Před natáčením podcastu o zvukových koupelích s Martinou Jeličić jsem se víceméně náhodou dostala na jeden z jejích workshopů. Téma zvukové lázně pro mě bylo naprostou novinkou a netušila jsem, co si pod tím představit. Znělo to ovšem slibně, tak proč to nezkusit?
Hudební lázeň přišla hned na úvod dne určeného ženskému zpěvu – děsí vás už název? Přesně proto tomu dejte šanci. V kruhu se sešlo osm žen, které se z nějakého důvodu bojí zpívat. Úvodní koupel v tónech si klade za cíl uvolnění a zkoncentrování mysli. Nese se v duchu nečekaných kombinací. Martina při ní totiž používá nejen vícero hudebních nástrojů z nejrůznějších koutů světa, ale doplňuje jejich tóny i intuitivním zpěvem – proto se také označuje nejen jako zvukoterapeutka, ale i soul song singer. Nejčastěji jsou hudební lázně postavené na jednom hudebním nástroji bez hlasového doprovodu.
„To, co dnes dělám je výsledkem následování vlastní cesty, i když jsem na začátku ani nevěděla, že zvukoterapie existuje. Byla to náhoda, že jsem začala sbírat hudební nástroje nebo se z ničeho nic přihlásila na kurz hraní na didjeridoo?“ vzpomíná Martina na začátek své netradiční cesty. Některé nástroje si přivezla z cest, např. zpívající mísu z Indie, a některé když doprovázela kamarádku do prodejny Léčivých nástrojů v Jablonci nad Nisou, kam jela původně jen jako doprovod. Shrutibox – indický nástroj podobný harmoniu zase poprvé slyšela na lekci jógy a hned věděla, že si ho musí pořídit. O zvukoterapií jako takové se ale poprvé dozvěděla až v Anglii, kam odjela bez jakýchkoliv očekávání vyzkoušet analýzu hlasu a terapii frekvencemi. Tehdy se probudila její vášeň pro tento přístup a touha dozvědět se víc. Následoval nejen výcvik léčení frekvencemi, ale i roční kurz Soundtherapy v Londýně, zaměřený na zvukové lázně i práci s hlasem, v rámci kterého si pořídila další nástroje. A svou sbírku rozšiřuje dodnes.
Jak hudební lázeň probíhá? Uléháme na měkké podložky, na oči dostáváme relaxační masky, ve středu kruhu se rozvoní vykuřovadlo, pak začíná Martina hrát a zpívat. Záměrem lázně je celkové uvolnění na všech úrovních, může přijít i hluboký spánek, který spoustě lidem v dnešní době chybí. Není to špatně, protože ani během spánku o účinky lázně nepřicházíte. „Celá lázeň totiž probíhá na základě zákonu rezonance, který praví, že když se rozvibruje jedna frekvence, ta stejná v její blízkosti se rozvibruje také. Vzhledem k tomu, že i my jsme poskládáni ze spousty frekvencí, v každém z nás může lázeň rozvibrovat jinou část těla, různé emoce či myšlenky. Pro každého je tak jeho cesta zvuky jedinečná. Pokud přijde nepříjemný pocit v těle či emoce, je to jakoby masér rozmasírovával ztuhlé svaly, stačí vše nechat plynout, jak má. Celá lázeň vás vede za přetíženou mysl, do přítomného okamžiku, bytí tady a teď,“ vysvětluje Martina Jeličić, která si zvolila motto „Ta, která zpívá píseň duše. „Jsme zvyklí zabývat se minulostí nebo neustále myslet dopředu na to, co bude. Lázeň je velice příjemným způsobem, jak se navrátit do přítomnosti, nic nemusíte, stačí se zaposlouchat a nechat se vést tóny,“ usmívá se specialistka na zvukovou terapii.
Když se rozezní jednotlivé nástroje, nezažívám sice psychedelický zážitek, jaký bych si tak trochu přála, a nedokážu ani zapomenout na denní strasti, ale dostávám se do stavu, kdy jako bych je pozorovala zvenčí. Teď nekřičím na děti, aby si uklidily, netrápí mě neochotný operátor ani pracovní povinnosti, emoce s tím vším spojené jako kdyby „vyvanuly“ – stojím v jakémsi skleněném válci, pozoruju dění kolem sebe, ale je mi fajn, nedotýká se mě to. V jednu chvíli se mi rozvibruje celé tělo – uvědomuji si, že nade mnou stojí Martina se šamanským bubnem a s každým úderem cítím, jak mnou prostupují zvukové vlny. „Při zvukoterapii se pracuje s různými frekvencemi. Každý nástroj má svou škálu frekvencí, čím jsou nižší, tím více to cítíme na těle,“ vysvětluje mi později Martina.
Není to jen hudba k poslechu
I když by se mohlo zdát, že se při zvukové lázni prostě jen hraje na nějaký nástroj, vše má své zákonitosti. Mezi přední odborníky v oblasti zvukoterapie patří např. Jonathan Goldman, autor knihy Healing Sounds (Léčivé zvuky, pozn. red.) nebo pedagog a výzkumník Don Campbell. Vlivem vibrací na fyzické zdraví se zabývá kanadské duo Lee Bartel a Abdullah Mosabbir a jejich závěry naznačují, že by léčba tóny mohla přinést nové postupy při řešení svalových obtíží, hojení zlomenin, léčbě osteoporózy nebo problémů s meziobratlovými ploténkami; vědci sdružení kolem jádra z Univerzity Palackého zase naznačují potenciální využití vibroakustické terapie v léčbě bolesti. Často se uvádí také podpora kardiovaskulárního systému, snižování tlaku, snižování úrovně stresu, mírnění úzkostí nebo zvyšování fyzické kondice. Ze zkušeností Martiny Jeličić lze zvukovou terapií řešit např. problémy ze spánkem, bolesti zad nebo menstruační problémy.
Zvuková lázeň prospěje i těm, kdo si potřebují utřídit myšlenky, zpomalit nebo uvolnit emoce. Je tedy ideální, pokud jste spíš přehlcení, přemýšlíte o psychoterapii, ale nejste si jistí, co byste na ní řešili kromě toho, že je toho na vás moc. „Člověk se může dostat do situace, kdy nemá sílu se v mysli dokola něčím zabývat. Stejně tak se někdy můžete i v rámci terapie motat v kruhu nebo mít pocit, že v hlavě už máte všechno vyřešeno, ale neulevilo se vám. V rámci zvukové terapie můžete právě na takové bolavé místo narazit, prožít emoci, uvolnit tlak a skutečně si prožít změnu,“ přidává tip Martina.
Zdroje:
autorský text
Possible Mechanisms for the Effects of Sound Vibration on Human Health
Vliv vibroakustické terapie na spasticitu a variabilitu srdeční frekvence u dvou mladých dospělých s mozkovou obrnou