Premium obsah

Cvičení a imunita. Nevěřili byste, jak jdou k sobě

Cvičení a imunita. Nevěřili byste, jak jdou k sobě
Může pravidelné cvičení a pohyb podporovat imunitní systém? Rozhodně ano. V dnešním článku se dozvíte, jak fyzická aktivita podporuje imunitu a také, zda může příliš aktivity imunitnímu systému škodit.

Všeobecně se doporučuje cvičení se střední až vysokou intenzitou po dobu 60 minut. Cvičit nemusíte každý den, ale je důležité věnovat fyzické aktivitě více než jeden den v týdnu.

Nejen cvičení po dobu 60 minut, ale také pohyb během dne hraje důležitou roli v imunitním systému. Pokud se budete hýbat každý den, váš imunitní a metabolický systém se bude zlepšovat.

 

Jak cvičení prospívá imunitnímu systému?

Stimuluje buněčnou imunitu

Dle výzkumu může cvičení střední intenzity stimulovat buněčnou imunitu tím, že zvyšuje cirkulaci imunitních buněk v těle. Tento proces pomáhá tělu se lépe připravit na infekci tím, že ji odhalí dříve.

Pravidelné cvičení pomáhá imunitnímu systému a zvyšuje cirkulaci obranných buněk.

 

Cvičení zvyšuje tělesnou teplotu

Při cvičení dochází ke zvýšení tělesné teploty a zůstává zvýšená ještě krátkou dobu po skončení fyzické aktivity.

Právě toto zvýšení teploty může zabránit bakteriím se množit a také pomáhá tělu lépe odpovědět a případnou infekci. Podobně jako tělo bojuje při horečce, kdy samo zvýší teplotu, aby se lépe vypořádalo s bacily.

 

Cvičení prospívá lepšímu spánku

Díky cvičení zlepšíte také svůj spánek, který hraje také zásadní roli u imunitního systému.

Nejen, že je důležitá délka spánku, ale také jeho pravidelnost (chodit spát a vstávat stále v podobnou dobu) a kvalita. Právě s kvalitou vám může pomoci cvičení.

Nedoporučuje se však cvičit ve večerních hodinách. Tělo se při cvičení „probudí“, nabudí a může spíše ohrozit kvalitu spánku než zlepšit. Cvičit byste měli nejméně 3 až 4 hodiny před usnutím a u večerních tréninků se vyhýbat předtréninkovkám obsahujícím kofein.

 

Cvičení snižuje stres

Může se zdát, že stres a psychický stav s imunitním systémem nesouvisí, opak je však pravdou.

Psychický stav má také důležitý vliv na imunitu, a proto je důležité se starat také o duševní pohodu. Právě se stresem vám může pomoci fyzicky náročnější aktivita.

Během fyzicky náročné aktivity tělo vyplavuje hormony – endorfiny, které jsou nazývané také hormony štěstí. Nejen, že se díky hormonům budete cítit šťastnější, ale také při cvičení „vypnete“ a nebudete myslet na problémy.

 

Úskalí cvičení a imunitního systému

Ačkoli cvičení a fyzická aktivita je klíčová pro imunitní systém, může mít také negativní dopad.

Zejména v případě, kdy to člověk s fyzickou aktivitou přehání a nenechá tělo vydechnout. Při fyzicky náročných sportech a dlouhých trénincích je důležité dopřát tělu také dny regenerace.

 

Zdroj:

https://komorafitness.cz/muze-pravidelny-pohyb-zlepsit-vasi-imunitu/

 

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.