Premium obsah

Blokády žeber a jejich vliv na pohybový aparát

Blokády žeber a jejich vliv na pohybový aparát
Blokády žeber jsou jedny z nejčastějších funkčních problémů, se kterými se můžeme setkat. Způsobují celou řadu obtíží, z nichž některé spolu zdánlivě nemusí souviset. Řada lidí ani neví, že má nějaká žebra blokovaná, protože je nebolí žebra jako taková, ale jiné struktury – svaly a klouby. Jak je například možné, že blokáda žebra způsobí bolesti hlavy a ramene, ale zároveň i na vnitřní straně kolenního kloubu?

Jak vypadá blokáda žeber

K čemu přesně dochází, když hovoříme o blokádě žebra? Žebra jsou se zbytkem pohybového aparátu propojena na dvou místech. Vpředu je to pružné chrupavčité spojení s hrudní kostí, vzadu pak pohyblivé kloubní spojení s hrudní páteří. Každé žebro je vzadu spojeno s horním i dolním hrudním obratlem. Pokud nastane blokáda žebra, tak ve spojení s hrudní páteří dojde k omezení pohyblivosti v určitém směru a vpředu se roztáhne chrupavka, což je stav označovaný jako distenze. Horní žebra (1.–4. žebro) ve většině případů rotují svou přední plochou nahoru, tedy do tzv. inspiračního (nádechového) postavení. U dolních žeber (5.–7. žebro) je tomu naopak, ty se tedy blokují do exspiračního (výdechového) postavení a rotují svou přední plochou dolů. Kromě toho všechna uvedená žebra se při blokádě posouvají směrem dozadu.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.