitný režim.

Pokud budete pít málo, tím spíš se vás budou držet kila navíc. A pozor, i cesta od pracovního stolu ke kohoutku se dá považovat za pohyb!

KDYŽ MÁTE 3 MINUTY A MÉNĚ

Hýbejte se, když na něco čekáte. Až budete příště čekat, než vám v kavárně udělají kafe nebo než přijede metro či autobus, zařaďte výpony. Posílí lýtka a prokrví nohy, a to aniž by vaše okolí zaregistrovalo, že cvičíte. Postavte se na špičky a pomaličku, jako byste něco tlačili pod patou, se vracejte zpátky na plné chodidlo. Procvičte břicho pomocí dechu: S výdechem zkuste co nejvíc vydechnout do stran, jako byste z břicha chtěli udělat ‚válec‘. Břicho můžete cvičit, i když sedíte na nudné schůzce. Zkuste si představit, že se snažíte, aby se pupík dotkl kostrče. Zvláštní představa, že? Ale funguje to! Krásně díky tomu zapojíte břišní svaly. Udělejte to 10–20×. Nikdo si toho nevšimne. Cvičte pánevní dno. S výdechem stáhněte pánevní svaly, jako byste vtahovali něco dovnitř (třeba tampon).

KDYŽ MÁTE 10 MINUT

Vyhněte se jednoduchým řešením. Dejte sbohem nejbližšímu parkovacímu místu, záchodu naproti kanceláři nebo zkratce od tramvaje. Naopak zaparkujte dál a domů to dojděte, na záchod si skočte o tři patra níž a od tramvaje jděte oklikou.

Choďte při telefonování.

Naučte se, že jakmile zvednete telefon, dáte se do pohybu. Stejně ten hovor vyřídit musíte, tak proč těch pár minut nevyužít pro sebe? Zapoťte se před sprchováním. Že čas v koupelně je ten jediný, co pro sebe máte? Natáhněte ho o 8–10 minut. A vytvořte si koupelovou rutinu. Výpady, dřepy, tricepsové dipy nebo kliky o hranu vany. Pěkně v tempu, než se vám napustí vana. Snažte se volné chvilky naplnit chůzí, která lidskému tělu doopravdy svědčí. Můžete si z ní udělat i vlastní formu meditace. Zhluboka dýchejte, koukejte okolo sebe a buďte teď a tady.

KDYŽ MÁTE ČTVRT HODINY

To už máte na cvičení solidní prostor. Tedy pokud máte ten čas doma. Taková doba se dá skvěle využít pro komplexní intervalový trénink. Zvolte si pět cviků a cvičte každou minutu 30 vteřin a dalších 30 vteřin regenerujte. Pětici projeďte 3–4× (tipy najdete na našem videoportálu Kondice.cz).

Nahoďte tenisky a vyběhněte. Běhání je nejjednodušší cesta, jak pořádně rozproudit krev. Na 15 minut můžete klidně zvolit ostřejší tempo. A nezapomeňte se pak protáhnout, aby vás druhý den nebolelo celé tělo. Zacvičte si jógu. Na našem webu najdete mnoho návodů na protažení. Pusťte si třeba videoportál Kondice.cz, kde kromě delších lekcí naleznete i ty expresní. Jste v práci? Dejte si budovu po schodech nahoru a dolů. Jděte z práce domů pěšky nebo se běžte pořádně projít. Kdo má psa, má v tomhle směru celkem vyhráno.

Zdroj:
časopis Kondice 10/2020