10 000 kroků každý den

Jak vznikl tento koncept a toto nepsané pravidlo?

Myšlenka ujít 10 000 kroků každý den vznikla jako marketingový tah v 60. letech minulého století v Japonsku. Před olympijskými hrami v Tokiu vznikla společnost, která uvedla na trh zařízení pro podporu zdraví, kde si lidé mohli hlídat své kroky během dne.

Výrobce chtěl zlepšit životní styl lidí a motivovat je k pohybu, a tak vytvořil marketingovou kampaň, kde měl každý ujít alespoň 10 000 kroků během dne. A tím vzniklo také toto pravidlo.

Je opravdu nutné ujít každý den 10 000 kroků? Není.

Mít za cíl častější pohyb je důležité. Není však nutné ujít každý den zmiňovaných 10 000 kroků.

Ať už se bavíme o hubnutí nebo o zdravém životním stylu, nemusíte každý den mít určitý počet kroků pro dosahování výsledků. Důležité je hýbat se a být v kalorickém deficitu.

Každý má jiné možnosti

Ne každý má možnost denně chodit několik kilometrů. Ten, kdo má sedavou práci, těžko v rámci dne ujde požadovaných 10 000 kroků.

Někdo má naopak fyzicky náročnou práci a kalorie spálí i bez chůze.

Co je důležité?

Důležité je být během dne v pohybu a celý den neprosedět nebo neproležet u filmů. Pokud máte sedavou práci, sem tam se zvedněte a jděte ven. Do denního programu si můžete zařadit pravidelné procházky. Jak dlouhé by procházky měly být? To záleží čistě na vás.

Někdy si můžete dát delší procházku, kdy večer uvidíte na svých hodinkách číslo vyšší než deset tisíc nachozených kroků. Jindy budou vaše hodinky ukazovat méně. Ne každý den je ideální a ne každý den budete mít čas chodit na delší procházky.

Pokud neujdete 10 000 kroků, nic se neděje. Důležité je zařadit chůzi a procházky do svého dne, být během dne aktivní a také si vyčlenit čas na cvičení nebo sport.

Benefity chůze

Procházky mají spoustu benefitů. Jak jsme již zmínili, nemusíte nutně každý den chodit na dlouhé procházky, ale chůzi můžete zařadit do svého týdne. Nejen, že podpoříte hubnutí, ale také své celkové zdraví.

Hubnutí

Díky chůzi pálíte kalorie, což může vést k hubnutí. Pro hubnutí je důležité mít vyšší kalorický výdej než příjem a právě procházky vám mohou pomoci zvýšit výdej během dne.

Navíc se jedná o jeden z nejvíce přirozených pohybů pro člověka a chůze samotná není nijak náročná. Chodit dokáže každý, ať už obéznější lidé, starší, lidé se špatnou kondicí, nebo někdo, kdo ze zdravotních důvodů nemůže cvičit.

Chůzí nijak nenamáháte nervový systém, klouby, svaly ani šlachy, a navíc chůze prospívá zdraví. Proto pokud chcete zvýšit svůj kalorický výdej, ale nechcete nebo nemůžete chodit běhat nebo se věnovat jiné fyzicky náročnější aktivitě, zvolte chůzi.

Průměrně spálíte chůzí 200 až 400 kalorií za hodinu. Záleží na vaší kondici, na pohlaví, váze, tempu chůze i terénu, ale i 200 kalorií se počítá.

Trávení

Procházky prospívají také trávení.

Nejenže vám mohou pomoct od pocitu nafouknutí, ale trávení ovlivňuje také spoustu funkcí v těle.

Nač má trávení vliv?

• na hubnutí či nabírání svalové hmoty

• na náladu

• na správně fungující hormony a dosažení hormonální rovnováhy

• na imunitní systém

• na celkové zdraví

Jak vidíte, trávení hraje prim, pokud se bavíme o zdraví. A právě procházkami ho můžete zlepšit.

Další benefity chůze:

• psychická pohoda – zlepšení nálady

• zlepšení stavu kostí, svalů a šlach

• zlepšení kondice

Zdroje:

  • https://fitnessrevolution.cz/10000-kroku/
  • https://fitmaliny.cz/