O tom jsem si povídala s fyzioterapeutkou Jitkou Malou, která tinnitus pozoruje u 10–15 % svých pacientů. Ve své praxi se jim snaží pomáhat fyzioterapeutickými metodami, ale přidává doporučení z čínské medicíny. Koncentruje se přitom na případy, kdy není jasný původ tohoto onemocnění. Ty tvoří až 60 % lidí postižených tinnitem.

Zdroj: Youtube

„Zjišťuji, jestli příčina tinnitu není somatosenzorická, to znamená v oblasti krční páteře, pohybové soustavy, temperomandibulárního kloubu, ale také v životním stylu. Pokud tomu tak je, existuje velká šance, že těmto pacientům dokážeme pomoci. Fyzioterapie má v této oblasti co nabídnout,“ vysvětluje Jitka Malá.

Podle ní je možné aplikovat techniky měkkých tkání, mobilizační techniky korekci postury, práci s myofasciálními řetězci, korekci dechových technik, pohybu i postavení temporomandibulárního kloubu. Jedním z fyzioterapeutických přístupů může být i fyzikální terapie v podobě aplikace nízkovýkonného nebo vysokovýkonného laseru.

Tinnitus z pohledu čínské medicíny

Do léčby tinnitu fyzioterapeutka promítá i čínskou medicínu, ačkoliv si je vědoma, že řada lidí může mít na čínskou medicínu různý názor. „Já ji důvěřuji a ve své praxi ji často využívám. Z pohledu čínské medicíny Jitka Malá vnímá toto onemocnění jako projev dlouhodobého vyčerpání. Čínská medicína uvádí, že každý máme určitou energii, kterou si na tento svět přinášíme a s tou musíme hospodařit tak aby nám vydržela po celý život. A pokud si ji vyčerpáme předčasně, projeví se to,“ upozorňuje Jitka Malá.

Z pohledu čínské medicíny se tinnitus dělí na dva základní typy: tinnitus s vysoký tónem a tinnitus s hlubokým šumivým tónem. Vysoký tinnitus často v příčinách směřuje k játrům a ten hluboký k ledvinám. Zajímavé je, že vysokým tinnitem trpí spíš mladší populace,“ zamýšlí se fyzioterapeutka Malá.

Ve své praxi viděla mnoho IT specialistů, kteří mají na uších neustále sluchátka, ve kterých poslouchají hudbu na plné pecky. Přicházejí k ní s tím, že sluchátka nemohou sundat, protože je trápí tinnitus a bez nich se zvuky v uších nedají ustát. „Často to bývají workoholici, přepracovaní a unavení lidé s bouřlivým nočním životem. Lidé s vysokým tinnitem mají oslabená játra, což se dá celkem dobře vyřešit změnou životního stylu, například tak, že s životem přestanou hýřit,“ poznamenává Jitka Malá.

Oproti tomu hluboký tinnitus, který se manifestuje v ledvinách je špatně řešitelný, protože z pohledu čínské medicíny je již velmi těžké ztracenou energii v průběhu života obnovit. Tímto druhem tinnitu trpí většinou starší lidé ve věku 60 až 70 let.

Respekt vůči svému tělu

Prevenci fyzioterapeutka vidí právě v přístupu čínské medicíny. „Jestliže víme, že máme určité množství energie, která nám musí stačit po celý život, je potřeba se podle toho ke svému tělu i náležitě chovat tím, že ho budeme respektovat a dopřejeme mu pravidelný spánek, teplo a odpočinek, abychom našli určitou vnitřní rovnováhu. Spolu s vyrovnanou stravou, pracovní a rodinou pohodou je to základní předpoklad k tomu, aby k tinnitu nedocházelo,“ uzavírá naše povídání fyzioterapeutka Jitka Malá.

Více o tinnitu a také o tom, jaké další problémy s sebou toto onemocnění přináší se dozvíte v podcastu: Tinnitus civilizační onemocnění dneška?

Co dalšího se z podcastu dozvíte?

  • Co může být příčinou tinnitu.
  • Jakého lékaře bychom měli nejdříve navštívit trápí-li nás tinnitus.
  • Jak se k tinnitu dostala Jitka Malá.
  • Proč se tinnitem zabývá i obor fyzioterapie a v jakých případech může pomoci.
  • Jaká je nejlepší prevence.

Zdroje: