Bolesti zad lze zmírnit mnoha způsoby a nemusíte kvůli tomu ani opouštět teplo domova. Pomůže protahování, cvičení, teplé a studené zábaly, lepší obuv, samo-masáž nebo některé bylinky. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Zvýšení flexibility svalů

Pro zdravá a rovná záda jsou důležitá různá cvičení, která pomohou rozhýbat svaly v oblasti páteře. Nemusíte samozřejmě pětkrát týdně chodit na aerobik do fitka, bohatě postačí, když do své denní rutiny zařadíte krátkou procházku, protažení či posílení zad.

Mám na to pro někoho trochu vtipný trik. V kuchyni mám uložené činky. A protože piju cca 2-4 kávy denně a k tomu třeba šálek čaje, kdykoliv, když dávám vařit vodu, s činkami si udělám pár cviků na záda, břicho a ruce. Jiný den pak zase u čekání na vodu dřepuji nebo dělám kliky.

https://www.kondice.cz/cviceni-a-hubnuti/dana-skorpilova-cviceni-cinky.html

Zlepšení držení těla

Pro rovná, silná záda bez bolesti, je nutné dbát na správné držení těla. Pokud vám cvičení nic moc neříká a vyhýbáte se zdaleka jakékoliv fyzické aktivitě, bude to dobře znát na vašem držení těla a bohužel vás záda budou bolet pravděpodobně častěji. Proto je více než vhodné začít se věnovat aktivitám a sportům, které pomáhají posílit střed těla a páteř a tím docílíte celkového zlepšení držení vašeho těla.

Pokud trávíte většinu času sezením u stolu, můžete zvážit koupi vysokého psacího stolu, u kterého můžete stát. Nebo se zaměřte na správné sezení na židli.

https://www.kondice.cz/fyzioterapie/cviceni-na-zidli-skvele-pri-dlouhem-sezeni.html

Teplé či studené obklady

Studené obklady používají sportovci po výkonech a jsou dobré na snížení zánětů a otoků. Teplé obaly pak uleví od bolesti a zvýší průtok krve. Vždy ovšem dbejte na to, abyste ledové obklady ukryli například do utěrky, aby nedošlo k omrznutí, u horkých obkladů dejte zase pozor na popálení.

Správná obuv

Pokud vás opakovaně trápí bolesti zad, vyměňte boty na nějaké pohodlnější. Někteří lidé mohou potřebovat nosit vyloženě ortopedické boty, nebo alespoň vložky do bot. Vhodná obuv silně ovlivňuje náš postoj i chůzi, proto je dobré do toho, co na nohách nosíme, investovat a pořídit si kvalitní boty.

Samomasáž

K masírování vlastních zad vám může pomoci například tenisový míček. Lehněte si na něj tak, aby ležel v oblasti, která vás bolí, a pomalu se převalujte na míčku. K masírování můžete použít také palce a ukazováčky a krouživými pohyby se zeměřte na místo, ve kterém cítíte tlak.

https://www.kondice.cz/navody/sama-sobe-maserem-20201015.html

Protahovací cviky

Při bolestech zad je dobré zaměřit se na jemné protažení oblastí okolo páteře. Dobře fungují rotační cviky ve stoje či vleže, ovšem při silnějších bolestech buďte opatrní - tam bude lepší se svěřit do rukou fyzioterapeuta.

Zdroj: Youtube

Arnika

Prha arnika neboli arnika horská je nenápadná rostlinka, která má ráda větší nadmořskou výšku. I když existuje jen málo vědeckých výzkumů, které by prokázaly, že je arnika účinná, má nízké riziko vedlejších účinků a některým lidem může pomoci. V případové zprávě z roku 2018 bylo zjištěno, že arnika v kombinaci s akupunkturou a masáží pomáhá zmírnit chronickou bolest při osteoartróze.

Dostatek spánku v dobré posteli

Dostatek kvalitního spánku, pozice, ve které spíte i polštáře a matrace - to vše může ovlivnit, v jakém stavu vaše tělo po probuzení bude. Pokud se vám vrací bolesti zad, zkuste zvážit pořízení ergonomických polštářů či kvalitnější matrace.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322582#arnica

https://www.health.harvard.edu/pain/home-remedies-for-low-back-pain