Mít knokautový úder je něco, co se nedá koupit. Tedy pokud nebudeme považovat za možnost užívání steroidů a jiných zakázaných látek. Tento problém se v souvislosti s Connorem McGregorem diskutuje a ve chvíli, kdy USADA rozvazuje s UFC spolupráci, debaty nabírají na síle. Ovšem je to schopnost k nezaplacení. Dokázat kohokoli, včetně elitních graplerů ukončit jednou ranou je taková výhoda, že přepisuje žebříčky, jak by mohl vyprávět Aljamain Sterling, kterému tímto způsobem ukončil držení mistrovského pásu Sean O´Malley. I Conor si nad greplery připsal nejedno vítězství a to si mysleli, že jsou nedotknutelní. Naopak John „Bones“ Jones, sám elitní wrestler, takovou ránu nemá a jeho ukončení jsou spíše otázkou vzdání se soupeře či kopů. Náš český elitní zemař Karlos Vémola na své KO čekal třicet let.
Oktagonová fyzika říká jasně, že hmotnost krát zrychlení rovná se síla KO, pokud je jí dost. Jak toho ale docilují sekerníci typu Čepa? Jednak mají velmi uvolněné tělo. Zatnuté svaly jsou překážkou pro rychlost úderu, protože jsou stažené v obou směrech. Naopak zcela uvolněné paže jsou celou silou a celou svou vahou jednosměrně vrhány směrem protivníkova obličeje a posílají ho do říše, kde není „ani obraz, ani zvuk“ Ondřeje Novotného. Už víte, kde se vzala Conorova legendární chůze s „plandáním“ horních končetin a proč jeho klid a až extrémně urážlivá nátura koresponduje s jeho schopností vypnout kohokoli? Kortizol je steroidní hormon, kterému se snaží vyhýbat, ten by způsobil stažení svalů a pomalejší údery. Jeho produkce se pojí se statutem a nervozitou.
Krásně to rozebral kanál MindSmash, který na tento fenomén upozornil v poutavém videu:
Klíčovým svalem v těle boxerů a MMA zápasníků je pak sval známý jako boxerský sval - serratus anterior. Tento sval dovoluje přenos explozivní síly z boků a stehen až do sevřené pěsti útočícího zápasníka. A pokud byste chtěli vědět, proč nosí zápasníci rukavice, není to pro ochranu zdraví soupeře. Důvodem je, že trénovaný atlet dokáže díky těmto svalům vyvinout takovou sílu, že by si zlámal kosti v ruce a rukavice chrání právě jemné kůstky v ruce. Pionýři tohoto namáhavého sportu bojovali ještě bez rukavic, proto byl jejich postoj zcela odlišný a rány rozdávali dlaněmi, aby ke zranění nedošlo.
V blízké budoucnosti nás čeká návrat Stepeie v zápase s Johnem Jonesem a brzy snad uvidíme i Conora proti dalšímu wrestlerovi Chandlerovi . Můžete s námi pozorovat jejich bojové styly a pohyb v ringu, který ovšem souvisí s často skloňovaným bojovým IQ [fight IQ], které mají i jejich soupeři na maximální úrovni.
Zdroj:
https://is.muni.cz/do/rect/el/estud/fsps/ps10/fyziol/web/sport/upoly-box.html
Morgan, M. H., & Carrier, D. R. (2013). Protective buttressing of the human fist and the evolution of hominin hands. Journal of Experimental Biology, 216(2), 236-244.
Carré, J. M., & Archer, J. (2018). Testosterone and human behavior: the role of individual and contextual variables. Current opinion in psychology, 19, 149-153.