Co je to crossfit

Crossfit je především vysoce intenzivní soubor aktivit. Vhodný je pro jedince, kteří potřebují zformovat postavu, zvýšit si fyzickou kondici nebo získat vytrvalost.

Vytvořen byl tento ucelený systém už v roce 1995 bývalým gymnastou Gregem Glassmanem v Santa Cruz v Californii. Jednalo se původně o silový a kondiční program navržený pro lokální policejní složky a hasiče. Výhody tohoto cvičení poznali na vlastní kůži také příslušníci vojenských a speciálních jednotek nebo vyznavači bojových sportů a elitní atleti. Výsledky však brzy přesvědčily i laickou veřejnost.

Podstata celého tréninku spočívá jednoduše v tom, že je vaším úkolem zvládnout dané cvičení na čas, nebo se máte snažit stihnout v daném limitu co nejvíce opakování.

Toto pojetí vychází z přesvědčení zakladatele, že kondici lze budovat smysluplným způsobem, který je měřitelný. Příliš by vás tak nemělo zarazit, že trénink doprovázejí tabulky a záznamy. Pokrok se důsledně sleduje a cílem je „vymáčknout“ ze sportovce maximum.

Co je podstatou crossfitu

V některých zdrojích se však dočtete i zajímavou myšlenku, která spatřuje paralelu dokonce mezi myšlenkami Grega Glassmana a Miroslava Tyrše. Oba totiž razili cestu komplexní fyzické připravenosti.

Současná podoba crossfitu v sobě kombinuje gymnastiku, rychlost a silový trénink. Svou podstatou je tato aktivita nadmíru jednoduchá, avšak skutečně komplexní. Pomůže vám procvičit si celé tělo. Není tedy nijak specializovaná, což je právě jejím nejdůležitějším rysem.

Tím se zásadně liší od klasického tréninku v posilovně, který je orientován primárně na jednotlivé svalové skupiny. Crossfit vám dodá vytrvalost, sílu, pružnost, výbušnost, ale i rychlost.

Druhým důležitým rozdílem je i to, že u crossfitu nepotřebujete žádné cvičební stroje. To oceníte zejména tehdy, pokud se budete chtít cvičení věnovat doma. V zásadě totiž platí, že praktikovat ho můžete nejen doma, ale v podstatě kdekoli. Cvičí se hlavně s vlastní váhou. V pokročilejších úrovních se pak přidává zátěž.

Crossfit je vysoce intenzivní pohyb

Jde ovšem současně o aktivitu, která je velmi fyzicky náročná. Ti, kteří se jí věnují, se shodují: jde o dřinu. Vyhovuje tak všem, kteří mají potřebu se fyzicky patřičně „zničit“ a u méně dynamických cvičení mají pocit, že jednoduše „nic nedělají“. Upravitelný je ovšem jeho koncept velmi volně tak, aby vyhovoval prakticky komukoli. Zátěž a intenzitu lze podle profesionálních trenérů snížit. Díky tomu může crossfit vyhovovat například i starším lidem.

Tento typ aktivity se, jak už bylo řečeno, provádí s vysokou intenzitou. To má dále výhodu hlavně v rychlém postupu, výsledky jsou viditelné záhy. Podobně jako v jiných aktivitách ale platí, že systematičnost a trpělivost plodí výsledky nejlepší. Proto je určitě nutné i u crossfitu vydržet dlouhodobě a věnovat se mu pravidelně. Optimální je cvičit 3x týdně, začátečníkům bude stačit i frekvence 2x za týden.

I zde platí, že správná technika je základ. Což znamená, že vyšší počet opakování by nikdy neměl být na úkor správného provedení. Jinak cvičence ohrožuje široká škála problémů s klouby, svaly, vazy a dalšími partiemi. Zlí jazykové proto tvrdí, že crossfit patří ke sportům, u kterých nejčastěji dochází ke zranění. To se nicméně dosud publikovanými studiemi neprokázalo.

Crossfit je i pro běžné lidi

Crossfit jednoznačně není určen jen zapáleným návštěvníkům fitness. Pokud chcete začít, nezáleží příliš na tom, zda jste sportovcem, který pravidelný pohyb miluje, nebo absolutním začátečníkem.

Navíc se mu rozhodně nevěnují jen ortodoxní vyznavači chození do posilovny. Výhody crossfitu jsou zřetelně rozeznatelné v každodenním životě. Přestanete se zadýchávat při dobíhání autobusu, zmizí vám bolesti hlavy a při pohledu do zrcadla budete mnohem spokojenější, protože vás čeká pohled na tělo, které je štíhlé a pevné. Proto bývá někdy crossfit označován přímo jako životní styl nebo jednoduše jako cesta ke zdravému životu.

Za jednu ze zásadních výhod bývá považováno i to, že u žen odboural zábrany pro používání činek. Z těch mají mnohé dámy dosud značný respekt především proto, že nechtějí být příliš vyrýsované a rozhodně nestojí o objem svalů větší, než mají jejich polovičky. Crossfit dokazuje, že existuje i jiná cesta.

Kam jít cvičit, pokud vás tato možnost zaujala? V Česku existují jednak licencovaná fitness centra, kde si můžete zacvičit přímo crossfit. Další možnost představují posilovny, kde vám trénink postaví na v zásadě shodných principech, ale nenazývají ho přímo takto. Někdy se tak uvádí pod názvem funkční trénink.

Zdroje: