Pokud máte časově náročnou práci a najít si chvilku nejen pro cvičení je zkrátka problém, může být cvičení doma skutečně to pravé. Především když vypravit se do fitness centra obnáší balení si tašky, cestu tam, hodinový trénink, cestu zpátky a sprchu. Zatímco doma stačí jen vklouznout do cvičebního outfitu, rozložit podložku a pustit se do toho. Nezáleží pak na tom, zda trénink napasujete do ranní či večerní rutiny, ušetříte čas a ještě si dáte pěkně do těla, aniž byste k tomu potřebovali jakékoli speciální náčiní. Někdo se může zkrátka stydět cvičit před zraky ostatních už i třeba pokročilých cvičenců, nebo mu to dokonce může být nepříjemné. Dalšímu se do toho zase například nechce investovat peníze.

Jak se do toho ale pustit, abyste neskončili dřív, než vůbec začnete? Inspirujte se následujícími kroky:

1. Začněte tím, že si najdete nebo vytvoříte dostatečný prostor pro pohybovou aktivitu. Tvorbou vlastního cvičebního minikoutku si zajistíte, abyste se při cvičení cítili co nejpohodlněji a příjemně bez toho, aniž byste se báli o nábytek v okolí nebo vázu na stole. Každý den se pak budete cítit jako ve svém fitness ráji a budete dosahovat mnohem kvalitnějších výkonů.

2. Počítejte s tréninkem už dopředu, neopomínejte ho ve svém denním plánování. Mít rozvrh a zapisovat si tréninky do diáře či kalendáře vám pomůže udržet si motivaci a především disciplínu i konzistenci. Zapisování tréninkového plánu je nejefektivnějším způsobem, jak se soustředit na své cíle a zodpovědně dodržovat rozvrh.

3. Pokud jde o vaše cíle, nezapomeňte být realističtí. I když u cvičení jde z velké části o motivaci, ještě více jde o disciplínu, ale i ta se hůře dodržuje, pokud nevidíte nějaké výsledky. Proto na sebe netlačte a stanovte si takový cíl, který je reálně splnitelný. Pokud jste začátečník a vrhnete se do cvičení třikrát týdně, pravděpodobně přepálíte začátek. Jakmile ale dosáhnete jednoho cíle, budete se cítit znovu motivovaní pokračovat a dosahovat cílů dalších.

4. Při vykonávání jakékoli aktivity doma je velmi jednoduché nechat se rozptýlit, ať už jde o špinavé nádobí na kuchyňské lince, sms od kolegy z práce, nedočtenou knihu na nočním stolku, nebo novou show, která právě běží v televizi. Proto se tomuto vyhněte tím, že si ztlumíte mobil, vypnete televizi, odvedete domácí mazlíčky do jiné místnosti a především tím, že všem členům domácnosti oznámíte, na co se chystáte, aby vás opravdu nikdo nerušil od tréninkového programu.

5. Nezapomínejte ve své tréninkové rutině na dva důležité kroky. Jsou jimi zahřátí se před tréninkem a strečink po tréninku. Nejenže tak zvýšíte svalovou sílu těla před cvičením, ale také že budete lépe regenerovat.

6. Přestože ze cvičení doma můžete těžit i tím, že se na pohybovou aktivitu nebudete nijak speciálně převlékat, velmi dobře to zvažte, protože ve sportovním se vám bude cvičit lépe. A hlavně naplánovaný trénink skutečně podstoupíte, i když se vám třeba zrovna dnes úplně nechce. Hezký nebo nový cvičební outfit navíc tréninku dodá úplně jinou atmosféru a pravděpodobně vás nakopne i k lepším výkonům.

7. Hudba je kouzelný nástroj, pokud si pustíte ten správný song, je možné, že se vám do cvičení bude chtít více než předtím. Motivační nebo s tréninkem synchronizovaná hudba má fyzické i psychické účinky, pokud má totiž daná skladba silný a stálý rytmus, povzbuzuje vás k dalšímu cvičení. Nezapomeňte si proto před tréninkem připravit ten pro vás dokonalý playlist, mnoho jich najdete například na Spotify, ale zcela jistě i na YouTube.

Pokud jste už všechny tyto kroky podstoupili, nezbývá než začít, ale jak? Jaké cviky provádět? Internet je naštěstí plný inspirace, která vás jistě nezklame. Důležité ale je vybrat si ty, které pocházejí z ověřených zdrojů, abyste si neublížili, a naopak měli z pohybu prospěch. Teď už jen záleží na tom, na jaký druh cvičení máte zrovna chuť. Ať už se cítíte na intervalový HIIT trénink či tabatu, posilování s odporovou gumou či s jednoručkami, nebo byste čas raději věnovali józe či pilates.

Zdroj: