Premium obsah

Běhání: Sportovní aktivita, která není pro každého

Běhání: Sportovní aktivita, která není pro každého
„Ve srovnání s chůzí nebo jízdou na kole pro nás běh není zas až tak výhodný druh pohybu,“ říká zakladatelka a lektorka Pro Fit Institutu Marie Skalská. Jaká jsou rizika a úskalí jednoho z nejpopulárnějších současných sportů – běhu?

Jak začít bezpečně s pohybem po delší pauze? Je v pokročilém věku vhodné zajít si na nějaká preventivní vyšetření?

Naprosto zásadní je, jak dlouhá je ta pauza, kolik nám je let a jaké máme další rizikové faktory. To znamená, pokud jsem obézní, jsem kuřák a 20–30 let jsem nic nedělala, tak je zcela namístě udělat zátěžové EKG a preventivní screening hlavních rizikových faktorů. Na to máme všichni nárok ze zdravotního pojištění. Pokud je někomu více než 40 let, ze zákona má právo na to, aby lékař vyšetřil klidové EKG a potom hlavní rizikové faktory, což je hladina krevního cukru a hladina krevních lipidů. Když se to všechno dá dohromady i s hmotností a zhodnotí se celková kondice, je jasné, jestli pohyb může mít nějaká rizika. V pokročilejším věku, což může být vzhledem k tomu, že populace tloustne a nehýbe se, klidně i 40 a více let, může být nevhodné nastartování vysoké intenzity pohybu rizikové. Velmi často se v takových případech vyskytuje faktor mužské ješitnosti. Zatímco ženy bývají většinou obezřetnější, muž má v hlavě nastaveno, že přece býval sportovec. A vrhá se do sportu s intenzitou, jako kdyby přestal před týdnem. Jenže neví, že v momentě, kdy je tam pauza 20–30 let, je ve stejném riziku jako člověk, který nikdy nesportoval. Bezpečný začátek znamená začít třeba se sportem, který není koordinačně náročný.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.