Premium obsah

Co je střed těla, jak s ním zdravě pracovat a jak ho posílit?

Co je střed těla, jak s ním zdravě pracovat a jak ho posílit?
O středu těla slyšel pravděpodobně již každý, kdo se alespoň trochu věnuje nějaké systematické práci s tělem. Kde ho vnímat, jak ho stabilizovat a posílit tak, aby díky jeho vitalitě drželo celé tělo pohromadě a netrpěli jsme bolestmi? To je věc další… Zkusíme si teoreticky, a přesto jednoduše a lidsky shrnout, jak na to a co můžete vyžadovat po svém trenérovi či trenérce, abyste měli svůj střed silný a funkční.

Proč pevný střed?

Střed těla, včetně svalstva trupu, tzv. hlubokého stabilizačního svalstva páteře, drží pohromadě a ve správném, fyziologickém, a tedy žádoucím tvaru naši páteř. Zároveň nejspodnější část těchto hlubokých svalů, pánevní dno, tvoří podporu břišním orgánům. Pokud tedy udržujeme svůj střed funkční, tedy přiměřeně tonizovaný, nemusíme čelit nepříjemnostem spojeným se špatným držením páteře, bolestmi hlavy a zad, současně také nemusíme čelit problémům s inkontinencí, vyhřezlými orgány, kýlou atd… Prostě tělo drží pohromadě a má sílu.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.