Co s sebou na výlet? Překvapivě potřebujete míň věcí, než si myslíte

Viktorka Rys je česká cestovatelka, která má za sebou mnoho dobrodružství. Dvakrát prošla celý karpatský oblouk, přešla balkánské hory až do Istanbulu nebo se vydala z Gruzie až do Ázerbájdžánu. Svoje cesty podniká sama, s minimem nákladů a taky s co nejlehčím batohem. Rozhodla jsem se tedy, že nejlepší bude se s Viktorkou setkat a probrat vybavení na cestu od batohu až po boty, protože to, jak těžký batoh táhnete a jak pohodlné boty máte, ve výsledku z dost velké části určuje, jak si výlet užijete. Bavily jsme se spolu o výletech po Česku na pět až deset dní, zkrátka o výbavě na dostupnou letní dovolenou.
OD NOHOU TO ZAČÍNÁ
Když jsem vyrazila na prvními treky, udělala jsem mnoho chyb, které mě stály mnoho puchýřů. Začínala jsem v botách s goretexovou membránou, což byla obrovská chyba, protože nohy se mi zapařily a puchýře na sebe nenechaly dlouho čekat. Viktorka zase jako mnoho lidí na své první treky vyrážela v celokožených vysokých pohorkách. Poté zjistila, že každý gram na noze se počítá. A obě dvě jsme shodně došly k tomu, že nejlepší cesta je na treky vyrážet v trailových teniskách. Nic neváží, jsou připravené na to, že v nich budete zdolávat porce kilometrů, a zároveň jsou prodyšné a rychle uschnou. Jejich nevýhoda je výdrž, přibližně někdy kolem tisícovky kilometrů vám doslouží. Až si je budete vybírat, myslete na to, že vaše bota potřebuje mít dobrý vzorek, aby vás všude podržela a dostatek místa pro prsty, až vám oteče chodidlo. Je na vás, které boty vám budou vyhovovat. Jakmile je ale najdete, věřte, že si budete do kola kupovat jeden a ten stejný typ.
„Když potřebuji mít nohy v suchu, tak prostě do bot přidám nepromokavé ponožky a ty pak na batohu vysuším,“ radí Viktorka.
Boty už máme, ale nesmíme zapomenout na ponožky. Skvělé boty se špatnými ponožkami totiž ani zdaleka tak skvělé nebudou. Viktorka ponožky testuje do extrému a za na těch nachozených tisících kilometrů se jí nejvíc osvědčila kombinace syntetiky a merino vlny. Na trek rozhodně nepotřebujete mít jedny ponožky na každý den, dobré ponožky by vám měly vydržet až několik dní, Viktorka testovala i více než týden. Jak sama říká, dokud nezačnou ponožky tuhnout, klidně je noste. Překonat budete muset jedině vědomí, že nemáte každý den čistý kousek. Funkční materiály vás ale podrží a věřte, že jsou vyrobeny tak, aby vás podržely co nejdéle.
ČÍM MENŠÍ BATOH, TÍM MÉNĚ VĚCÍ
Batoh a co do něj je téma, o kterém bychom se mohly bavit hodiny a hodiny. Na setkání s Viktorkou jsem vzala svůj batoh tak, jak byl, rovnou ze Stezky Českem. Viktorka přišla zase se svým batohem, který je sice stejně velký, ale podle mě si do něj dokáže zabalit na půl roku. Než jsme se pustily do obsahu batohu a toho, co si brát či nebrat, shodly jsme se na základní poučce: čím větší batoh budete mít, tím víc věcí do něho nacpete a naopak. Batoh o velikosti kolem 30l je na týdenní treky zcela dostačující. A možná s ním zvládnete i ty delší. Je potřeba myslet na to, aby vám batoh seděl na zádech a nebyl příliš těžký. Zapomeňte na pevné konstrukce a zbytečně velká vyztužení. Volte batoh, který se stane vaším dobrým parťákem a najdete si v jeho balení svůj vlastní systém. Na co určitě nezapomeňte, je nepromokavý vak, do kterého si v batohu dáte věci, které by vždy měly zůstat v suchu. Třeba náhradní oblečení a spacák.
„Batoh bez pevné konstrukce vás donutí balit si správně. Těžší věci k zádům a do středu batohu, to nejlehčí dospod,“ říká Viktorka.

Začíná to vlastně ještě v Praze, zhruba v místech, kde se Berounka vlévá do Vltavy – turistický ráj pro cyklisty, vodáky, pěší i horolezce. Mezi Prahou a Berounem (a ještě dál) se na malém území potkává spousta přírodních krás.
TREK SE SPANÍM VENKU
Pokud plánujete spát venku, budete potřebovat spacák, karimatku a něco, co vás ochrání před deštěm. Viktorka doporučuje vyplnit spacákem spodek batohu, necpat ho do kompresních obalů, ale naopak ho využít jako dobrou výplň. Dobrý péřový spacák zatím syntetické materiály nepřekonaly. Peří dobře izoluje je lehké a skladné. Aby se vám spalo jako v peřince potřebujete také myslet na dobrou karimatku. Lehká karimatka, ať už ta nafukovací nebo pěnová, pro vás bude důležitá izolace od země. Budete-li používat nafukovací karimatku, nezapomeňte si pořídit něco pod ní. Viktorka doporučuje tyvek fólii, která je lehká a skladná a ochrání vaší karimatku před protržením. Spacák a karimatku máme, co stan nebo přístřešek? Na stan raději zapomeňte, a to nejen proto, že stanovat se na mnoha místech nesmí. Není to dobré řešení ani kvůli vaší bezpečnosti, pokud trekujete sama. Potřebujete být co nejméně nápadná a taky se v případě potřeby co nejrychleji sbalit. Viktorka nedá dopustit na tarp. To je vlastně takové multifunkční nepromokavé pončo, které můžete proměnit i na přístřešek. Výhodou tarpu je, že si ho jako přístřešek můžete postavit v jakémkoliv terénu, v jakékoliv výšce a při tom být zcela nenápadná. Viktorka doporučuje se klidně schovat v nějakém houští a vytvořit si tam své zázemí. Nikdo vás nenajde a maximálně na vás šlápne srnka. Jako tyčky můžete použít hůlky nebo jakýkoliv klacek. Nejste-li fanynka stavění přístřešku, můžete si pořídit bivakovací vak. Pak myslete na to, aby byl dobře prodyšný a barevně nenápadný.
CO V BATOHU NESMÍ CHYBĚT
Na cestách toho moc nepotřebujete. Výbava se dá poskládat jen z několika mála kousků. Jedna sada oblečení, kterou má člověk na sobě. Kvalitní merino tričko, legíny nebo kraťasy. Sada oblečení na spaní, které by vždy mělo být v suchu a suché na noc. Uložit si ho můžete také do nepromokavého sáčku, existují i takové, které jsou uvnitř z příjemného materiálu a při otočení se dají použít jako polštářek. Multifunkčnost nade vše. V batohu by vám taky neměla chybět nepromokavá bunda a něco teplejšího, ať už péřovka, vesta nebo teplejší mikina. Vedle oblečení samozřejmě hygienické potřeby. Zapomeňte na plné balení, pořiďte si cestovní flakonky a potřebné množství si do nich odlijte. Volit můžete koncentrovanější přípravky, praktické jsou i ty multifunkční. V obchodech specializovaných na outdoor najdete třeba takové, kterými si umyjete vlasy a zároveň vyperete tričko.
„Opalovací krém se dá perfektně přendat do malé flaštičky od sojové omáčky,“ radí Viktorka.

Zlézat skály, jako byste byli horolezci – to umožňují jištěné cesty, via ferraty. Není to vůbec složité, stačí odhodlání a jednoduché vybavení. Vydejte se s námi na jednu z nejkrásnějších ferrat nad jezerem Garda na severu Itálie.
Rozhodně nezapomeňte na lékárničku. Nemusí být nijak velká, ale vždy by měla obsahovat dezinfekci, náplasti, obinadlo a prášek na bolest, alergii, průjem. Velkou část batohu vám zabere voda a jídlo. Myslete na to při balení. Budete-li svůj výlet plánovat tak, že se vždy někde najíte, bude vám stačit mít v batohu pár tyčinek a oříšky. Pokud si budete vařit, tak můžete zvolit plynový vařič nebo jít do absolutního minimalismu a vzít si jen lihový podpalovač, který umístíte do plechovky. Viktorka nedá dopustit na sušené jídlo, které si sama připravuje doma. Pokud tak kreativní nejste, najdete dnes na trhu už mnoho značek, které dělají výborné jídlo vhodné na trek. Zkuste třeba Mungo hero, jejíž tvůrci myslí i na udržitelnost obalů.
HOLČIČÍ ZÁLEŽITOST
Co si budeme, na treku potřebujeme chodit na záchod a taky se klidně může stát, že budete menstruovat. Jak se cítit pohodlně a nevytvářet odpad? Krédem zodpovědných turistek je nezanechávat za sebou žádnou stopu. Pořiďte si toaletní lopatku, je lehoučká a budete díky ní moct vše zahrabat. Myslete ale na to, že chcete zahrabávat jen toaletní papír, který se přibližně do měsíce rozloží.
Pokud menstruujete záleží samozřejmě na vás, co je vám pohodlné, obecně ale není moc příjemné chodit s vložkou. Viktorka nedá dopustit na menstruační kalíšek, který si většinou vyměňuje někde, kde je zdroj vody. Já sice používám tampóny, ale mám v batohu sáček do kterého je poté odkládám a při nejbližší příležitosti vyhodím.
Zdroje:
- Kondice 7/2023
- ultraviktorka.net
- https://www.rei.com/learn/expert-advice/loading-backpack.html