To se povedlo dnes osmapadesátileté trenérce fitness Mirce Kyliánové. Sportuje sice celý život, ale Spartan Race byla rozhodně změna. „Vyšla jsem z aerobiku a jeho různých forem, postupně si přidala lekce Heatprogramu – taková moje srdcovka, a ještě lekce Alpiningu, tohle všechno mě moc bavilo a naplňovalo,“ vypráví Mirka. Spartan Race znala, ale neměla dojem, že je to něco pro ni. Pak se nechala vyhecovat mladými holkami z fitka. „Bylo mi 53 let, absolvovala jsem svůj první závod a byla absolutně nadšená, plná euforie a adrenalinu a věděla jsem, že tohle bude můj další posun v hýbání se. Hodně jsem musela vystoupit, ze své komfortní zóny, ale o to víc mě to začalo bavit. A hlavně posouvání hranic, kam až můžete zajít,“ směje se Mirka.

Zdroj: Youtube

Spartan Race kombinuje běh s překonáváním překážek. Jeho pravidla mají 58 stran hustě popsaných typy překážek na trase, způsoby, jakými je lze překonat, a co je považováno za hrubé porušení. Některá jsou úsměvná – jako že nesmíte na trasu závodu vstupovat bez předchozí registrace (třeba si při houbaření vyzkoušet překonat „Tarzan Swing“ a zhoupnout se na liáně, teda laně), falšovat svůj věk nebo se tvářit, že jste si překážky nevšimli, a běžet kolem, ale zbytek lze jedním slovem shrnout jako fair play a tvrdá práce.

Pravidla mimo jiné zmiňují i to, že na trasu by neměl vstoupit netrénovaný člověk. I Mirka před prvním závodem začala přece jen víc běhat a naučila se skákat angličáky. Takzvané burpees kromě posilování slouží i jako trestné body za nezvládnuté překážky. Zaplatit jimi nelze za všechny – některé překážky jsou předepsané jako povinné. Můžete je zopakovat 100krát, ale musíte je překonat. „Odskákat“ si musíte ty, kde je povolený jen jediný pokus.

Závody jsou poměrně rozmanité

Běhají se na stadionech (5km běh je tu okořeněný třeba vybíháním schodů na tribuny nebo veslovacím trenažerem), v lesích, na 5, 10, 21, ale i 50 km. Překážek bývá na 6km trase Spartan Sprint 20 na nejdelším 50km Spartan Ultra dokonce 76. Přenáší se závaží, přelézají stěny, přecházejí kladiny, nechybí rotační válce, bahno, voda nebo oheň. A když to nejmíň čekáte, přijde Memory Test – podle svého startovního čísla dostanete přidělený nějaký text nebo sled symbolů, které musíte na vyžádání správně vylovit z paměti a odrecitovat příslušnému dobrovolníkovi. „Zkusila jsem všechny úrovně závodu jako je Sprint 6 km 20 překážek, Super 10 km 25 překážek, Beast 21km 30 překážek a minulý rok 2020 jsem začala závodit v age group 55-59 a stála jsem i na stupních vítězů a tak nějak těm mladším ukázala, že to prostě jde. Dokonce se mi podařilo i pokořit ten nejtěžší závod Ultra 51 km 76 překážek v mých 56 letech, což dodnes nechápu,“ vypočítává Mirka.

Vyzkoušet si Spartan Race doporučuje každému

I zralým ženám, pokud jim v tom zdraví vyloženě nebrání. „Samozřejmě to bude chtít trochu potrénovat, jako začít běhat, posilovat a naučit se skákat burpees. Tak jsem začínala i já. Vyberte si tu nejlehčí úroveň závodu, to je Sprint 6 km 20 překážek. Vůbec nejlepší je vyběhnout v nějakém týmu nebo si ve svém bydlišti najít své STG (Spartan Training Group) a to vám se vším poradí a pomůže. Vůbec bych se toho nebála, protože je to o vzájemné pomoci i při samotných závodech,“ povzbuzuje Mirka Kyliánová, která se v roce 2020 stala i spartanskou ambasadorkou. „No jen za nezvládnutou překážku je 30 trestných burpees, což už třeba u mě není žádný problém,“ směje se Mirka.

Sama toho opuštění komfortní zóny vůbec nelituje. „Já tomuhle sportu úplně propadla, podřídila mu vlastně vše, trénování... Práce ve fitku mi hodně pomohla. Nějak mě zocelil, pochopila jsem, že když opravdu chci a jdu si za svým cílem, že to dokážu, je to hodně o silné vůli a taky o tom, jak máte nastavenou hlavu. Naučil mě bojovat. Proto se stal Spartan Race mým životním stylem a jako silná Spartanka, zvládám i svůj soukromý život, kde to jaksi nemám lehké, ale to je jiná věc...“ naznačuje Mirka, jak hluboký vztah k tomuhle sportu má.

Komunita Spartanů žije bujně hlavně na Facebooku. Řeší se tu tréninky, závody, společná doprava. Sálá tu z každého řádku nadšení pro věc, pokora a chuť bojovat. Ale fér. „Spartan Race je totiž jedna velká rodina, která spojuje všechny lidi bez rozdílu. Kdo chce, může přijít, vyzkoušet a uvidí sám. Já tomu propadla, miluji tu atmosféru závodů a hlavně je to o přátelství a to je na tom to úžasné,“ říká sedmapadesátiletá fitness trenérka, jejíž instagramový profil plný Spartanu sleduje přes 1500 fanoušků. Teď jí pomáhají poprat se s komplikovanou zlomeninou zápěstí. A stojí za ní i v čase, kdy jsou na takovou překážku všechny angličáky krátké.

Zdroj:

magazín Kondice