Zdroj: VLM

Běžkování má spoustu výhod: je levnější než sjezdové lyžování a má výborný vliv na naše zdraví. Dochází při něm k optimálnímu zapojení celé pohybové soustavy a také kardiorespiračního systému. Pokud poběžíte alespoň trochu v tempu, čeká vás kromě spalování tuků i odměna v podobě uvolnění endorfinů. Na běžkách navíc mohou v přiměřeném terénu a podmínkách jezdit všechny věkové kategorie – od malých dětí až po seniory. Jde o venkovní aktivitu, takže jste na čerstvém vzduchu, a ještě si můžete vybrat, jestli chcete brázdit běžeckou stopu sami, s rodinou nebo s přáteli. Aby vám to ale jelo, chce to nepodcenit výběr běžek. V potaz je třeba brát nejen vaši výšku a běžkařské schopnosti, ale hlavně to, jakou techniku preferujete.

KLASIKA VE STOPĚ, ANEBO V TERÉNU

Běžky na klasiku rozdělujeme na hladké, se šupinami nebo se skin pásy. Volíme je tehdy, když chceme jezdit klasickým stylem, kdy lyžař běží v připravené stopě, přičemž využívá techniku střídavého běhu a jízdy soupaž. České hory se vyznačují tím, že na nejfrekventovanějších trasách jsou lyžařské stopy pravidelně upravovány. Pokud chcete jezdit mimo stopy a pohybovat se volně v terénu, v podstatě jako při vycházce, volte lyže typu back country. Ty jsou širší, a tím pádem i stabilnější než klasické běžky a nepotřebují upravenou stopu. Většina má i odolnější skluznici a ocelové hrany vhodné do volného terénu.Menší nevýhodou klasických hladkých běžek je, že se o ně musíme v sezoně více starat. Hlavně je musíme před jízdou vždy namazat stoupacími vosky případně i skluznými. Pokud správně namažeme, je nám odměnou krásný skluz v mírných stoupáních a radost z rychlosti ve sjezdech.

ŠUPINY, NEBO „SKINY“

V minulosti se stoupacími vosky nemusely mazat akorát běžky se šupinami, tedy s pravidelně vybroušenými ploškami do skluznice, které připomínají rybí šupiny. Na těchto běžkách to sice lyžaři do kopce neklouzalo, (jako by měl na skluznici pomyslné hřebíky), ale bohužel mu to nejelo ani z kopce, kdy jízdu navíc doprovázel hvízdavý zvuk svištících šupin.Běžky se šupinami tak mají své období slávy za sebou. „Novinkou posledních let jsou běžky s takzvaným skin pásem. Říká se jim i ‚chlupy‘ nebo ‚skiny‘. Jsou to běžky, které mají uprostřed skluznice nalepený tulení nebo mohérový pás. Ten zajišťuje odraz i skluz na většině typů sněhu. Běžky se skin pásem špatně fungují akorát ve zmrzlé ledové stopě, kde chlupy nemají možnost přilnout ke sněhu. V tomto případě jsou nepoužitelné,“ vysvětluje Tomáš Jakoubek majitel kamenného obchodu a e-shopu s lyžařským vybavením TOMSPORT. Absolutní a neoddiskutovatelnou výhodou tohoto typu běžek je, že nemusíte mazat vůbec žádné stoupací vosky, pouze skluzné, pokud chcete, aby vám lyže jely z kopce rychleji. Vaše lyže tak zůstávají stále čisté, často i celou zimu. Odpadá tak dilema, co namazat a jaký vosk si vzít s sebou na výlet. „Chlupy se jednou za čas ošetří speciálním přípravkem, jinak nepotřebují v sezoně žádnou zvláštní údržbu. Malinko limitovaná skluznost skinů je vhodná, i pokud jste začátečník a nemáte ještě dobře zvládnutou techniku,“ radí Tomáš Jakoubek.

Nenechte se ale mýlit, stejně jako u jiných typů lyží se i skiny vyrábějí v několika kategoriích podle úrovně lyžaře. Dnes skiny používají často i závodníci světového poháru. Jsou totiž úžasné v tom, že fungují na různých typech sněhu a také při různých teplotních podmínkách. Pokud si vyjedete ráno na výlet a bude pod nulou, budou fungovat stejně dobře jako odpoledne, kdy rtuť na teploměru vystoupá nad nulu. Hravě si poradí i s rozdílnou kvalitou sněhu ve stínu a na slunci nebo se stopou pokrytou jehličím.Pokud jste se rozhodli pro klasické běžky, ať už hladké, nebo skiny, řiďte se objektivně svými lyžařskými schopnostmi (zvládnutím techniky), vaší výškou a váhou. Například to, jak máte běžky dlouhé, ovlivní i rychlost vaší jízdy. „Máte-li delší lyže, rozloží se vaše hmotnost na větší plochu, takže se tolik neboříte a lépe ve stopě kloužete. Zároveň se vám ale může hůř zatáčet. Proto platí – čím delší lyže, tím by lyžař měl být zkušenější,“ radí Tomáš Jakoubek.

U klasických běžek se za správnou délku běžek považuje vaše výška + 20–25 cm. S hmotností běžkaře souvisí i tvrdost běžek. Nesmějí být příliš měkké ani příliš tvrdé. Začátečníci by měli volit měkčí lyže, které se po dobu skluzu dotýkají celou dobu sněhu. Mají sice menší rychlost, ale lépe se z nich odrazíte. Pozor, nesmíte je však prošlápnout. „Tvrdší běžky mají menší plochu tření, a tudíž je těžší se z nich správně odrazit, což se může projevit například v jízdě do mírného kopce. Z kopce jsou však rychlejší. Při výběru běžek zohledněte také jejich šířku. Užší lyže jsou rychlejší a jsou určené pro zkušenější lyžaře, kteří už mají lépe osvojenou techniku. Pro začátečníky nemusejí být stabilní a mohou se na nich bořit, širší běžky proto ocení více,“ vysvětluje Tomáš Jakoubek.

PRO VYZNAVAČE BRUSLENÍ

Technika bruslení neboli volná technika je v poslední době čím dál oblíbenější. Stejně jako u té klasické je důležité správné těžiště a umět se sklouznout po jedné lyži. Výchozí pozice je s nohama do tvaru písmene V, přičemž špičky jsou rozevřené. Bruslení je rychlejší než klasická technika, je ale určitě fyzicky i technicky náročnější. Oproti klasickým běžkám jsou lyže určené pro volnou techniku kratší a mají menší špičku. Tento typ běžek se maže pouze skluznými vosky. Stejně jako u klasických běžek je důležitá jejich délka a tvrdost. Obecně opět platí, že čím delší a tvrdší jsou lyže, tím jsou více skluzné a zároveň vyžadují lepší zvládnutí volné techniky. Délku lyží volíme přibližně o 5–10 centimetrů delší, než je vaše výška postavy. U lyží větších délek – okolo 195 cm – už se řeší hlavně jejich správná tvrdost.

COMBI LYŽE: ANI RYBA, ANI RAK

Combi lyže umožňují střídat klasickou techniku s bruslením. V rámci jedné jízdy je však střídání obou technik obtížné, protože pokud chcete jet klasicky, budete potřebovat stoupací vosk. Oproti tomu u bruslařské techniky vás tento typ vosku bude brzdit. Je proto lepší se vždy rozhodnout, jakou techniku pro daný výlet zvolíte a přizpůsobit tomu mazání lyží. Combi lyže se vyznačují větší tvrdostí a méně klenutou komorou. Kdo se rozhodne pro své první běžky tohoto typu, při další koupi už většinou zvolí běžky specializované – buď na klasiku, nebo na bruslení.

DVA SYSTÉMY VÁZÁNÍ

Když už máte lyže, přichází na řadu výběr vázání. Existují dva systémy upnutí boty ve vázání – SNS a NNN. Jestliže už máte doma nějaké běžky s daným systémem, zvolte stejný typ vázání. „Pokud si běžky, a tudíž i boty kupujete poprvé, vyberte si ty, ve kterých se nejlépe cítíte bez ohledu na systém. Někdo upřednostňuje tvrdší boty a někdo zase boty připomínající „bačkory“. Existuje spousta typů od různých výrobců lišící se výškou nártů, šířkou špičky nebo paty. Palec nesmí narážet na špičku boty, zároveň by noha neměla v botě cestovat,“ radí odborník Tomáš Jakoubek.SPRÁVNÉ HOLEPro správný pocit z jízdy jsou důležité i hole, protože ruce jsou při běžeckém lyžování zapojeny stejně jako nohy. Na trhu existuje spousta typů holí z různých materiálů. Začínajícím lyžařům lze doporučit hole s vyšším podílem hliníku, které se při pádu většinou nelámou, spíš ohýbají, což se dá „opravit“. Techničtější lyžaři volí hole s vyšším podílem karbonu, který je lehčí a tvrdší a umožňuje aktivní odraz. Zároveň jsou ale křehčí a při pádu náchylnější ke zlomení. Délka holí se podle stylu lyžování liší. Na bruslení se používají hole delší. Jejich délka se pohybuje někde mezi bradou a špičkou nosu. Klasika se jezdí s kratšími holemi, měly by dosahovat maximálně po vršek vašich ramen. „Obecně platí, že delší hole se hodí do mírnějšího terénu a pro silovější lyžaře. Kratší hole se více uplatní v kopcích a jsou vhodnější pro lyžaře začátečníky, protože nemusejí příliš zvedat ruce. Délka holí je obvykle odstupňovaná po 5 centimetrech,“ komentuje volbu holí Jakoubek.

Pokud vyjedete ráno na výlet a bude pod nulou, budou skiny fungovat stejně dobře, jako odpoledne, kdy rtuť teploměru vystoupá lehce nad nulu.

Délka běžek na klasiku: výška + 20–25 cm

Na bruslení: výška + 5–10 cm

Délka holí na klasiku: výška x 0,85

Na bruslení: výška x 0,9

Zdroj: Tomáš Jakoubek, majitel kamenného a internetového obchodu TOMSPORT