Pokud se ptáte sami sebe, zda je v pořádku vynechat tréninkový den, tak v těchto případech byste si rozhodně měli dopřát odpočinkový den:

Jste ve velkém stresu

Všichni jistě už víme, že cvičení může být skvělým pomocníkem při stresu, ale když jsou systémy vašeho těla již pod značným a dlouhodobým množstvím stresu, intenzivní cvičení vám nepomůže. Pokud se budete do cvičení tlačit, budete se někdy cítit hůř a vaše riziko zranění se také může zvýšit.

Například podle výzkumu z roku 2011 zveřejněného v International Journal of Sport and Exercise Physiology byla nalezena souvislost mezi sportovními zraněními a vysoce stresujícími životními událostmi, a to kvůli fyziologickým změnám a změnám pozornosti, ke kterým dochází, když jste ve stresu. Výsledky dalšího výzkumného článku z roku 2021 , který zkoumal souvislost mezi stresem a zraněním u 186 studentů tance, nalezly souvislost mezi celkovou úrovní stresu a zraněními, přičemž zranění studenti hlásili vyšší skóre stresu než studenti bez zranění nebo bez podstatného zranění.

V případě, že si chcete udržet dobrý pocit při cvičení a podpořit endorfiny bez přidaného stresu, zkuste zvolit jógu, lehký běh nebo rychlou chůzi.

Jste nevyspalí

Podobně jako u stresu, tak i nedostatečný spánek může výrazně zvýšit riziko zranění. Práce publikovaná v Current Sports Medicine Reports z roku 2021 zdůraznila, že spánek má velmi široké účinky na sportovní výkon a celkovou duševní pohodu. Důkazy také spojují neustálý nedostatek spánku s rizikem sportovního zranění a s bolestmi pohybového aparátu.

Pokud se tedy potýkáte s nedostatečným spánkem, upřednostněte odpočinek a vraťte se k tréninku, až se váš spánek a energie zlepší!

Jste nemocní

Ať už máte horečku, žaludeční potíže, dušnost, nebo dráždivý kašel, je nejlepší dopřát svému tělu čas, který potřebuje na odpočinek a zotavení. Nejde jen o to, abyste se vyhnuli případnému šíření choroboplodných zárodků, ale jde také o to, abyste svému tělu dali šanci porazit nemoc co nejrychleji bez zhoršení.

Pokud máte mírné příznaky v oblasti krku, jako je rýma, bolest v krku, tak nějaké lehké cvičení s nízkou intenzitou, jako je například chůze či jóga, je s největší pravděpodobností v tomto případě v pořádku. Pokud se však tyto příznaky zhoršují a nastupuje horečka, kašel a bolest kloubů, měli byste si odpočinout, vynechat cvičení a navštívit svého lékaře.

Bolí vás silně svaly

Pokud po tréninku pociťujete svalovou bolest s opožděným nástupem, je to z toho důvodu, že jste své svaly unavili a způsobili drobné trhlinky v jejich vláknech. Toto je přirozená a naprosto normální součást silového tréninku a není důvodem k případným obavám, pouze to znamená, že vaše tělo potřebuje čas na zotavení a opravu.

Cvičení s bolavými svaly může také zvýšit riziko zranění z nadměrného vytížení, přetrénování nebo může zajistit aktivaci nesprávných svalů a kloubů ve snaze vyhnout se bolesti. Zkuste místo toho jít na procházku, zajezdit si na kole nebo si jít zaplavat. Zejména chůze vaše tělo nezatíží, ale naopak podpoří správnou regeneraci tím, že zvýší průtok krve do svalů.

Jste zraněný

Pokud máte lehké bolesti svalů, lehké cvičení vám může pomoct zvýšit průtok krve do svalů, ale intenzivní cvičení, když jste zraněni, je úplně jiný příběh a jen to zhorší. Odpočiňte si a navštivte raději svého lékaře.

Právě jste dokončili fyzicky namáhavý den

V závislosti na vašem životním stylu a zájmech to může být běžecký nebo cyklistický závod, fitness soutěž, celodenní túra, nebo dokonce vícedenní hudební festival, který vás postavil na nohy po celé hodiny a někdy i na celé dny. Dopřejte si proto den nebo dva na rehydrataci a dopřejte svému tělu dostatečný čas na zotavení. Protahování nebo masáž vám pomůže ke zmírnění bolestí.

Máte za sebou dva dny vysoce intenzivního tréninku

V první řadě se nedoporučuje provádět vysoce intenzivní cvičení dva dny za sebou. Nejlepší je dát si mezi intenzivním tréninkem alespoň jeden den pauzu, aby vaše tělo mělo dostatečný čas na zotavení. Udělejte si proto odpočinkový den, nebo dejte přednost pohybu s nízkou intenzitou, jako je jóga nebo chůze.

Absolvovali jste kosmetické ošetření, jako je vosk nebo laser

Po kosmetických ošetřeních, jako je laserové odstranění chloupků nebo depilace voskem, může být vaše pokožka neuvěřitelně citlivá, a tření, zvýšený průtok krve do pokožky a pot mohou dráždit pokožku a vlasové folikuly. Obecným doporučením je vyhnout se intenzivnímu cvičení po dobu 24 hodin od ošetření.

Máte bolestivé křeče při menstruaci

Pokud jsou křeče příznakem, který pociťujete během menstruačního cyklu, může být čas zpomalit a upřednostnit péči o sebe a své pohodlí.

Když se cítíte nepříjemně a trpíte bolestmi v břiše, tak ani vaše cvičení nebude příjemné, navíc můžete aktivovat nesprávné svaly ve snaze vyhnout se zapojení svalů kolem jádra a pánve, což naopak může zhoršit vaši formu. Zjistěte, co vám přináší úlevu od bolesti a pohybu, ať už jde o úplný odpočinek, tepelný zábal na břiše, procházku, nebo jemné protažení jógou.

Právě jste darovali krev

Pokud jste právě darovali krev, tak je v tento den lepší vyhýbat se zvedání těžkých vah nebo intenzivnímu cvičení.

Zdroje: