Jaké nejčastější chyby běžkyně podle vás dělají?
Nejčastěji dělají zbytečně moc dlouhé kroky, takže noha pak dopadá daleko před tělem na patu. Další chybou je zalomení těla v bederní oblasti zad, lokty od těla, jako by v nich držely melouny a ramena vytažená k uším. Často také vídám předsunutou hlavu a setkávám se s tzv. horním typem dýchání místo bráničního.
Chybou je i příliš rychlé tempo, nedostatečná regenerace, absence strečinku a kompenzačních cvičení. S běháním úzce souvisí i stravovací návyky a kvalita spánku. Pokud je jedno z toho nebo obojí špatné, v kvalitě běhu se to odrazí.
Jaká by mohla být náprava?
Nápravu vidím v pomalejším tempu s důrazem na správné držení těla a správnou techniku běžeckého kroku se zaměřením na brániční dýchání. Dobré také je najít si správná kompenzační cvičení. Může to být cvičení s fyzioterapeutem, silové cvičení, cvičení s odporovou gumičkou nebo jóga. A v neposlední řadě je to i regenerace, kterou si může dopřát každý ve formě sauny nebo plavání v bazénu.
Další radou je, abyste se naučila vnímat svoje tělesné signály. Přirozenost organismu a kvalita pohybu má být vždy nadřazena kvantitě (tempu a vzdálenosti).
Co mi pomůže k nácviku správné techniky?
Svým svěřencům doporučuji alespoň jednou týdně zařadit prvky atletický abecedy. Důležitý je lifting, nízký a vysoký skipping, zakopávání, jelení skoky a podobně. Na trénink koordinace je dobrý běh pozadu.
Při silovém cvičení bych se zaměřila na cviky pro posílení hlubokého stabilizačního systému páteře, středu těla, komplexní cviky na dolní končetiny a v neposlední řadě i ramenní pletence.