Premium obsah

V čem nejčastěji jako běžkyně začátečnice chybujeme?

V čem nejčastěji jako běžkyně začátečnice chybujeme?
Často slýcháváme, že chůze a běh jsou pro člověka nejstarší a nejpřirozenější pohyby. Proč si tedy při prvním výběhu často připadáme těžkopádně, schváceně a do přirozeného pohybu má náš běh opravdu daleko? Zeptali jsme se trenérky a zároveň i fyzioterapeutky Zuzany Sladké, v čem její svěřenkyně dělají nejčastější chyby.

Jaké nejčastější chyby běžkyně podle vás dělají?

Nejčastěji dělají zbytečně moc dlouhé kroky, takže noha pak dopadá daleko před tělem na patu. Další chybou je zalomení těla v bederní oblasti zad, lokty od těla, jako by v nich držely melouny a ramena vytažená k uším. Často také vídám předsunutou hlavu a setkávám se s tzv. horním typem dýchání místo bráničního.

Chybou je i příliš rychlé tempo, nedostatečná regenerace, absence strečinku a kompenzačních cvičení. S běháním úzce souvisí i stravovací návyky a kvalita spánku. Pokud je jedno z toho nebo obojí špatné, v kvalitě běhu se to odrazí.


Jaká by mohla být náprava?

Nápravu vidím v pomalejším tempu s důrazem na správné držení těla a správnou techniku běžeckého kroku se zaměřením na brániční dýchání. Dobré také je najít si správná kompenzační cvičení. Může to být cvičení s fyzioterapeutem, silové cvičení, cvičení s odporovou gumičkou nebo jóga. A v neposlední řadě je to i regenerace, kterou si může dopřát každý ve formě sauny nebo plavání v bazénu.

Další radou je, abyste se naučila vnímat svoje tělesné signály. Přirozenost organismu a kvalita pohybu má být vždy nadřazena kvantitě (tempu a vzdálenosti).


Co mi pomůže k nácviku správné techniky?

Svým svěřencům doporučuji alespoň jednou týdně zařadit prvky atletický abecedy. Důležitý je lifting, nízký a vysoký skipping, zakopávání, jelení skoky a podobně. Na trénink koordinace je dobrý běh pozadu.

Při silovém cvičení bych se zaměřila na cviky pro posílení hlubokého stabilizačního systému páteře, středu těla, komplexní cviky na dolní končetiny a v neposlední řadě i ramenní pletence.

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.