Proč si dovolit trenéra/trenérku?
Spolupráce s trenérem nebo s trenérkou nám může ušetřit spoustu času, energie i mentální síly. Odborné vedení zajišťuje, že je každý trénink efektivní, což je zvlášť důležité pro ženy, které mají kvůli rodinným a pracovním povinnostem málo času. O tom mluví i trenérka hobby sportovců Radka Falge v podcastu časopisu Kondice. „Ženy by si trenéra nebo trenérku měly dovolit. A dovolit je to správné a hezké slovo. Čím méně času totiž máme, tím je lepší, když je trénink řízený a vedený,“ vysvětluje Radka, která trénuje ženy i muže, kteří nechtějí trénovat na úkor jiných oblastí života.
Ženy zajímá spíš cesta než cíl
Muži a ženy mají rozdílné fyziologické a hormonální složení, které ovlivňuje i jejich přístup k tréninku. Zatímco muži se častěji zaměřují na výsledek, ženy více zajímá samotná cesta k cíli. „Tím, že pro ženy bývá důležitější samotná cesta než cíl, se mohou domnívat, že trenéra nepotřebují. Myslím si, že opak je pravdou. Na cestu potřebujeme trenéra stejně tak jako k dosažení cíle – výsledku. Dokáže nám ukázat, že cesta může být nejen příjemná, ale i efektivní,“ vysvětluje Radka Falge.
Sport jako nástroj pro náš rozvoj
Sportování a trénování by mělo být nástrojem pro náš celkový rozvoj, nikoli jen prostředkem k uběhnutí půlmaratonu nebo maratonu v určitém čase. Pokud správně trénujeme, nejen že šetříme čas, ale cítíme se fyzicky a psychicky dobře a máme důvěru v sebe sama. Správně vedené sportování nás učí dovednostem a rozvíjí vlastnosti, které můžeme využít i v jiných oblastech života, například sebedůvěru, vytrvalost, trpělivost či odolnost vůči stresu – což využijeme nejen v práci, ale i v rodině a ve vztazích s přáteli. Radka Falge k tomu dodává: „Sportování je hlavně o potkání se sama se sebou a vnímání sebe sama. Je to obrovská investice do našeho budoucího života.“
Každá jsme jedinečná
Každá žena je jedinečná, a proto by i trénink měl být přizpůsoben jejím potřebám a životnímu stylu. „Trenér či trenérka by měli vytvořit takový tréninkový plán, který respektuje všechny aspekty života ženy. Sport by neměl ohrožovat důležité oblasti, jako je rodina, partnerství či práce. Cílem není, aby žena přišla z tréninku zničená a schopná se maximálně svalit na gauč, ale minimálně byla psychicky odpočatá. Sport by obecně měl životní energii dodávat, ne ji ubírat,“ vysvětluje trenérka.
Další úlohou trenéra by měla být podpora a motivace, což je důležité zvláště pro ženy, které mají tendenci se zanedbávat a svoje zájmy odkládat na neurčito. Je to právě trenér, kdo tréninkům dává strukturu, dohlíží na jejich kontinuitu a také přináší podporu a povzbuzující slova.
Trenér není luxus, ale investice
„Spolupráce s trenérem či trenérkou nemusí být luxus, ale investice do zdraví, spokojenosti a celkového osobního rozvoje. Ženy by se odborného vedení neměly bát. Může jim pomoci nejen dosáhnout sportovních cílů, ale také si je vůbec stanovit. Kromě toho může být dobře vedený trénink cestou k lepšímu životu v podobě fyzické i duševní kondice,“ uzavírá Radka Falge.
Co dalšího se z podcastu dozvíte?
- Jak ženské sportování ovlivňuje menstruace a menopauza
- Že sport není jen o fyzickém výkonu, ale i o nastavení mysli
- Jak moc důležitá je podpora okolí a umět se ocenit
Zdroje:
- Autorský podcast časopisu Kondice
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3529284/