Premium obsah

Co bychom měli vědět o tepové frekvenci

Co bychom měli vědět o tepové frekvenci
Tepová frekvence patří mezi nejdostupnější ukazatele zatížení srdečně oběhového systému. „Tepovku“ nám při sportování ukazují snad všechny typy chytrých hodinek a náramků. Co o nás říká a jak vysokou nebo nízkou „tepovku“ bychom měli mít?

Tepová frekvence vyjadřuje počet tepů (stahů), které srdce udělá za minutu. Její hodnota nám při tréninku ukazuje míru intenzity zatížení a taky naši trénovanost. Vlivem rostoucího zatížení, například zvyšováním rychlosti běhu, dochází i k nárůstu tepové frekvence. Méně trénovaným sportovcům bude se zvyšujícím se zatížením tepová frekvence stoupat strměji, zatímco vrcholovým sportovcům, kteří jsou na vzrůstající zátěž již adaptováni bude stoupat mírněji. Spolu s trénovaností dochází i ke strukturálním změnám srdce. Jestliže srdce zatěžujeme dlouhodobě a systematicky, dochází ke zvětšení objemu komor a zvětšení síly myokardu. Čím více se srdce vlivem tréninku adaptovalo, tím nižší bude i jeho frekvence při zatížení.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.