„Už jako dítě jsem milovala věšet se na houpačky a zkoušet na nich různé gymnastické kreace. V první třídě jsme se svou sestřenicí natrénovaly svou první akrobatickou sestavu na houpačce. Pořádaly jsme pak pravidelná vystoupení pro sousedy,“ říká Lucie Willaschková, alias EvoLucie. V průběhu studia na základní škole se stal tělocvik velkým traumatem. „Šikanovali mě za to, že neumím hrát volejbal. Myslela jsem si, že jsem úplný antitalent na sport,“ říká akrobatka. Ke sportu se vrátila až na vysoké škole v roce 2012 díky pole dance, který se učila od mistryně světa. Začala se vzdělávat intenzivně napříč tanečním spektrem – balet, contemporaty, latina, twerk, flirt dance, orient. „Viděla jsem, jak učí konkrétní lektoři. Jak se liší výuka různých stylů, jak učí dva lektoři, kteří učí stejný styl. Mohla jsem vnímat a porovnávat, co se mi v lekci líbí, a co ne a jak by to šlo dělat jinak. Takhle jsem začala sbírat svoje lektorské zkušenosti.“ K tomu navštěvovala lekce jógy, akrojógy a pilates.


Se vzdušnou akrobacií se seznámila v roce 2015. Aktivita na kruhu ji okouzlila natolik, že spolu se svojí tehdejší lektorkou vytvořila duo LuMis, účastnila se soutěží a vystoupení. Od roku 2018 lektoruje. Ve svých hodinách i vystoupeních kombinuje silové akrobatické prvky s uměleckým tanečním vyjádřením. Jejím cílem je ukázat, že trénink lze vést i jinak než na hodinách tělocviku a že svoje bloky a traumata spojené s pohybem můžeme prací na sobě překonat. Vzdušnou akrobacii učí děti i dospělé. Pořádá příměstské tábory vzdušné akrobacie pro děti. Vystupuje na soukromých oslavách a jiných příležitostech. Pravidelné lekce Aerial hoop vede v Centru Tance na Palmovce na Praze 8.

Co čekat na lekci?

Pokud se nebojíte ztratit pevnou půdu pod nohama, nemusíte se lekce bát. „Pro začátky na kruhu je dobré mít alespoň malé sportovní nebo taneční základy. Tanec je výhodný v tom, že tanečníci jsou trénovaní na výdrž, a proto když přijdou na kruh, zvládají to z hlediska výdrže a fyzičky. Potřebují ale zpevnit ruce a horní část těla – přítahy je tanec nenaučí,“ vysvětluje Lucie. Na to, abychom se do kruhu vůbec dostali, potřebujeme zapojit ruce a lopatky, proto první, co se na lekcích učí, je přítah. V tom mají oproti tanečníkům nespornou výhodu lidé s fitness základy. Na druhou stranu, jak říká Lucie: „Lidé z posilovny mají sílu v rukách, nemají tedy problém se přitáhnout, často jim ale chybí flexibilita, kterou mají právě tanečníci. Je mnohem jednodušší a rychlejší vytrénovat sílu, než zvětšit si flexibilitu. To je běh na delší trať.“

Pro koho jsou lekce vhodné?


Aerial hoop je pro všechny, které baví létat vzduchem. Máte-li k tomu navíc umělecké sklony, baví vás vyjadřovat emoce pohybem, budete se skvěle bavit. Na úvod každé lekce Lucie zařazuje improvizační techniky z kurzu herectví, které mají rozvíjet náš herecký potenciál. Aerial hoop je vhodný také pro děti, protože děti milují točení a houpání, kterých si na kruhu bohatě užijí. „Kurzy pořádám pro děti od 7 let, a to z důvodu velikosti kruhů. Pro menší děti jsou kruhy příliš velké.“ Ani starším kategoriím ale není vstup zapovězen. „Nejstarší paní, kterou jsem učila, bylo kolem 60 let, byla to paní s dlouhodobou taneční průpravou,“ dodává Lucie. Lekce jsou vhodné také pro muže, kterým triky na kruhu jdou mnohdy lépe než ženám. Muži to mají prostě v krvi, i když mohou mít počáteční strach na lekci dorazit. A pokud jenom sníte o létání ve výškách, můžete si pozvat EvoLucii na svoji soukromou párty, oslavu nebo večírek.

Lekci aerial hoop na vlastní kůži vyzkoušela redaktorka Veronika Veselá, její reportáž si přečtete v březnové Kondici, která je právě v prodeji.