Jít cvičit při mírném nachlazení, nebo trénink vynechat?

Nejprve se podíváme, kdy je důležité trénink vynechat a dopřát si pár dní pauzu od tréninků.

Pokud jste vášniví sportovci, nejspíše vás pomyšlení na pauzu od tréninku a na odpočinek spíše děsí. Spousta lidí proto jde cvičit navzdory tomu, že se necítí úplně fit. Jak poznat, kdy je pauza důležitá a kdy lze jít cvičit?

Dobrým ukazatelem je vaše tělesná teplota.

Jakmile vaše teplota přesáhne 37 stupňů Celsia, trénink raději vynechejte.

Druhým ukazatelem je váš pocit – to, jak se cítíte.

Pokud víte, že vás trápí pouze mírná rýma, ale jinak se cítíte v pořádku, klidně si běžte zacvičit. Berte však v potaz, že takový trénink může vaše tělo vyčerpat a z rýmy se poté vyklubat horší nachlazení. Proto raději zvolte klidnější trénink a v posilovně to nepřehánějte.

Také můžete nakazit v posilovně ostatní. Proto radíme raději zůstat na pár dní doma. Trénink si můžete kompenzovat procházkou nebo třeba cvičením jógy.

Jak postupovat po nemoci

Teď se podíváme, jak postupovat, pokud vás již zasáhla chřipka nebo jiné onemocnění, pár dní jste si poleželi a nyní se již cítíte na návrat do posilovny.

Záleží na délce vaší nemoci

Pokud jste měli pouze rýmu a dali si pouze pár dní na odpočinek, můžete se vrátit do posilovny tak, jak jste zvyklí. Po 2 až 4 dnech se vám nijak síla nesníží a nejspíše zvládnete trénink stejně dobře jako před nemocí.

V případě, že jste leželi déle a měli jste závažnější nemoc než pouze mírnou rýmu, zvažte, zda se opravdu cítíte dobře a jste připraveni vystavit tělo fyzickému stresu.

Spousta lidí se vrací do posilovny dříve, než by měla, což může mít za následek návrat nemoci. Proto opravdu dbejte na doléčení se a až poté se vraťte ke svému tréninku.

Jak postupovat v tréninku po delší pauze

S tréninkem to nepřehánějte.

Raději na pár dní uberte, nechte tělo zvyknout na fyzický stres a až po pár trénincích se vraťte ke svému běžnému tempu a ke svým silovým výkonům.

Uberte na vahách, prodlužte si pauzy mezi sériemi, protože fyzicky náročná aktivita v posilovně vyčerpá nejen vaše svaly, ale také vaši kondici. Také to nepřehánějte s intenzivním kardiem.

Full body trénink

Po pauze je také dobré si na pár dní zařadit full body tréninky, tedy tréninky celého těla. Díky tomu procvičíte celé tělo pouze v pár sériích.

Takový trénink nohou po nemoci nemusí být dobrý nápad, protože je to velká zátěž nejen pro svaly, ale také pro nervový systém a energii. Řešením může být právě trénink celého těla, kde procvičíte každý sval, ale nezatížíte tolik tělo.

Bolest svalů

Očekávejte, že vás budou bolet svaly. Nejspíše i při nižších výkonech.

Po delší pauze je to obvyklé. Jakmile tělo a svaly opět navyknete na tréninky, bolest ustane, vaše výkony se vrátí do normálu a vy můžete pokračovat ve svém tréninkovém plánu.

Maximálky počkají

Vyhněte se pokusům o maximální výkony.

Nejenže po nemoci nemůžete očekávat, že překonáte své rekordy, ale také by vás to mohlo stát zdraví. Raději si dejte lehčí váhu, protáhněte tělo a postupně váhu navyšujte.

Zdroje:

  • https://www.svetfitness.cz/clanek/nemoc-cviceni/
  • https://fitmaliny.cz/