Chuť sportovat mohou podpořit i různé formy benefitů například ve formě karet MultiSport. Vládní omezení zaměstnaneckých výhod může mnohým lidem cestu ke pravidelnému sportování ztížit.

Pavla Slanec, personální a provozní ředitelka sítě fitness center, které známe pod názvem FORM FACTORY upozorňuje na to, že plánované zrušení povinnosti zaměstnavatelů poskytnout novým zaměstnancům při nástupu do práce vstupní lékařskou prohlídku, může být vnímáno, jako nezájem o jejich zdraví. „Na jednu stranu vítám značné ulehčení administrativní zátěže, ale zároveň mám obavu abychom tímto nevysílali vůči zaměstnancům signál, že nám na jejich zdraví příliš nezáleží. Pokud budou opravdu vstupní lékařské prohlídky zrušeny, měli bychom se jako zaměstnavatelé o to více snažit pravidelné sportování našich zaměstnanců podporovat především kvůli tomu, že pravidelný pohyb může působit jako prevence proti onemocnění civilizačními chorobami, jež současnou společnost trápí,“ zamýšlí se Pavla Slanec.

Zdroj: Youtube

Investice do zdraví zaměstnanců se vyplácí

Podle ní se tak v mnohých firmách již děje. Například pořádání několikadenních dní zdraví v rámci, kterých zaměstnanci mohou absolvovat různá lékařská vyšetření od rozboru biochemie po vyšetření zraku nebo znamének. „Ve Form Factory pořádáme pro naše zaměstnance i klienty již tradičně přednášky na téma zdravý životní styl, prevence rakoviny prsu a prostaty, vyšetření znamének, první pomoc, přehlcení, osobní. Věříme, že tato investice do podobných akcí spolu s podporou pravidelného pohybu se nám vrátí v podobě spokojeného a produktivnějšího zaměstnance,“ dodává Pavla Slanec.

A co motivuje k pravidelnému pohybu personální ředitelku? „Velmi mi pomáhá síla kolektivu. Síla motivace a kolektivu totiž může změnit postoj kolegů k pohybu. Například když vidím, kolegyni, která dříve vůbec necvičila, jak po určitém období, kdy začala navštěvovat skupinové lekce, vypadá a cítí se dobře, toužím také po tom ve svém životě něco změnit,“ usmívá se Pavla Slanec.

Lze říci, že podpora zdraví a aktivního pohybu zaměstnanců je klíčovým faktorem pro jejich celkovou spokojenost a výkonnost. Zaměstnavatelé by měli vytvářet podmínky pro pravidelný pohyb a své zaměstnance k zapojení se do těchto aktivit motivovat, ať už je to podporou různých skupinových hodin přímo na pracovišti nebo třeba již zmíněnou „MultiSportkou“. Ukazuje se, že tato podpora přináší výhody jak pro zaměstnance, tak pro samotné firmy.

Sportovat se dá bez peněz a s minimem času

Mnoho lidí si stěžuje, že na pravidelný sport nemá peníze a ani čas. Podle Pavly Slanec jsou to mýty, které je snadné vyvrátit. „Pravidelně sportovat se vyplácí, i když podpora zaměstnavatele chybí. Jestliže nemáme kartu MultiSport a na permanentku ve fitness centrech nedosáhneme, můžeme chodit alespoň na rychlejší procházky nebo začít běhat. Chůze a běh vyžadují pouze počáteční investici do běžeckých bot. Za výmluvu považuji i nedostatek času. Někdy je skutečně těžké vybalancovat práci, starost o rodinu a volný čas, zvlášť, když máte malé děti a staráte se o domácnost. Ale je potřeba si najít čas pro sebe a dokázat ho využít. Neměli bychom mít pocit, že jsme sobci, když se věnujeme sami sobě místo rodině nebo domácnosti. Tento čas se nám určitě vrátí. Budeme se cítit lépe, mít lepší držení těla, což nám může snížit bolesti zad a ušetřit náklady na fyzioterapii. A navíc budeme mít lepší náladu, což se odrazí na našem duševním zdraví a na něm je podle mě v dnešní době obzvlášť důležité pracovat,“ zakončuje naše povídání Pavla Slanec.

Z podcastu se dále dozvíte:

  • Proč je dobré kombinovat venkovní sporty s in-door aktivitami
  • Jaké jsou výhody skupinových tréninků
  • Jaké druhy cvičení jsou vhodná pro ženy v menopauze?
  • Co obnáší projekt Fit4School?

Zdroj: