Každý rok v termínu 16. až 22. září probíhá kampaň Evropský týden mobility. Cílem kampaně je upozornit na problémy v dopravě a hledat šetrná řešení v otázce klimatu a životního prostředí. Pokračováním kampaně je pak podzimní výzva s názvem 10 000 kroků, do které se může zapojit úplně každý, a to po celý měsíc říjen.
I když každá naše cesta do školy nebo do práce začíná nebo končí chůzí, podle průzkumů chodíme žalostně málo – denně jen něco kolem 5000 kroků. Abychom ale byli zdraví a v kondici, potřebujeme mnohem více přirozeného pohybu a intenzivní chůze je skvělým pomocníkem. Dříve se uvádělo, že by měl člověk pro posílení zdraví nachodit za den alespoň oněch 10 tisíc kroků, což odpovídá zhruba 7–10 kilometrům. Tím může předejít nadváze, kardiovaskulárním chorobám i dalším nemocem. Dnes už se doporučení ale trochu změnila - k tomu, abyste zůstali fit, prý stačí i méně kroků. Nicméně, chůze je pro naše zdraví i odolnou psychiku opravdu důležitá. A navíc je zadarmo. Zvlášť, pokud nemáte čas na cvičení, měli byste chůzi zařadit do denního harmonogramu se stejnou samozřejmostí, s jakou si například ráno vaříte kávu. Jaká je tedy ideální denní dávka kroků? To se liší podle věku, zdravotního stavu i kondice.
Pro někoho málo, pro jiného moc
„Pro starší generaci může být deset tisíc kroků za den hodně, pro mladé je to naopak málo. Ale toto číslo se dá dobře zapamatovat a můžeme ho doporučovat s tím, že část těchto kroků by měla být v ostřejším tempu, aby tepová frekvence dosáhla aspoň 70 % maximální tepové frekvence. Nicméně nová doporučení Světové zdravotnické organizace z roku 2020 konečně řekla, že je lepší něco než nic a lepší je více, než méně. Ideální je 300 minut týdně středně intenzivní pohybové aktivity nebo 150 minut vysoce intenzivní aktivity a hlavně snížit sedavý způsob života,“ říká prof. Eliška Sovová, přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace z Fakultní nemocnice Olomouc. Podle ní je prý nejprve potřeba získat vlastní představu o tom, kolik kroků denně ujdete, aniž byste se potřebovali srovnávat s někým jiným.
Říkáte si, že byste chodili rádi, ale nezbývá vám na to čas? Pro ty, kdo chtějí dostat pohyb do denního programu a často přeplněných diářů, máme několik tipů.
Nepoužívejte výtah
Ať už v práci, doma, na úřadech, v nákupním centru – kdekoli máte možnost vyšlápnout si schody, udělejte to. Pokud si budete moct vybrat mezi výtahem a chůzí do schodů, volba je jasná, jděte vždycky pěšky.
Staňte se lovcem příležitostí
Došlo vám koření? Místo toho, abyste ho v receptu vynechali, nazujte tenisky a vyrazte pro něj pěšky do obchodu. Máte obědovou pauzu? Místo toho, abyste si s kolegy snědli jídlo v kuchyňce, popadněte krabičku a jděte do parku, kde si nejen oběd sníte, ale zároveň se projdete. Chodit můžete i během vyřizování telefonátů.
Sledujte, kolik ujdete denně kroků
Víte, že téměř každý chytrý telefon má dnes v sobě aplikaci na evidování pohybu a měření počtu kroků? Když budete mít tenhle přehled, může vás to pěkně motivovat, abyste přidali více do kroku.
Využijte víkendy
Ano, každý jsme někdy po náročném týdnu v práci unavený a nejraději bychom v sobotu i v neděli odpočívali s knížkou na gauči, ale tudy cesta ke zdravému životu nevede. Zkuste naplánovat rodině (a sobě) na víkend pěší túru. Babí léto přímo vybízí k pobytu venku, ať už na horách, v lese, nebo v nedalekém okolí domova.
Omezte MHD
Zvažte použití veřejné dopravy, pokud vás netlačí čas. Snažte se plánovat schůzky tak, abyste část cesty vždy mohli jít pěšky. Město navíc budete vnímat úplně jinak, pokud se budete procházet jeho ulicemi, než když se tlačíte v přeplněné tramvaji a jen se díváte z okýnka.
Parkujte dál
Dojíždíte do práce nebo pro děti do školy autem? Zjistěte si, kde můžete zaparkovat ve větší vzdálenosti od vchodu a alespoň kousek se projděte.
Setkávejte se s přáteli při chůzi
Udržovat kamarádské vztahy je potřeba, pokud si ale po práci, kde většinu dne sedíte, zajdete na kávu a dort nebo víno, máte žalostný nedostatek pohybu. Co navrhnout, že si kafíčko koupíte do kelímku a novinky proberete při procházce městem nebo že společně půjdete vyvenčit domácí mazlíčky?
Zapojte se do osobní výzvy
Během akce Evropský týden mobility, který právě probíhá, máte možnost vyzkoušet si i fungování mobilní aplikace 10 000 kroků ve stejnojmenné výzvě. Každý si tak může zkusit otestovat svoje limity a vyzkoušet si, kolik za den nachodí kroků. „Sledovat počet kroků na libovolném zařízení je užitečné vodítko, naše mobilní aplikace dává možnost vše synchronizovat s výstupy z chytrých hodinek, sport trackerů a telefonů,“ informuje manažerka výzvy 10 000 kroků Sylva Machová. Že motivace osobní výzvou opravdu funguje a přináší výsledky, dokázal i průzkum mezi účastníky, kdy 40 % chodců potvrdilo, že díky každodennímu měření kroků nachodí vždy o něco víc, než si původně nastavili. Během testovacího týdnu zjistíte, kolik toho skutečně zvládnete ujít a podle toho se rozhodnete, jakou osobní výzvu si zvolíte. Po testování se vaše data smažou a neovlivní tak vaše říjnové skóre.
Jak na to?
Zavítejte na webové stránky https://www.desettisickroku.cz/rijnova-vyzva a nezapomeňte si po přihlášení nastavit svou osobní výzvu, kde vyplníte údaje, ze kterých se následně vypočítávají body za kilometr. Svou aktivitu (celodenní i jednorázovou) si můžete zaznamenávat na libovolném zařízení (chytré hodinky, mobilní aplikace) a pak ji ke svému profilu nahrát pomocí printscreenu nebo obrázku. Pokud dáte svolení, může za vás aktivitu zaznamenávat i jiná osoba. Po přijetí výzvy si vyberete obec, ve které chodíte – vaše kroky se pak této obci přičítají a přinášejí jí body. Získat taky můžete některý z putovních pohárů nebo cen. Soutěžit můžete v týmech Někdo má rád při sportu parťáka, se kterým se vzájemně hecuje a motivuje. I výzvy 10 000 kroků se můžete zúčastnit rovněž v rámci týmu. Tým je možné založit po přihlášení a může mít 4–10 členů, jejichž body se pak sčítají nezávisle na tom, zda chodí společně, nebo sami. Oslovte kamarády, rodinu, vymyslete si libovolný název a měsíc společných zážitků může začít. Své výkony pak můžete sledovat v osobních grafech v rámci profilu, porovnávat je s výzvami předešlými nebo pozorovat svůj pohyb v žebříčcích v porovnání s ostatními účastníky. V listopadu, po skončení výzvy, pak na všechny čeká slavnostní vyhlášení výsledků.
Zdroje:
https://www.desettisickroku.cz/