Kdy jíst?

Sportovní lékařka Marie Skalská z Centra sportovní medicíny radí variantu jídlo – pohyb – jídlo. „Pokud jdete cvičit v obědové pauze, dopřejte si dopoledne svačinu a po sportu lehký oběd. I kdybyste ho měla sníst jen rychle v kanceláři,“ nabádá.

Zdroj: Youtube

Nerozjím se?

Podle sportovní lékařky není důvod se bát. Pokud máte už od snídaně dobře poskládaný jídelníček s dostatkem bílkovin a sacharidů (šunka, sýr, celozrnné pečivo, zelenina, vločky, jogurt), tělo svou potřebu jídla vlivem sportovní aktivity nezvýší.

Nemám raději oželet oběd?

Zní to rozumně, pokud raději sportujete až po práci a vynechání oběda představuje čas, o který můžete jít dřív domů. Podle Skalské to ale rozumné není: „Oběd by měl tvořit 30 procent denního energetického příjmu. Pokud ho vynecháte, hrozí, že se budete po zbytek dne dojídat.“

Nemám po sportu hlad

Jde o běžný jev. Po velkém výkonu nemusíte cítit hlad. I tak se najezte a nevyhýbejte se sacharidům – pomáhají svalům s regenerací. „Ukazuje se, že svaly nejvíce regenerují do hodiny po výkonu, proto je vhodné se hned po tréninku najíst,“ radí Skalská.

Zažívací problémy?

Přivodit si tréninkem zažívací obtíže není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Občas zaslechnete radu dvě hodiny po jídle nic nedělat, ale je to individuální. Někdo může po obědě klidně vyběhnout, někdo si musí dát prostor i před klidnou lekcí jógy.

Nabitý den – nechám to na večer

Nemá cenu vyvíjet na sebe přehnaný tlak – pokud máte těžký den, sport vynechte. „Zaměstnaným ženám doporučuji udělat si ideální týdenní plán aktivit. Pokud splníte 80 procent, je to úspěch!“ říká Skalská. Při plánování můžete zohlednit obvyklý program jednotlivých dnů a zvážit, kdy bude úspěchem i malá procházka a kdy si naopak můžete dát třeba kruhový trénink.

Je nutná ‚rozcvička‘?

Cvičení přes den svádí k rychlé akci – člověk se cítí aktivní, rozhýbaný, navíc vynecháním rozehřátí nebo protažení ušetří čas. I přesto to není dobrý nápad a je potřeba myslet na to, že pokud celý den sedíte u počítače, na běh nebo silový trénink připravení nejste.

Zdroje: