Vodič vám může pomoci překonat krizi
Eva, pro níž je běhání láskou i povoláním trénuje v rámci RunCzech běžce tak, aby v závodě dosáhli výkonu, jaký si přejí. Zároveň upozorňuje na to, že jejich cíl by měl být vždy reálný. V samotném závodě pak může pomoci i vodič. „Najděte si vodiče na čas, na který cílíte. Pokud jste přípravu malinko podcenili a nevíte, co od sebe očekávat, vezměte svůj historický čas na desítku nebo půlmaraton a berte tento čas jako orientační. Chcete-li se hecnout, upravte si ho na malinko rychlejší, ale ať je určitě reálný. Například člověk, který uběhl půlmaraton za dvě a půl hodiny by si určitě neměl brát vodiče na dvě hodiny. To by vážně nedělalo dobrotu,“ upozorňuje Eva V. Nývltová.
Vodiči jsou podle ní skvělí i v tom, že vás mohou při běhu podpořit, v případě, že se dostaví krize. Kromě toho, že mají u sebe energetický gel, který vás může nakopnout, vás povzbudí a poradí, jak se z krize dostat. „Kolikrát pomůže i taková zdánlivá maličkost jako je prohození pár vět během závodu. Běžíte ve skupince a ani nevnímáte, že máte hodinu běhu za sebou,“ dodává Eva, která si sama v loňském roce roli vodiče vyzkoušela. Ze stejného důvodu se můžete pro „službu“ vodiče rozhodnout i v průběhu závodu. Jestliže vás totiž zastihne krize, je dobré zpomalit a na vodiče si počkat.
Píchá mě v boku… a co dál?
Podle Evy by píchání v boku vůbec nemělo nastat. Je to známka toho, že jste dobře nejedli nebo nepili anebo jste přepálili začátek. „Spousta běžců závod rozběhne příliš rychle. Nechají se ovlivnit davem a také atmosférou. Kvůli nepřiměřenému tempu se tělu nedostává kyslík a začíná se ozývat píchání v boku. Řešením je zvolnit, prohloubit dech a klidně ho i na dvě, tři vteřinky zadržet. Pak by tato potíž měla přestat,“ radí Eva. Za píchání v boku může i to, jestliže jste příliš napití nebo najezení. „V břiše se ještě tráví, takže v něm neprobíhá okysličování tak jak by mělo,“ dodává.
Je pivo po závodě dobrý nápad?
Podle mnoha Čechů je pivo nejlepším iontovým nápojem. Ačkoliv byl tento názor již mnohokrát vyvrácen, stále je spousta lidí, kterým po závodě pivo nejlépe chutná. „Konzumace alkoholu má dvě stránky. Rozumím tomu, že po doběhu je člověk v euforii a má chuť svůj výkon oslavit. Měl by si ale uvědomit, že alkohol prodlužuje regeneraci. Sama na sobě mám vyzkoušené, že například sklenka vína po závodě mi regeneraci prodlouží až o týden. Mnoho sportovních hodinek vám dnes prostřednictvím funkce body battery ukáží, jak máte „nabito“. Osobně normálně dobíjím do sta procent, ale po sklence vína po závodě si svoji „baterku“ na plno dobiji nejdřív za 4 dny,“ vysvětluje svoji zkušenost Eva.
Pokud se opravdu rozhodnete svůj úspěch zapít alkoholickým nápojem, dejte si do půlhodinky po závodě nejdříve sacharidový nápoj nebo banán a za další hodinku plnohodnotné jídlo. „Žaludek stejně není dříve na větší jídlo připraven. Měli byste si dopřát kvalitní sacharidy v podobě těstovin s trochou bílkovin. No a pokud chcete slavit, proč ne. Alkohol si dopřejte ale ne hned ani hodinu po doběhu, ale až večer po plnohodnotném jídle. I tak počítejte s tím, že se vaše regenerace prodlouží,“ usmívá se Eva.
Dopřejte si volno, ale až po výklusu
Zodpovědní a zkušení běžci, vědí, že po každém závodě je dobré se vyklusat. Tělo se tak zbaví kyseliny mléčné, která se usadila ve svalech čímž se urychlí regenerace. Běh by měl být pomalý v aerobní zóně a neměl by být moc dlouhý. Mnoho z nás si po půlmaratonu další výběh i když až den po závodě nedovede představit. „Svým svěřencům navrhuji dvě možnosti. Jestliže je závod v sobotu, můžete se jít vyklusat v neděli a v pondělí si dát volno. Anebo si naordinovat volno den po závodu a výklus si naplánovat na pondělí. Určitě ale není dobrý nápad pět dní nedělat nic. Kromě únavy budete cítit v těle každý sval, zejména na nohách,“ podotýká Eva.
Pokud se necítíte ani na velmi pomalý běh, dopřejte si jakýkoliv jiný pohyb, který vám je v danou chvíli příjemný. Může to být plavání, jízda na kole nebo jen obyčejná vycházka. I ta vám může pomoci unavené nohy zregenerovat,“ dodává běžkyně.
Chcete-li se dozvědět další Evina doporučení, například, jak se před závodem nasnídat, jaké zvolit oblečení a obuv a taky zda je nutné si přibalit občerstvení na závod, poslechněte si podcast: Eva V. Nývltová radí jak na první půlmaraton a další běžecké výzvy
Z podcastu se dále dozvíte:
- Jak si reálně stanovit čas, za který závod uběhnu.
- Proč je dobré mít vodiče.
- Proč nás píchá v boku a jak se mu vyhnout?
- Jak se po závodě nejlíp zregeneruji.
Zdroje:
Autorský podcast časopisu Kondice
Článek z časopisu Kondice