Běhání v zimě může být přínosné pro náš imunitní systém, protože zvyšuje odolnost těla. Časopis Canadian Running (https://runningmagazine.ca/health-nutrition/body-work-how-running-can-boost-your-immune-system/) uvádí, že „lehký nebo mírný běh posiluje přirozený imunitní systém našeho těla“. Důraz je ale kladen na umírněnost. Pokud budete běhat přiměřenou rychlostí, můžete vytrénovat své tělo, aby odolalo kašli, nachlazení a dalším infekcím.

A je tu ještě další argument, proč se běhání ani v zimě nevzdávat. Pravidelná outdoorová pohybová aktivita prý přispívá ke snížení stresu, který můžeme zvlášť před blížícími se Vánocemi pociťovat. A právě stres je označován jako jeden ze zabijáků naší imunity. Než se ale vrhnete na svoji obvyklou trasu, přečtěte si, jak se na běh v zimě dostatečně připravit!

Rozcvičte se

Při běhu se postupně zvyšuje tělesná teplota a zahřívají se svaly, to ale trvá i několik minut. Krátká rozcvička a protažení vám zajistí lepší ohebnost kloubů a podpoří koordinaci pohybů. Od prvních kroků tak budou svaly dolních končetin pracovat harmonicky a snadno a díky prokrvení jim nebude hrozit křeč.

Funkčně se oblečte

I když jsou venkovní teploty velmi nízké, není nutné volit silné oblečení. Pro lepší izolaci proti chladu při běhu je lepší upřednostnit osvědčený systém tří vrstev.

První vrstva oblečení by měla umožnit zůstat v teple díky přiléhavé a prodyšné technické tkanině. Pokud si vyberete bavlněné tričko, nebude správně odvádět pot a zůstane vlhké, což vám způsobí pocit chladu po celou dobu běhu. Dejte přednost polyesterovému tričku s krátkým nebo dlouhým rukávem, které je dostatečně tenké, lehké a vzdušné. Druhá vrstva vašeho běžeckého oblečení má poskytovat izolaci před chladem, ale musí zůstat prodyšná, abyste byli vždy v suchu. V závislosti na vaší odolnosti vůči chladu a povětrnostním podmínkám to může být tričko s dlouhým rukávem a vysokým límečkem nebo podšité fleecem. Vyberte si technický textil, ve kterém se budete při běhu cítit pohodlně a v teple.

Abyste se ochránili před deštěm, větrem, nebo dokonce sněhem, vybavte se třetí vrstvou – a to lehkou nepromokavou bundou.

Zakryjte citlivé části těla

Chlad postihuje nejprve končetiny: hlavu, krk, ruce a nohy a navíc těmito citlivými oblastmi odchází 70 % tepla. Rukavice, čepice, vysoké ponožky a nákrčníky by tak měly tvořit vaši povinnou zimní výbavu. Nevolte ale příliš silné vlněné doplňky, které by vás mohly až moc zahřívat – jinak hrozí propocení. Raději vsaďte na textilie odvádějící pot, protože vlhkost v zimě je to poslední, co chcete.

Během chladnějších dnů si pod tepláky oblečte ještě tlusté běžecké punčochy nebo legíny, podšité fleecovou vrstvou.

Důležité je samozřejmě mít při běhu nohy v suchu. Boty do zimy musí mít odolnou, hrubší podrážku, která zajistí izolaci od chladné země a zabraňuje klouzání.

Myslete na pitný režim

Dýchání studeného vzduchu urychluje dehydrataci. Vezměte si s sebou na běh vodu a pijte ji po malých doušcích během tréninku i po něm. Pokud se chystáte na delší trať, zajistěte si zásoby vody ve formě energetických gelů nebo sušeného ovoce. Až vám budou docházet síly, dodejte tělu rychlou energii v podobě cereálních tyčinek. Jejich sacharidy rychle využijí svalové a mozkové buňky k boji s chladným počasím.

Dobře dýchejte

Při silném chladu a větru je nejlepší nadechovat se nosem a vydechovat ústy, aby se studený vzduch zahřál, než se dostane k plicním průdušinkám. Běh ve větru zvyšuje pocity chladu. Na startu je proto vhodné běžet proti větru a na zpáteční cestě jej mít v zádech. Pokud jste tlačeni větrem, tělesná teplota se skutečně zvyšuje.

Zaposilujte si

Po tréninku proveďte několik cviků na posílení celého těla – to zpomalí rychlost ochlazování a podpoří tepelnou rovnováhu po ukončení fyzické námahy. Krátkým posilováním můžete zabránit podchlazení, které hrozí v případě extrémního chladu.

Zdroj:

https: conseilsport.decathlon.fr

www.owayo.com

www.runningmagazine.ca