Dát si pauzu mezi jízdami, mnout v ruce horký svařák nebo punč a nechat se jím pomalu zahřívat zní velmi lákavě. Jenže sjíždění svahu na lyžích a na snowboardu patří k pohybově náročným aktivitám stejně jako běžkování. Jestliže se do nich budete pouštět pod vlivem, čeká vás horší koordinace pohybů, zpomalené reakce, nepozornost, zhoršené vidění a ztráta úsudku. Není se čemu divit, že kombinace všech těchto aspektů výrazně zvyšují riziko úrazu na svahu.

Během lyžování si dá alkohol 39 procent mužů a čtvrtina českých žen. Překvapivě až v polovině případů si dají skleničku lidé starší 55 let. Toto zjištění přinesl letošní průzkum pro ERV Evropskou pojišťovnu, který probíhal mezi tisícovkou respondentů.

Chybí tu zákaz

Zatímco při řízení auta se u nás netoleruje ani malé množství alkoholu kvůli bezpečnosti na silnicích, alkohol na sjezdovkách zakázaný není. Stejné je to například i v Rakousku. Na rozdíl od tuzemska tam ale kontroly lyžařů probíhají na denní bázi. Pokud je u někoho naměřena vysoká hladina alkoholu v krvi, může lyžař bez servítků přijít o skipas. Samozřejmě může být také vykázán ze sjezdovky. Jako přitěžující okolnost je pak alkohol považován při srážce s jiným lyžařem.

Alkohol může za nehody

Podle průzkumů a šetření britské pojišťovny Direct Line je u lyžařů pod vlivem alkoholu o 43 procent vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky nehody. Průzkum, do kterého se zapojilo na 2 000 rekreačních lyžařů, vycházel z pokusu na simulátoru. Lyžaři nejprve absolvovali jízdu na simulátoru bez požití alkoholu a následně po jeho požití. Alkohol má podle tohoto průzkumu za následek tisícovku zranění denně na sjezdovkách během zimní sezony. Mezi nejčastější zranění patří výrony, modřiny a lehčí řezné rány. Běžné jsou ale i vážnější úrazy jako zlomené končetiny nebo natržené vazy. Víte, co mě na tomto průzkumu nejvíce překvapilo? Že 13 procent lyžařů nevěří, že by mohl být alkohol při zimních sportech nebezpečný. Považují ho zkrátka za přirozenou součást horských radovánek.

Alkohol přitom ovlivňuje úsudek a zhoršuje schopnost soustředění. „Počet lidí, kteří v posledních letech hlásí nehody na sjezdovkách v důsledku pití alkoholu a lyžování, je poměrně alarmující. Víme, že lyžování je společenský svátek, ale chceme, aby se lidé bavili bezpečně. Náš praktický experiment ukázal, jak jen malé množství alkoholu může ovlivnit rozhodování. Při jízdě rychlostí 60 mil za hodinu trvá jen zlomek sekundy, než uděláte chybu, která by mohla způsobit vážné zranění sobě nebo někomu jinému na svazích,“ řekl Brit Tom Bishop, vedoucí cestovního pojištění v Direct Line.

Tři čtvrtiny Čechů na horách pijí

Další průzkum, který v Česku v roce 2016 provedlo fórum Pij s rozumem, ukazuje, že až 73 procent lidí se v zimě ohřívá právě sklenkou alkoholu. (https://www.pijsrozumem.cz/wp-content/uploads/2016/01/TZ-V-zime-Pij-s-rozumem.pdf) Nejde jen o nehody, které člověk může pod vlivem způsobit. Dlouhé postávání na mrazu se svařákem v ruce vám může zadělat na pořádné nachlazení, vedoucí třeba až k zápalu plic. Všeobecně se má za to, že alkohol vnitřně zahřeje a tělu se tak mrazu snáze vzdoruje. Problém je ovšem v tom, že po konzumaci alkoholu vnímáme teplotu jinak. Alkohol sice zahřeje, ale zároveň se cévy a póry na pokožce rozšiřují, čímž člověk daleko rychleji ztrácí teplo a může tak snadno prochladnout. Nebezpečné je to zvláště při dlouhodobém pobytu venku na mrazu. „V minusových teplotách bych nedoporučoval konzumovat více než jednu jednotku alkoholu, například malou sklenku teplého grogu. Obecně se dá říct, že když skleničku, tak až po návratu z venku domů, kdy už víme, že nepůjdeme zpátky do chladu,“ radí v článku I v zimě pijte s rozumem, uveřejněném na webu fóra Pijte s rozumem Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin.

Zásady rozumného pití na horách

Večírky s přáteli a skleničkou vína nebo piva k horám patří. Dopřejte si je ale raději večer po lyžování, běžkování nebo túře, až budete v bezpečí horské chaty nebo hotelu. Když už se večer opijete a ráno vám nebude zrovna nejlépe, nechoďte rovnou na svah. Dejte alkoholu čas, aby se dostal z těla pryč, a vyrazte za sportem až po obědě.

  • Hlídejte si, co jíte. Výpečky s knedlíkem nejsou dobrá volba. Vydatné jídlo odbourávání alkoholu zpomalí, v některých případech i třikrát. Mýtus, že vám jídlo pomůže vystřízlivět, je falešný.
  • Nemyslete si, že čerstvý vzduch vám ihned vyčistí hlavu. Nízké teploty nemají na odbourávání alkoholu žádný vliv.
  • Pořiďte si kapesní alkohol tester (jsou levné a všude k dostání) a přibalte si ho na hory s sebou, abyste věděli, kdy můžete bezpečně na sjezdovku.

Zdroje:

  • https://www.pijsrozumem.cz/i-v-zime-pijte-s-rozumem/
  • https://www.ervpojistovna.cz/cs/Cesi-a-alkohol-na-horach
  • https://www.directlinegroup.co.uk/en/news/brand-news/2019/28112019.html
  • https://www.pijsrozumem.cz/wp-content/uploads/2016/01/TZ-V-zime-Pij-s-rozumem.pdf