Z výzkumů vyplývá, že pokud do svého života zařadíme pohybovou aktivitu – ať rychlou chůzi, běh plavání, jízdu na kole, nebo jiný sport –, budeme vyrovnanější, získáme více energie a prodlouží se nám život. Cvičení má ale i další benefity a v tomto článku si řekneme o třech důvodech, proč by cvičení mělo být nedílnou součástí vašeho každodenního života.

Cvičení pro lepší psychiku a duševní rovnováhu

Pravidelné cvičení pozitivně působí na deprese, úzkosti a ADHD. Dokáže zmírnit stres, zlepšuje paměť, pomáhá ke kvalitnějšímu spánku a zvyšuje celkovou náladu. I při malé pohybové zátěži pocítíte rozdíl bez ohledu na věk či fyzickou zdatnost. Cvičení zkrátka můžete využít jako perfektní nástroj pro řešení problémů duševního zdraví, zvýšení energie a pro lepší náladu.

Úzkost – cvičení se považuje za přírodní, jednoduchou a velmi účinnou léčbu proti úzkostlivým stavům. Dokáže uvolnit napětí, stres a zvýší duševní pohodu pomocí uvolnění endorfinů (hormonů štěstí).

Deprese – cvičení je skvělou volbou a silným pomocníkem proti depresím z několika důvodů. Podporuje různé změny v mozku včetně nervového růstu, snižování zánětu a přisívá k pocitu pohody. Díky uvolněným endorfinům (hormonům štěstí) se cítíte po fyzické aktivitě dobře. Cvičení také dokáže dobře rozptýlit myšlenky, pomůže vymanit se z cyklu negativních myšlenek, které často živí deprese.

ADHD – pravidelné cvičení je účinným způsobem, jak snížit a eliminovat příznaky poruchy ADHD. Zlepšuje koncentraci, paměť, náladu a také motivaci. Fyzická aktivita zvyšuje hladinu dopaminu, norepinefrinu a serotoninu. Ovlivňuje tak soustředění a ukotvuje pozornost, s níž často bojují lidé, kteří touto poruchou trpí.

Cvičení je také důležité a prospěšné, pokud zažíváte pocit vyčerpání, cítíte se beznadějně, špatně, jste nešťastní nebo se právě nacházíte v těžké a vyčerpávající životní situaci.

Cvičení jako nakopávač metabolismu

Metabolismus je proces, při kterém tělo proměňuje zkonzumované jídlo na energii. Čím vyšší a rychlejší metabolismus máte, tím více kalorií spálíte během dne.

Zařaďte do tréninkového plánu kardio cvičení v podobě běhu, rychlé chůze, tance nebo plavání – tento druh pohybu stimuluje metabolismus, pomáhá zvýšit množství spálených kalorií a pomůže potlačit nezvladatelné chutě na sladké.

Neopomíjejte ani silový trénink, který je pro podporu metabolismu také důležitý, protože posiluje svaly a svalovou hmotu, která spaluje více kalorií. Jednoduše řečeno čím více máte svalové tkáně, tím více během dne spálíte.

Nezáleží na tom, zda cvičíte ráno, odpoledne nebo večer. K rozpohybování metabolismu je klíčové především úsilí, které do cvičení vložíte.

Cvičení pro zdravou pokožku a krásnou pleť

Vzhled pokožky ovlivňuje několik faktorů a jedním z nich je množství oxidačního stresu v našem těle. Ten nastává, když antioxidační obrana nedokáže efektivně opravit poškození způsobené volnými radikály, které následně mohou poničit vnitřní strukturu a projevit se na vzhledu pokožky. Pravidelné cvičení a dobře nastavený tréninkový plán přispívá k produkci antioxidantů v těle, které chrání a opravují buňky. Navíc cvičení stimuluje a zvyšuje průtok krve a pomáhá oddálit stárnutí kůže.