"Už to odstartovali?" ptá se mě nedůvěřivě kolegyně Dominika pár vteřin poté, co vzduch brdských lesů protnul výstřel. "Ano," směju se jí. Had více než 660 závodníků na trase dlouhé 12 kilometrů se pomalu dává do pohybu.
Ke startovní bráně se probojujeme až za minutu a celý první kopeček je o tom přežít šněčí tempo, než se závodníci rozeběhnou.

Ale pak to stojí za to. Hluboké brdské lesy střídají krásné výhledy do krajiny, ze které se po mohutných deštích pátečního dne a noci magicky odpařuje pára. Chvíli poslouchám přírodu, jindy si na chvíli pustím hudbu, několikrát prohodím pár slov s některým z běžců, zastavuji na každé občerstvovačce...

Dvanáctikilometrová trasa, na které závodníci nastoupali 180 výškových metrů, se příjemně vlní bývalým vojenským prostorem. A vede většinou po asfaltových cestách, kam ji pořadatelé kvůli vydatnému dešti přeložili.

Táhlejší kopec na nás čeká až kousek před cílem, mě ale mnohem více potrápí následující kilometr, který odbočí do lesa. Cesta je zabahněná, plná louží a já své bílé tenisky miluji nade vše.

Zdroj: Youtube

Když mi ale o pár set metrů dál pořadatel řekne, že do cíle už je to jen 800 metrů, je mi to líto. Klidně bych běžela dál, a tak zrychlím a poslední metry dokonce závodím se dvěma kluky, kteří se mě snaží předběhnout.

Dlouho jsem kvůli předpovědi počasí váhala, zda poběžím, ale kolegyně Dominika Rýparová v tom měla jasno, a tak jsme vyrazily. A nakonec jsme si závod užily od první do poslední chvíle. Má totiž pohodovou atmosféru - byť byl vyprodaný a jednalo se dokonce o historicky nejvyšší účast, je tu příjemně "dýchatelno", startuje se v lese a jestli výstřel zazní přesně v půl nebo o čtvrt hodiny později, nikdo neřeší.

"Kochala jsem se přírodou, poslouchala ptáky, skákala přes kaluže (a do kaluží) a nakonec jsem to natřela namachrovaný paní s tílkem na bundě, která do mě na startu strčila, když se rvala dopředu. A taky paní, co blbě parkovala, a nakonec jsem dala i toho pána v tričku s obrázkem pejskem. Ten se dát nechtěl, ale těsně před cílem jsem ho předskočila," líčila mi v cíli nadšeně Dominika.

Celkem na trať vyběhlo 1700 běžců. Závodníci si mohli vybrat hned ze čtyř závodních tras, na programu byl charitativní běh PVZP FénixRun na 5 kilometrů, krátká 12kilometrová trasa, dlouhá 22kilometrová trasa a nová extra dlouhá trasa na 44 kilometrů. Dopoledne nechyběly ani dětské závody Dr. Max se zastoupením všech kategorií od Šnečků až po Laně a Kolouchy.

Sezona pokračuje dalším závodem 13. května na Karlštejně. Na výběr jsou trasy na 13 a 18 kilometrů a také charitativní běh na 4 km. Závodníci se proběhnou kolem slavného hradu a zavítají do jinak nepřístupného bývalého lomu Velká Amerika. Parta běžkyň z časopisu Kondice tam bude také. Poběžte s námi.


Zdroj: Autorská reportáž, behejlesy.cz