Podle studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost se 16,4 procent dětí a mladistvých ve věku od 5 do 17 let potýká s obezitou. „Rodiče si často neuvědomují, že jejich děti už mají nějaký problém s váhou. Odráží se na tom například i to, jestli děti snídají, svačí a jestli mají pravidelnou stravu během dne, ale i jak jsou naučené jíst – jaký vzor mají v rodině,“ říká Markéta Veverková, nutriční specialistka Nestlé a vedoucí projektu Nestlé pro zdraví dětí. Její slova doplňuje Martina Šilhánová, která stála při zrodu projektu v Česku a nyní je vedoucí udržitelnosti pro Nestlé CZ&SK. „Počet obézních dětí v Česku stále roste a toto číslo je opravdu alarmující. Právě rodiče přitom mohou významně ovlivnit, co a kdy děti jedí,“ říká.
Svačina by měla být vyvážená
Kvůli vynechávání jídel pak dětem chybí potřebné živiny, děti se špatně soustředí, chybí jim energie a tělo si začíná ukládat tuky. Co tedy dětem na svačinu do školy připravit?
„Je velmi důležité doplňovat všechny makro i mikroživiny. Naše tělo potřebuje ke správnému fungování bílkoviny, sacharidy i kvalitní tuky. Doporučuji proto sáhnout po mléčných výrobcích, kvašených potravinách, celozrnném pečivu a tucích, které obsahují nenasycené mastné kyseliny. Na co nesmíme zapomenout jsou vitamíny a minerály, které najdeme v ovoci a zelenině. Důležité je, aby byl jídelníček co nejvíce pestrý,“ upozorňuje Markéta Veverková a dodává, že by děti neměly zapomínat ani na dostatečný pitný režim. K jídlu by měly ideálně vypít 250 ml vody, čaje, nebo naředěného džusu.
Oblíbená dětská svačina v podobě housky s máslem a šunkou prý není špatně, jen by rodiče měli přikrájet i okurku nebo třeba papriku či přidat čerstvé jablko nebo banán, aby se doplnily vitamíny a minerální látky. Naopak sladké pečivo, čokoláda nebo müsli tyčinky ve sladkých polevách nepředstavují příliš vhodné svačinky. U těchto výrobků je třeba klást velký důraz na kvalitu, množství a pohybové aktivity dítěte.
Snídaňové cereálie: jak se mezi nimi orientovat?
Velkým tématem jsou pak ochucené cereálie, které děti milují. Rodiče ale při nákupu často tápou, hodně se totiž diskutuje o velkém množství přidaného cukru, které tyto potraviny obsahují. Jak se na cereálie dívají odbornice z Nestlé? „Každý spotřebitel by se měl podívat na zadní stranu obalu, mít alespoň nějaké povědomí o výživě a vědět, co tyto cereálie obsahují. Samozřejmě v nich vždy najdete cukry a polysacharidy. Doporučuji proto kupovat takové výrobky, které nemají na etiketě obsah cukru na prvním místě, protože to by znamenalo, že je ho tam v rámci všech ingrediencí nejvíce. Vybírejte produkty, které mají na prvním místě pšeničnou nebo celozrnnou mouku, a cukr se objevuje až dále ve složení. Dívejte se také na tabulku nutričních hodnot, na položku sacharidy a dále „z toho cukry“. Klidně si porovnejte složení mezi několika výrobky a vyberte ty, které obsahují nejméně cukru. Důležitý je taky vyšší obsah vlákniny,“ vysvětluje Markéta Veverková z Nestlé.
Co je program Nestlé pro zdraví dětí?
Tento edukační program pro školy a pedagogy, který získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, byl spuštěn v Česku v roce 2015 a od té doby jím prošlo více než 130 000 dětí. Ukázkovými hodinami provázejí zkušení lektoři přímo ve třídách základních škol po celé ČR. Ve výukových modelech se dětem snaží vysvětlit zábavnou formou, jaká jsou rizika nevhodného stravování, proč je například důležité dostatečně pít, jíst čerstvé ovoce a zeleninu, jak má vypadat vyvážená strava nebo proč bychom neměli plýtvat potravinami a jak se chovat šetrně k planetě. Program je pro školy i rodiče dostupný zdarma.
Zdroje:
Autorský podcast Kondice