Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které provází četné průjmy, bolesti břicha, nadýmání a celkové potíže s trávením. Pacienti proto vyřazují ze stravy lepek, mléko a další alergeny včetně dráždivých jídel. Přesto ale můžou žít plnohodnotný život včetně cestování a sportovních výkonů. Cestovatelka Monika Benešová je toho příkladem.

V Himalájích zhubla 10 kilo za dva měsíce

"Mám onemocnění střev plus ještě další alergie, takže si musím dávat velký pozor na to, co jím. V Nepálu jedí všichni pořád rýži, a to bylo fajn, jedla jsem ji taky. Naopak masu jsem se vyhýbala, i kvůli tomu, jak se tam skladuje. Jíst jsem musela vydatně a hodně, protože podle šerpů bylo nutné, abych přibrala na váze," řekla horolezkyně v podcastu Kondice. I tak ale během dvou měsíců v Himalájích zhubla 10 kilogramů. Na svědomí to prý mělo nejen extrémní fyzické vypětí, ale i psychická zátěž.

Vysoko v horách vás střeva neposlouchají

Proč se vůbec rozhodla zdolat nejvyšší vrchol světa, což se do té doby podařilo jen třem Češkám? Šlo o splnění dětského snu. Hory ji lákaly odnepaměti a od výstupu na nejvyšší vrchol planety jí neodradila ani zmíněná nemoc. Jak vlastně probíhá chození na toaletu uprostřed Himalájí, kde teploty klesají hluboko pod nulu? "Moc se to tam neřeší. Máte kombinézu s otvory na zadku, tak je prostě rozepnete a kleknete si, i když je za vámi třeba 40 mužů. Na ostych tam není čas, navíc od třetího kempu už si vzhledem k nadmořské výšce vaše střeva a žaludek dělají, co chtějí," svěřila se mladá cestovatelka. Veškerý odpad si horolezci nosí s sebou do táborů v igelitových sáčcích.

Lékaři nad jejím plánem jen kroutili hlavou

Jak se na zdolání téměř devíti tisíc metrů nad mořem dívali lékaři, kteří se o Moniku v Česku starají? "Oni už mě znají a věděli o mém snu. Samozřejmě mi tuhle akci nemohli odsouhlasit a ani ji neschvalovali. věděli ale, že si jdu za svým, a tak mi dali alespoň různá doporučení, varování a vybavili mě spoustou léků."

Jaký měla Monika vztah se svým horským průvodcem, co všechno jí předal a naučil? A při jakých okamžicích se doslova strachovala o holý život? Dozvíte se při poslechnutí podcastu Kondice.

Zdroje:

Autorský podcast Kondice.cz

https://www.instagram.com/hlavne_se_z_toho_neposrat/