Proč je běh tak oblíbený? Jedním z důvodů je jeho finanční dostupnost. Stačí nazout běžecké boty, obléknout sportovní oblečení - a můžete vyrazit, ať už jste kdekoliv. Potvrzuje to i výzkum agentury DATANK s názvem Jak běhají Češi pro sportovní značku PUMA (https://jedenmesicbezce.cz/jak-behaji-cesi/). Podle něj běhá alespoň jednou týdně každý čtvrtý Čech, a to ideálně třicet minut na kratší vzdálenosti. Hlavní motivací je fyzické i mentální zdraví. Přes čtyřicet procent lidí běhá kvůli dobrému pocitu z výkonu, zatímco kvůli touze zhubnout běhá jen 30 procent dotázaných. Třicet sedm procent lidí pak běhá proto, aby se odreagovali od starostí všedních dnů a vyčistli si hlavu. Běhu také přeje pěkné počasí - Češi nejraději běhají v květnu a v září, nejméně zase v prosinci a v lednu.
30 minut a 5 kilometrů je tak akorát
Nejvíce běhají lidé v produktivním věku do 35 let, a to v Praze a ve velkých městech. Tato skupina se totiž zajímá o zdravý životní styl a jsou také více otevření novým trendům. Alespoň část trasy ale směřuje více než 60 procent běžců do nejbližší přírody – parku, lesa či na cyklostezku. Čerstvý vzduch a příroda je zkrátka ideální kombinací na to užít si trénink. Ten přitom Češi plánují s ohledem na časovou náročnost celého dne. Oblíbené jsou běžecké třicetiminutovky po práci, kterým holdují tři pětiny Čechů. Při jednom tréninku uběhne 35 procent běžců maximálně 5 kilometrů. Kratší tréninky jsou časově úspornější, a navíc stačí - během pravidelného běhání na 30 minut se dostaví vytoužené běžecké benefity.
Nejvíc běháme v květnu
Mít pěkně vysekanou postavu do plavek chce asi každý, proto Češi běhají nejvíce v květnu, aby se před létem dostali do formy. To platí až pro 80 procent běžců! Existuje ale, co se běžeckého tréninku týká, nějaký rozdíl mezi ženami a muži? Ano, na jaře vedou ženy, kterých běhá dokonce o 5 procent více než mužů. Pánové ale naopak lépe zvládají extrémní podmínky. Od listopadu do března jich průměrně běhá skoro 37 procent, zatímco žen jen necelých 29 procent. Běžkyně nemají rády zimu, vítr a déšť, proto se během zimních měsíců přesouvají na běžecký pás do fitness center. A vadí jim i horko - v létě proto běhá o 2,6 procenta více mužů.
Češi jedou na výkon, Češky pilují techniku
Z průzkumu také vyplynulo, že muži celkově běhají o něco více (54 procent) než ženy (46 procent). Muži také holdují intenzivnějším běhům a technickým inovacím běžeckých bot. Podle průzkumu stačí třem čtvrtinám běžců pouze jedny běžecké boty. A pozor, za tuhle obuv utrácejí v průměru více Češi než Češky. Hlavně aktivní běžci, kteří běhají třikrát týdně, investují do obuvi klidně i 5000 korun, narozdíl od žen. Více než 80 procent žen za boty utrácí v rozmezí 1500 Kč až 2000 Kč a boty vybírají hlavně podle značky a designu. Běžci přistupují k nákupu běžeckých bot promyšleně: nové boty si kupují nejčastěji jednou ročně.
Vhodné boty a technika jako prevence zranění
Co je ale překvapivé, že 80 procent rekreačních běžců nevlastní žádné speciální běžecké boty. Právě ty společně se správnou technikou běhu můžou ale předcházet zraněním. Zvláštní také je, že více než polovina běžců techniku vůbec neřeší. Často tak přetěžují některé části těla, což může způsobit třeba natažení svalu. Jak má tedy vypadat správný běh? „Měli byste běhat se vzpřímenou hlavou a mít tělo nakloněné mírně dopředu. Pánev mít mírně předsazenou a paže mít v pravém úhlu a lokty u těla. Chybami je také dopad přes těžiště, pohyb kolen k sobě či zbytečně dlouhý krok. Správná běžecká technika vám uspoří spoustu energie a také se díky ní vyhnete zraněním. Jakýkoli nežádoucí pohyb narušuje pohybový řetězec a ubírá běhu na efektivitě," říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes. Zároveň dodává, že prevencí zranění je i rozcvičení, které pomůže svaly zahřát, a připravit na zátěž.
„Správné rozcvičení udržuje kloubní pohyblivost, svaly a šlachy si lépe udrží svou pružnost, lépe se zapojí ty správné svalové řetězce do následného pohybu. Prvních pár minut běhu proto nejlépe věnujte protažení těla a končetin, rozklusání či běžecké abecedě."
Pokud se i vy chystáte vyběhnout, myslete na to, že běžecká bota by měla být o půl až číslo větší než vaše noha. Chodidlo v ní musí mít dostatek prostoru, protože při běhu pracuje. Na druhou stranu by ale bota neměla být ani příliš volná. Nejlepším časem, kdy vyrazit běhat, pak možná překvapivě není ráno, ale pozdní odpoledne nebo podvečer. Tehdy má totiž naše tělo optimální teplotu, kapacitu dýchání a zásobu energie. Navíc je prokázané, že alespoň 30 minut pohybové aktivity může výrazně zvýšit kvalitu spánku a snížit dobu nutnou k usínání. Tak běhu zdar!
Zdroje:
Výzkum: Jak běhají Češi byl realizován výzkumnou agenturou DATANK, sběr dat probíhal od 21. 1. 2023 do 9. 2. 2023.