Většina z nás běžecké oblečení vybírá hlavně očima. Není divu, firmy se předhání, kdo přijde s nápaditějšími kousky. Startovní pole běžeckého závodu pak bývá pastvou pro oči. Jenže u řady lidí si lze všimnout, že z hlediska funkčnosti zas až tak dobře oděni nejsou.

Oblečení by totiž mělo chránit před chladem, vlhkostí a větrem a zároveň odvádět pot od těla tak, aby se nepřehřívalo. Uvádí se, že správně použitý funkční oděv může umocnit výkon i o desítky procent. A pokud vám o něj zase až tolik nejde, díky dodanému komfortu přinejmenším umocní prožitek a radost ze sportu. V čem se nejvíc chybuje a jak to dělat lépe?

Zdroj: Youtube

1) Oblékejte se tak akorát

Otřepaná fráze praví, že na běh neexistuje špatného počasí, nýbrž jen špatně oblečeného běžce. A je to pravda. Pobýt raději doma bychom měli snad jen za divokých bouřek nebo třeskutého mrazu. Jakmile se ale jen trochu ochladí, řada lidí se začne obávat prochladnutí a navlečou toho na sebe zbytečně moc. Výsledkem je přehřívání a enormní pocení, tělo nejenže zbytečně plýtvá energií na vyrovnání teploty, ale člověku se běží zkrátka špatně.

Další známé klišé radí, že když vyjdeme před tréninkem před dům, měli bychom na těle pociťovat lehký chlad. Zahřejeme se totiž během. Platí to ale i naopak – jakmile začnou teploty padat, neměli bychom se po doběhu příliš zdržovat venku, abychom neprochladli.

2) Vyberte si správný materiál

Čas od času lze narazit i na běžce v bavlněném tričku. Proti gustu žádný dišputát, ale obecně vzato bavlna pro běh příliš vhodné vlastnosti nemá. Její největší nevýhodou je, že pot nasaje a zůstane mokrá. A pak studí na těle. Syntetická vlákna, nejčastěji polyester, který může být ještě doplněn o polyamid nebo polypropylen, jsou lepší volbou – rychleji schnou. Zdatně jim pak sekunduje merino vlna, případně ‚bambusové‘ vlákno. Oblečení, a tedy i materiály určené na běh poznáte snadno – výrobci ho často odlišují přízviskem running.

Roli hraje i gramáž – nižší se hodí pro aktivnější pohyb nebo do teplejšího počasí, na podzim a v zimě oceníte gramáž vyšší. Často se chybuje ve výběru velikosti: aby funkční oblečení plnilo svůj účel, mělo by obepínat tělo. Nesmí však bránit v pohybu.

3) Naučte se efektivně vrstvit

Můžete mít skvělé kousky, ale pokud je špatně nakombinujete, efekt bude ten tam. V létě tenhle problém příliš neřešíme, vystačíme si zpravidla s jedním trikem. S blížícím se podzimem a zimou je ale nutné obléknout více kousků – využijte takzvaného cibulového principu.

První – sací – vrstva se někdy označuje jako termoprádlo a má svého nositele udržet v teple (a suchu). Jedná se o přiléhavé funkční prádlo s vysokou transportní schopností, jehož hlavní misí je odvod potu od těla. To platí i pro podprsenku. Mikiny či trika s dlouhým rukávem a s vyšší gramáží ve druhé vrstvě pak mají za úkol kromě transportu vlhkosti z první vrstvy zároveň izolovat. Nejčastěji se pro to používají různé typy fleecových materiálů.

Funkcí třetí – ochranné – vrstvy je chránit před nepříznivým počasím. Musí se v ní snoubit nepromokavost s prodyšností, aby se vlhkost mohla odpařovat ven. Důležitá je odolnost proti větru. Ideální jsou lehké větrovky, které neprofouknou, a membránové oblečení.

4) Berte v potaz typ tréninku

Oblečení volte nejen s ohledem na počasí, ale i typ tréninku. Je rozdíl, jestli vás čeká dlouhý běh v pošmourném počasí nebo závod, do něhož hodláte vložit maximum. Při běhu ještě nikdo nezmrzl, ale k nepříjemnému přehřátí dochází poměrně často, což se negativně odrazí na výkonu. Podzimní či jarní závod lze klidně absolvovat v tričku s krátkým nebo dlouhým rukávem, kratších legínách či šortkách. Ovšem ihned po jeho skončení se spěchejte převléknout nebo alespoň přiobléct!

5) Pořiďte si běžecké vychytávky

Důležitou roli hrají ponožky. Kromě toho, že by měly dobře odvádět pot, musí skvěle sedět, aby nezpůsobovaly odřeniny. Lepší volbou jsou ty vyšší, které udrží v teple achilovky. Čelenka zabraňuje stékání potu do obličeje, v chladnějším počasí zároveň chrání uši a čelo. Na podzim a v zimě sáhněte po čepici, neboť z hlavy odchází nejvíce tepla. Nezapomeňte ani na rukavice z funkčního materiálu. Vhodným doplňkem je nákrčník. Při výběru oblečení se zaměřte i na další detaily: když se zkracuje den, oceníte reflexní prvky. Dívejte se po praktických kapsičkách na nezbytné drobnosti.

Zdroje:

Kondice 10/2019

https://www.researchgate.net/publication/16563187_Effect_of_the_weight_of_athletic_clothing_in_distance_running_by_amateur_athletes

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3773666/