„Byli jsme s bráchou jako Bolek a Lolek. Já byl ten malý a tlustý. Hýbal jsem se hodně, hrál jsem fotbal, pravidelně trénoval, ale doma se jedlo tak, jak se jedlo,“ vzpomíná Martin na dětská kila navíc. Dodnes si pamatuje, jak nepříjemné to bylo, jaké je stydět se za svoje tělo. „I proto když občas vidím v parku některé děti a jejich rodiče, je mi jich hrozně líto,“ povzdechne si.

Vymanit se z rodinných zvyklostí není vůbec snadné a mnohé z nich si neseme do dospělosti. „Hodně si zakládám na tom, že máme na klinice mentální kouče. Nemusí se to zdát, ale třeba pokud chcete zhubnout, znamená to změnit celou řadu věcí kolem. Pokud dvacet let nějakým způsobem nakupujete a vaříte, budete to muset celé přeskládat. Stejně tak si budete muset umět poradit s tím, že už nebudete chodit s kolegy na hotovku, ale budete si nosit krabičku. Pak potřebujete oporu, protože pravděpodobně uslyšíte i to, že už jste přece chtěli zhubnout tolikrát a nic, tak proč se na to nevykašlete,“ uvažuje Martin Kolář.

Stejný problém pak může představovat i alkohol – kromě toho, že jde o návykovou látku, je i kaloricky velmi vydatný. „Nikdy klientům nevezmeme všechno, nedostanou seznam zakázaných věcí, ale svou roli hraje zejména množství. Sklenička vína nebo jedno pivo není to samé co dvě tři láhve každý večer nebo deset piv s klobásou s chlapama na fotbale,“ směje se Martin Kolář. V Glamedic proto pečlivě zvažují i to, které změny je klient schopný udělat, se kterými raději počkat a co bude potenciální výzvou. „Může to být tak, že nejdřív spravíte snídani, pak oběd, pak večeři. Neuděláte to všechno najednou, protože jinak spíš neuspějete.“

Mnoho lidí považuje v otázce hubnutí konzultace s výživovým poradcem nebo trenérem za vyhozené peníze. Stačí přeci nejíst, dost se hýbat a bude po problému. „Odborník se snáze zorientuje v tom, co byste měli kdy řešit. Je to jeho denní chleba, ví, co funguje, co vyzkoušet. Kdyby to bylo tak jednoduché, že stačí nejíst a hýbat se, pak by asi nebyla polovina světa obézní,“ varuje Kolář. Mezi lidmi s nadváhou je nemalé procento těch, kdo celý život drží nějakou dietu, aniž by se svému cíli byť jen přiblížili. „Často slýchám doporučení, aby lidé nejedli cukr, ale je to s ním stejné jako třeba s cigaretami. Člověk, který nikdy nekouřil, vám taky řekne, že to máte prostě zahodit a je to. Když jste závislí na cukru, je to závislost jako každá jiná a odborník může výrazně pomoct.“

Koncept nové kliniky k otázce estetické přidává i zdravotní rozměr – přímo na místě si můžete zajít na krevní rozbor nebo si nechat udělat funkční analýzu svého pohybového aparátu. Není totiž dobrý nápad začít s nadváhou běhat nebo posilovat s vlastní vahou, pokud na to tělo není připravené. Někdy zase nemusí stát za vystouplým břichem nebo povislým pozadím jen kila navíc, ale třeba nefunkční svalové skupiny. Pak by silový trénink ani dieta neměly žádný efekt.

„V Glamedic se snažíme zacílit přesně tam, kde je problém. Dosáhnout změny co nejrychleji a s co největším pozitivním efektem. I to je pak velká motivace, když vidíte, že vaše snažení má smysl a máte výsledky. Lidé v Česku jsou hodně kritičtí a sebekritičtí, odborník by vám měl nabídnout pozitivní zpětnou vazbu, ukázat vám, co už jste dokázali. To mnoha lidem chybí,“ přemýšlí Martin Kolář.

Zdroj: autorský podcast Kondice.cz