Bolesti hlavy způsobené cvičením jsou běžné a ve většině případů se není čeho bát, ale existuje několik věcí, které se vyplatí vědět, zejména pokud jde o prevenci nebo kdy je dobré navštívit svého lékaře.

Zdroj: Youtube

Bolest hlavy při námaze

Bolest hlavy z námahy (ze cvičení), zahrnuje bolest hlavy, která souvisí s fyzickou aktivitou. Bolest se může objevit buď během fyzické aktivity, nebo až po ní a může trvat několik hodin – jak uvádí Cleveland Clinic. Zatímco na vině je často namáhavá fyzická aktivita, bolesti hlavy z námahy mohou být způsobeny i kašláním, kýcháním nebo namáháním při vyprazdňování.

Bolest hlavy při námaze je běžně popisována jako pulzující bolest po obou stranách hlavy, říká American Migraine Foundation, a přestože přesná příčina není známa, teorie naznačují, že bolesti hlavy po cvičení mohou souviset se změnami vašich krevních cév, krevního oběhu nebo svalů. National Headache Foundation také dodává, že ti, kteří mívali či stále mívají migrény, mohou být k této bolesti náchylnější.

Bolest hlavy ze cvičení

Pokud se u vás bolest hlavy po tréninku objeví pouze jednou za měsíc, s velkou pravděpodobností se nemusíte ničeho bát. Tato bolest může být důsledkem toho, že se příliš snažíte a zvedáte těžké váhy, nebo se také může týkat dehydratace, nedostatku jídla nebo přehřátí. V tomto případě je vaše bolest hlavy označována jako primární bolest hlavy při cvičení, kde je hlavní příčinou námaha.

Pokud se však u vás bolesti hlavy při námaze objevují pravidelně nebo jsou extrémně bolestivé, je nejlepší čas, abyste se poradili se svým lékařem. U pravidelných primárních bolestí hlavy při cvičení může váš lékař předepsat protizánětlivé léky, ale také může provést další testy, aby se ujistil, že nepociťujete sekundární bolest hlavy při cvičení, což znamená, že bolest je způsobena něčím jiným. Stejně tak, pokud jsou vaše bolesti hlavy při cvičení doprovázeny dalšími příznaky, jako jsou problémy se zrakem, zvracení nebo ztuhlost šíje, vždy se nechte zkontrolovat lékařem.

Jak předejít bolestem hlavy z námahy?

1. Zůstaňte hydratovaní

Dehydratace je častým viníkem, pokud jde o bolesti hlavy jakéhokoli druhu, takže si udělejte laskavost tím, že budete své tělo stále hydratovat. Snažte se během dne pít hodně vody, během tréninku si dejte malé doušky a dbejte na to, abyste po tréninku vodu doplnili. Dodržujte pití alespoň dvou litrů vody denně.

2. Najděte si čas na zahřátí a ochlazení

Jít z nuly na sto opravdu rychle, když začínáte s tréninkem, není moudré z mnoha důvodů. Je velmi důležité, abyste vždy upřednostnili zahřátí, které vaše svaly připraví, a zároveň sníží riziko zranění.

Například lehkého kardio po dobu pěti minut spolu s několika dynamickými strečinky je skvělým způsobem, jak připravíte své tělo na nadcházející pohyb. To je zvláště důležité, pokud se chystáte dělat namáhavé cvičení, jako je HIIT, zvedání těžkých vah nebo běh.

Na konci tréninku postupně vraťte své tělo zpět na výchozí linii pomocí dalších několika minut lehkého kardia a několika statických strečinků. Koncept uvolnění se nevztahuje pouze na jednotlivé tréninky, ale měl by být aplikován i na celý váš tréninkový program.

3. Doplňte palivo

Mít prázdné břicho vás může definitivně připravit na pulzující bolest hlavy při cvičení. Snažte se proto sníst vydatné jídlo nebo předtréninkovou svačinu obsahující sacharidy, a to nejlépe několik hodin před fyzickou aktivitou, nebo se ujistěte, že jíte dostatečně u večeře, pokud dáváte přednost cvičení na lačný žaludek hned po ránu.

4. Dopřejte si odpočinek

I když máte dokonalou formu, je stále velmi důležité zahrnout do svého rozvrhu dny odpočinku. Skvělou volbou pro dny odpočinku je strečink a nejrůznější techniky, jako je pěnové rolování. Díky tomu snížíte napětí svalů na celém těle a zároveň podpoříte rychlejší zotavení.

5. Pozor na vysoké teploty během léta

Cvičení a jakákoli fyzická aktivita ve vysokých teplotách může způsobit bolest hlavy, nebo dokonce úpal, stejně jako cvičení po příliš dlouhém pobytu na slunci.

Zkuste si proto naplánovat trénink na chladnější denní dobu nebo alespoň vyhledejte stinné či klimatizované prostory. Pokud máte pocit, že se přehříváte, dejte si pauzu, jděte do chladnější místnosti a dopřejte si hydrataci v podobě vody.

6. I osvětlení může být na vině

Pro ty, kteří jste měli či stále máte migrény, zbystřete! Osvětlení je velkým přispěvatelem k bolestem hlavy. Pokud cvičíte venku, může vám pomoct nošení slunečních brýlí a při cvičení uvnitř se snažte vyhnout ostrým, zářivkovým nebo blikajícím světlům.

7. Vysledujte spouštěče

Pokud vás po cvičení pravidelně bolí hlava a váš doktor vyloučil jiné možné příčiny, může vám pomoct zamyslet se nad potenciálním spouštěčem. Možná si právě teď uvědomujete, že se vaše bolesti hlavy objevují ve dnech, kdy pijete velmi málo vody, máte omezený přísun jídla, příliš se namáháte během tréninku nebo jste vynechali rozcvičku. Můžete si dokonce všimnout, že vaše bolesti hlavy jsou specifické pro konkrétní cvičení nebo tréninkový styl – například skákací pohyby mohou u některých lidí vyvolávat bolest hlavy, a tak je vhodné přejít na trénink s nízkým dopadem.

Zdroje: