Skialpy

Vybavení:

Potřebujete skialpové lyže, stoupací pásy, hůlky (nejlépe skialpové nebo trekingové, jejichž délka se dá měnit), skialpové lyžáky, batoh (do něj je třeba sbalit suché triko, teplou péřovou bundu pro sjezd, bundu, která neprofoukne, helmu, lyžařské brýle, termosku s čajem, svačinu). Zvažte také nákup kvalitního oblečení - cestou nahoru se zapotíte a oblečení musí dýchat, dolů se hodí péřovka pro zahřátí a gore-texová bunda proti větru. Skialpové vybavení není levné, proto si promyslete, jak často budete za tímto sportem vyrážet a zda pro vás není vhodnější si lyže spíše půjčovat. Seženete je na horách i ve všech větších městech. Cena: od 20 tisíc Kč

Jak začít:

Pozvolna. „Nejlépe s někým, kdo už má se skialpy alespoň základní zkušenost. Poradí a ukáže, jak funguje skialpové vázání a pásy. Jak na to vám řeknou i v každém pořádném skialpovém obchodě nebo půjčovně,“ říká Karel Glogar, zastupující značku nejprodávanějšího skialpového vybavení v Česku. Určitě není špatně vyzkoušet vše „na sucho“ doma na koberci… Vyrazte na bezpečnou horskou cestu nebo na sjezdovku (pokud se tam vydáte večer a sjezdovka je urolbovaná, neničte rolbařům jejich práci, sjeďte dolů po kraji). Nahoru se stoupá na nasazených pásech, ty se sundávají pro sjezd. Pásy přilepte k sobě, schovejte do batohu a doma je pečlivě vysušte.

Na co si dát pozor:

Skialpů není třeba se bát. Podmaní si je každý, kdo se nebojí sportu. Jedinou podmínkou je mít zvládnuté sjezdové lyžování, protože z kopce se také musíte umět dostat dolů. Pokud nejste dobrý lyžař, vybírejte si terény, kde můžete sjet po horské silnici nebo po sjezdovce. Do volného terénu se vypravte s někým zkušeným, v Alpách si objednejte horského průvodce. V náročnějším terénu by vám v batohu neměla chybět "svatá trojice" (vyhledávač, sonda, lopata).

Proč právě skilapy?

Je to výborný sport, při kterém jdou kila dolů. Navštívíte místa, kam byste se v zimě na botách či běžkách nedostali.

Kam se vypravit:

V Česku je skialpovou mekkou Pec pod Sněžkou, kde jsou i značené trasy. Například výšlap na Výrovku je vhodný i pro začátečníky. Trasy jsou značené i na Dolní Moravě nebo v Beskydech.

Běžky

Vybavení:

Potřebujete běžecké lyže, boty, hůlky a dobré oblečení. Lyže jsou na klasiku, skejtování anebo můžete sáhnout po combi běžkách, což je trochu kočko-pes. Začátečník by měl sáhnout po "klasičkách". Výborné jsou ty s mohérovým pásem v odrazové části pod vázáním (mohér se chová jako kožešina zvířete. Když je hladíte "po srsti" od špičky k patě lyží, nic neklade odpor, lyže krásně klouzají. Naopak při odrazu či stoupání zabíráte "proti srsti" mohéru). To nahrazuje neoblíbené mazání, anebo šupiny.
Pro klasiku se obvykle doporučují lyže o 20-30 cm vyšší, než je výška postavy, pro bruslení je vhodné mít lyže shodné s výškou postavy či o 5–10 cm delší.
Doporučujeme také kvalitní oblečení, které zahřeje a dostatečně odvětrává pot.
Cena: od deseti tisíc Kč

Jak začít:

Kdekoliv na horách, kde je upravovaná stopa. A pak je třeba vyladit správný odraz. Odrážíme se ze základního postavení, tj. máme mírně pokrčené nohy, tělo je tak trochu v přepadu. "Odraz je z plného chodidla, směřuje dolů a dopředu. Koleno stojné nohy je pokrčené. V momentě odrazu druhou nohu i s lyží zvedáme, takže váha celého těla spočívá na odrazové lyži. Nastává fáze skluzu (jízda po jedné lyži). Ve chvíli, kdy cítíme , že se zpomalujeme, nohy rychle a dynamicky vyměníme," vysvětluje nutriční poradkyně a lektorka zdravého pohybu Markéta Chýňavová. Dokončení odrazu směřujeme na okamžik, kdy je kyčel nad kotníkem.

Na co si dát pozor:

Na sjezdy a nevhodné oblečení. Pokud je sjezd příliš prudký a bojíte se, není ostuda si běžky sundat a kopec sejít. Na běžky nevyrážejte v péřové bundě, ani v mnoha vrstvách jiného oblečení. Rychle se zahřejete a bylo by vám na obtíž. Raději zatněte zuby a počáteční chlad překonejte.

Proč právě běžky?

Je to výborný sport, při kterém jdou kila dolů, na horách si krásně vyčistíte hlavu. Zapojujeme více svalových skupin: ruce, břicho, stehna, zadek. Běžky jsou navíc šetrné ke kloubům, nevznikají u nich otřesy.

Kam se vypravit:

Kamkoli na hory. V Jeseníkách začínají upravované stopy například na Paprsku nebo v Nové Vsi u Bruntálu. V Jizerských horách můžete vyrazit třeba z Bedřichova. V Krkonoších z Harrachova či Jakuszyc. Míst je v Česku spousta.

Backcountry lyže

Vybavení:

Lyže, hůlky, boty, kvalitní oblečení. Běžky typu backcountry jsou novým trendem doby, jsou určené pro jízdu mimo stopu a v různých sněhových podmínkách. Musí být masivní a velmi odolné. Například norská značka Madshus vyrábí tři typy lyží: s integrovanými mohérovými pásy, s odnímatelnými pásy a protiskluzovou úpravou (šupiny). Žádné z těchto lyží tak není potřeba mazat stoupacími vosky. Vázání je širší a má stabilnější základnu. Nejrozšířenější výrobce Rottefella má k dispozici dva typy - klasické s hrazdičkou jako u ostatních běžkařských vázání nebo nový tip vázání na piny, podobně jako u skialpových lyží. „Potřebujete i jiné boty. Mají vyšší, robustnější a stabilnější podrážku, která je přizpůsobena vázání. Disponují také vyšším softshellovým krytím nohy pro lepší ochranu při jízdě v hlubokém sněhu. Takové boty nabízí vyšší komfort a zateplení,“ dodává Martin Češner, zastupující jednu z nejprodávanějších značek v Česku.

Jak začít:

Začít můžete kdekoliv, kde napadl sníh. Stačí si běžky nazout a vyrazit. Může to být na horách, za chalupou, za domem. V tom je krása a svoboda těchto běžek.

Na co si dát pozor:

Na sjezdy a nevhodné oblečení. Pro tento sport firmy vyrábějí speciální kolekce.

Proč právě backcountry běžky?

Dostanete se na nich do míst, kam byste se na normálních běžkách nebo pěšky nedostali. Bude vás to ale stát větší úsilí než třeba na skialpových lyžích. Horší bude také sjezd, protože skialpy fungují po odepnutí pásů jako sjezdovky.

Kam se vypravit:

Kamkoliv, kde napadl sníh.

Zdroj: dynafit.com, dejzmenu.cz, sprint.cz