Schválně, co si představíte pod pojmem "management rodičovské dovolené"? Možná právě nějakou maminku, která po odevzdání batolete do dětské skupiny usedá k počítači a několik hodin se soustředí na práci, která ji baví, naplňuje a vydělá díky ní potřebné peníze. Tenhle obrázek ale v Česku zatím moc častý není. Co tomu brání? Pravděpodobně neochota českých firem vycházet (nejen) ženám na rodičovské dovolené vstříc. "Naším cílem je, aby zaměstnavatelé nepřicházeli o pracující, kteří chtějí zůstat, ale po narození dítěte už nemůžou pracovat ve stejném tempu a na stejné pozici. Vymyslet se přitom dá hned několik možností, od částečných úvazků přes práci na home-office," říká Andrea Bohačíková, zakladatelka organizace M.arter, která pomáhá rodičům s návratem na pracovní trh.
Po rodičovské si mnoho žen vůbec nevěří
Česká republika patří k zemím s nejdelší rodičovskou dovolenou na světě, což s sebou kromě hezkých chvilek přináší i určitá negativa jako například sociální izolaci, syndrom vyhoření, finanční problémy rodiny. „Málo se mluví o tom, že v globální měřítku postihuje právě matky syndrom vyhoření častěji než třeba vrcholové manažery,“ říká Bohačíková. Velkým problémem je také ztráta vlastní sebehodnoty a sebedůvěry. Mámy si zkrátka nevěří. A není divu, vždyť trh práce je dynamický segment, měnící se prakticky den za dnem. „Modernizace, digitalizace, umělá inteligence.. Vezměte si, když má žena více dětí za sebou a je třeba 10 let doma. To si pak může připadat úplně mimo, vždyť ostatní mají režim dne nastavený úplně jinak, navíc taková žena ztrácí i sociální kontakt. Přidejte si k tomu několik let nevyspání a pocit frustrace je na světě,“ dodává Bohačíková.
Když si práci uděláte, jak potřebujete
I když se české firmy pomalu snaží ženy na nebo po mateřské do práce zapojit, jejich snaha je zatím stále v plenkách, což dokazují i statistiky. Částečných úvazků je u nás zatím jen kolem 6 %, práci na home office vykonává jen 27 % zaměstnanců, což je téměř o polovinu méně, než tomu bylo za covidové pandemie. „Často se v praxi setkáváme s tím, že manažeři neumějí pracovat s hybridními týmy. To znamená, že část lidí do kanceláře dochází občas, část tam pracuje denně, ale někdo tam naopak nechodí vůbec. Ono to tak přitom jde. My máme v týmu téměř jenom matky na rodičovské. A mohou pracovat naprosto odkudkoliv. Zastáváme takzvané asynchronní fungování, které se neváže na to, že všichni pracují ve stejný čas na jednom místě," vysvětluje zakladatelka organizace M.arter.
Samoživitelé by si měli umět říct o pomoc
Samostatnou kapitolu pak na trhu práce tvoří rodiče samoživitelé. Ti to mají samozřejmě mnohem těžší, i oni ale nemusejí být na všechnu tíhu sami. „Nabádáme je k tomu, aby si vytvořili takzvaný support systém. Může to znamenat, že zapadají do nějaké komunity, ať už v práci, v sousedství, v zájmových kroužcích. I když zrovna nemají tito rodiče partnera, můžou někam patřit a říct si o pomoc, třeba s hlídáním dětí. Požádat o pomoc není v žádném případě projev slabosti, naopak, je to síla,“ dodává Andrea Bohačíková.
Může mít i matka samoživitelka s dvěma dětmi práci snů? Jak naplnit svoje pracovní cíle? A v jakých zemích mají nejlepší podmínky pro sladění rodinného a pracovního života? Všechny informace se dozvíte v tomto podcastu.
Zdroje:
Autorský podcast